5 شهر کم جمعیت ایران که باید با آن ها آشنا شوید!

رسانه کلیک – در این مطلب به معرفی ۵ مورد از کم جمعیت ترین شهرهای ایران می پردازیم که تعدادی از آن ها مساحت کمی نیز دارند.

نرخ جمعیت شهرنشین ایران از سال ۱۳۵۵ تاکنون، با رشد ۳۶ درصدی مواجه بوده است. عده ای معتقدند که دلیل اصلی این افزایش، مهاجرت مردم از روستا به شهر و همچنین تبدیل روستاهای بزرگ به شهر بوده است. با این حال مناطقی هم وجود دارند که کمتر تحت تأثیر این عوامل قرار گرفته و همچنان جزو کم جمعیت ترین شهرها در ایران به شمار می آیند.

در ادامه همراه کلیک باشید تا با کم جمعیت ترین شهرهای ایران آشنا شوید.

۵. کبودرآهنگ

جمعیت: ۲۰۳۳۶ نفر

کبودرآهنگ یکی از شهرهای استان همدان است که در مرکزیت شهرستانی به همین نام قرار دارد. طبق اطلاعات به دست آمده از سرشماری اخیر، حدود ۱۵۳۰۰ خانوار در این شهر زندگی می کنند و تراکم جمعیت در آن، ۴۵ نفر در هر کیلومتر مربع برآورد شده است. کبودرآهنگ به سبب نزدیکی با غار علیصدر، مورد توجه گردشگران بسیاری قرار می گیرد و جالب است بدانید که قدمت شهرنشینی در آن به بیش از ۱۴۰۰ سال پیش باز می گردد. کبودرآهنگ یکی از کم جمعیت ترین شهرهای ایران محسوب می شود.

۴. فراشبند

جمعیت: ۲۰۳۲۰ نفر

جایگاه چهارم در فهرست کم جمعیت ترین شهرهای ایران به فراشبند تعلق دارد. این شهر در ۱۷۲ کیلومتری غرب شیراز واقع شده و به سبب وجود چهار طاق های تاریخی فراوان، به شهر چهار طاق ها نیز شهرت دارد. اهالی این منطقه عمدتا از طوایف لر، ترک و تاجیک هستند، البته عشایر ایل قشقایی نیز بیش از نیمی از سال را در مراتع فراشبند به سر می برند. مساحت شهر حدودا برابر با ۶۰ هکتار است که بیش از ۳ هکتار آن را نخلستان های زیبا و پربار تشکیل می دهند.

۳. نجف شهر

جمعیت: ۲۰۱۶۴ نفر

نجف شهر نام یکی از شهرهای استان کرمان بوده که به لحاظ جغرافیایی تقریبا در مرکز شهرستان سیرجان قرار گرفته است. طبق نتایج حاصل از سرشماری سال ۱۳۹۵، نجف شهر به لحاظ جمعیتی رتبه سوم را در بین شهرهای ایران دارد. توسعه و پیشرفت سریع این منطقه در سال های اخیر، باعث شده تا افراد بسیاری به آن مهاجرت کنند، به طوری که نرخ رشد جمعیت در طی ۵ سال، از ۳۹٫۶ به ۱۱۳٫۴۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

۲. داران

جمعیت: ۲۰۰۷۸ نفر

داران یکی دیگر از کم جمعیت ترین شهرهای ایران است که در غرب استان اصفهان قرار گرفته و حدود ۵۸۱۱ خانوار را در خود جای داده است. گفته می شود شمار افراد بالای ۶۰ سال در این شهر نسبت به سایر گروه های سنی بیشتر بوده و جمعیت رو به پیری است. داران که در مرکزیت شهرستان فریدن واقع شده، به سبب نزدیکی با دالانکوه، مورد توجه کوهنوردان و علاقه مندان بسیاری قرار می گیرد.

۱. قیر

جمعیت: ۲۰۰۱۰ نفر

شهر قیر با جمعیت تقریبی ۲۰۰۱۰ نفر، در رده نخست کم جمعیت ترین شهرها در ایران قرار می گیرد. این منطقه که در مرکزیت شهرستان قیر و کازین واقع شده، تقریبا ۱۸۵ کیلومتر با شیراز فاصله دارد. تعداد خانوارهایی که در این شهر زندگی می کنند برابر با ۵۶۵۰ است. حدود ۸۸ درصد از اهالی قیر باسواد هستند و عمدتا به زبان فارسی و ترکی قشقایی صحبت می کنند. قیر علیرغم جمعیت کم و مساحت اندک خود، آثار تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که از مهم ترین آن ها می توان به تفرجگاه و چشمه سرآسیاب اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .