تکذیب تعیین تکلیف برای استفاده از موتورهای جستجو

 رسانه کلیک – طی روزهای گذشته، سخنان ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی با عنوان «نباید از گوگل آمریکایی استفاده کرد، موتور جستجو و پیام‌رسان‌ها باید ملی باشند»، واکنش‌های زیادی در صفحات اجتماعی در پی داشت.

تعدادی از کاربران توییتر با انتشار این صحبت ها معتقد بودند که توسعه موتور جستجوی جدید، در واقع چرخ را از اول ساختن است. در ادامه این اعتراضات؛ روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی این ماجرا را تکذیب و اعلام کرد این خبر صحیح نیست و صراحتا تکذیب می‌شود.

روابط عمومی شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد: «با توجه به انتشار خبری به نقل از دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور با عنوان «مردم نباید از گوگل استفاده کنند» در برخی از رسانه‌ ها، روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی کشور اعلام کرد؛ دکتر سیدابوالحسن فیروزآبادی در این گفتگو صرفا تاکید کردند که «شبکه ملی اطلاعات در الزامات باید استقلال داشته باشد و برای همین الزام کردیم که خدمات پایه ملی باشند مثلا الان برای پیدا کردن اطلاعات از گوگل استفاده می‌کنیم که این درست نیست. بنابراین هرگونه خبری که در رسانه‌ها درخصوص تعیین تکلیف برای استفاده از موتورهای جستجو منتشر شده است صحت نداشته و صراحتا تکذیب می‌شود».

شایان ذکر است؛ چندی پیش ابوالحسن فیروزآبادی ضمن انتقاد از عملکرد وزارت ارتباطات در توسعه شبکه ملی اطلاعات گفته بود: «هنوز راه درازی پیش روی تکمیل شبکه ملی اطلاعات است. همان‌طور که پیش از این گفته شد، در زمینه شبکه ملی اطلاعات مصوبات را داریم اما انسجام و زنجیره اجرایی ما کامل نیست. روی کاغذ ناظر شبکه ملی اطلاعات هستیم اما ناظر شرایطی دارد، بودجه و ساختار نیاز دارد که در این زمینه نه بودجه و نه ساختار دیده نشده است. همچنین در فرآیند نیز تعریف نشده است که مداخله نظارتی ما کجا خواهد بود.

مجری شبکه ملی اطلاعات نیز از الزامات و تعریفی که ارائه می‌دهد، برداشت‌های خود را دارد. این برداشت‌ها حتی در میان اعضای شورای عالی فضای مجازی متفاوت است. یک مصوبه و یک فرامصوبه وجود دارد که برآمده از ذهن است و بعضا حداقلی و حداکثری است.»

فیروزآبادی با تاکید بر این نکته که برخی ها در وزارت ارتباطات علاقه مند به این نکته هستند که شبکه ملی اطلاعات را به صورت کلاسیک در کشور توسعه دهند، افزود: «دیگرانی که حداکثری فکر می‌کنند، آن را فراتر از این شبکه کلاسیک در چارچوب سرزمینی می‌بینند. درباره آن میزان کلاسیک که در همه کشورها به عنوان شبکه ارتباطی پیاده‌ سازی می‌شود، کار خوبی صورت گرفته است و در شبکه کشور از نظر سطح پوشش، ضریب نفوذ و سطح تکنولوژی‌هایی که استفاده می‌کنیم جزو کشورهای خوب در حال توسعه هستیم.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.