آموزش اینستاگرام

تلسکوپ پرتو ایکس اسپکتر-آرجی روسیه به فضا فرستاده شد

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – دانشمندان روسیه، تلسکوپ پرتو ایکس اسپکتر-آرجی (Spektr-RG) را جهت شناسایی سیاه چاله ها به فضا پرتاب کردند تا بدین ترتیب، به درک عمیق تری از جهان هستی دست یابند.

همزمان با از کار افتادن تلسکوپ رادیویی اسپکتر-آر در ابتدای سال ۲۰۱۹، روس ها تصمیم گرفتند تا این بار، رصدگر اسپکتر-آرجی را به فضا ارسال کنند. اسپکتر-آرجی یک تلسکوپ پرتو ایکس است که با همکاری کشور آلمان ساخته شده و از همان برنامه اسپکتر-آر پیروی می کند.

حدودا ۱۰۰ روز طول می کشد تا این تلسکوپ به مقصد نهایی خود یعنی نقطه لاگرانژی ۲ رسیده و در فاصله چند میلیون مایلی از سطح زمین، به مشاهده و بررسی فضای پیرامون بپردازد. اسپکتر-آرجی برای انجام این ماموریت، از تلسکوپ بسیار قوی eRosita بهره می گیرد. امید است که اطلاعات به دست آمده از این رصدگر فضایی، درک ما از جهان هستی را متحول کند.

طبق پیش بینی های انجام شده، تلسکوپ پرتو ایکس اسپکتر-آرجی در طی ۶٫۵ سال تجسس خود، می تواند حدود ۱۰۰ هزارخوشه کیهانی، هزاران ستاره فعال و ۳ میلیون سیاه چاله کلان جرم را شناسایی کند. این تلسکوپ همچنین قادر خواهد بود تا نقشه جزئی و دقیق تری از کیهان را ترسیم کرده و دانش ما راجع به نحوه تشکیل سیاه چاله ها، توزیع ماده در جهان و تاثیرات انرژی تاریک بر گستره کیهانی را افزایش دهد. این پروژه، بدون شک نقطه عطفی در تاریخ ستاره شناسی روسیه به شمار می آید.

طراحی تلسکوپ پرتو ایکس اسپکتر-آرجی چندین بار دستخوش تغییر شد و پرتاب آن بارها به تعویق افتاد. با این حال این پروژه، دستاورد بسیار بزرگی برای روسیه و آلمان به شمار می آید و احتمالا تا سال ها، شاهد توسعه چنین برنامه های مهمی از سوی این دو کشور نخواهیم بود.

رصدگر اسپکتر-آرجی از پایگاه فضایی قرقیزستان و سوار بر راکت پروتون به فضا فرستاده شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.