کپسول خدمه اوریون سازمان ناسا آماده سفر به ماه است

رسانه کلیک – سازمان ناسا در پنجاهمین سالگرد تاسیس خود اعلام کرد که مراحل ساخت کپسول خدمه اوریون به پایان رسیده و این کپسول آماده سفر به ماه است.

حدودا ۴۷ سال از آخرین سفر آپولو به فضا می گذرد. اکنون سازمان ناسا در جشن ۵۰ سالگی خود، آمادگی کپسول خدمه اوریون (Orion Crew Capsule) برای سفر به ماه را تایید کرده است. این کپسول در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب می شود.

اوریون در اولین سفر خود به ماه حامل هیچ سرنشینی نخواهد بود. این کپسول که نقش بسیار مهمی در پروژه آرتمیس ۱ دارد، توسط پرتابگر نیرومند SLS به فضا پرتاب شده و پس از شش روز گردش دور ماه و گذشت مجموعا سه هفته، دوباره به سطح زمین باز می گردد.

آزمایش های دقیقی باید هنگام ورود اوریون به اتمسفر زمین صورت گیرد تا اثربخشی سپر حرارتی کپسول، برای حمل فضانوردان مشخص شود. کپسول خدمه اوریون در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۴ و در راستای تحقق پروژه آرتمیس ۲ و آرتمیس ۳، فضانوردان را تا رسیدن به سطح ماه یاری خواهد کرد.

ناگفته نماند که این کپسول در سال ۲۰۱۴ نیز یک پرتاب بدون سرنشین را با موفقیت به پایان رسانده است. در این ماموریت به جای پرتابگر SLS، از راکت دلتا ۴ (Delta IV) استفاده شد و اوریون پس از گذشت ۴ ساعت و بعد از دو مرتبه چرخش دور زمین، مجددا به سطح کره بازگشت.

مسئولیت ساخت کپسول خدمه اوریون بر عهده شرکت هوا-فضایی لاکهید مارتین بوده است. طبق اظهارات این شرکت، ماژول های اوریون به درستی با یکدیگر ادغام شده اند و این فضاپیما، پس از انجام یک سری آزمایش های لازم، راهی پایگاه فضایی کندی در فلوریدا شده و برای پرتاب اصلی آماده می شود. ظاهرا تجهیزات به کار رفته در این کپسول قادر هستند تا به مدت ۲۱ روز، شرایط لازم برای بقای فضانوردان را فراهم آورند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.