شیفر

فروش فیلم های اصلی فرود فضاپیمای آپولو روی ماه با قیمت ۱.۸ میلیون دلار!

رسانه کلیک – ویدیو اصلی فرود فضاپیمای آپولو روی ماه، چند روز پیش به مزایده گذاشته شد. این فیلم در نهایت با قیمت ۱.۸ میلیون دلار به فروش رسید.

فیلم های ویدیویی از اولین فرود فضاپیمای آپولو روی ماه در طی یک مزایده به مبلغ ۱.۸ میلیون دلار خریداری شدند. این نوارها اولین، دقیق ترین و واضح ترین ویدیوهای تصویری به جا مانده از نخستین گام های انسان روی کره ماه هستند که توسط دوربین های Hasselbald و Westinghouse گرفته شده اند.

 دوربین Westinghouse روی سفینه ماه نشین آپولو نصب شده بود تا اولین قدم های آرمسترانگ به ماه را ثبت کند. این دوربین سپس روی سه پایه ای بر سطح ماه گذاشته شد تا سایر فعالیت های فضانورد را نیز ضبط کند. فیلم های مذکور ابتدا به رصدخانه پارکس در استرالیا و سپس به پایگاه ناسا در هیوستون منتقل شدند.

در آستانه چهلمین سالگرد پرتاب فضانورد آپولو به ماه، ناسا در صدد یافتن فیلم های گرفته شده توسط Westinghouse بر آمد، اما متاسفانه تصاویر دیگری از سایر پروژه های ناسا روی آن ضبط شده بود. حال تنها چند نوار، آن هم به فرمت Ampex وجود دارند که یادآور لحظات به یادماندنی فرود انسان روی کره ماه هستند.

این نوارها از مجموعه جری جورج به دست آمدند. گری، کارآموز ناسا در تابستان ۱۹۷۳ بود که بعدها با مراجعه به یک مزایده دولتی، ۱۱۵۰ حلقه فیلم مغناطیسی ناسا را به مبلغ ۲۱۷.۷۷ دلار خریداری کرد. وی قصد داشت تا این فیلم ها را در ازای دریافت مبلغی اندک، به یک ایستگاه تلویزیونی بفروشد، اما خوشبختانه پدر جورج متوجه برچسب آپولو ۱۱ روی حلقه ها شد و او را از انجام این کار منصرف کرد.

در این فیلم ها نشان داده می شود که فضانوردان چگونه در حالت بی وزنی به این سو و آن سو رفته و با یکدیگر صحبت می کنند. بنابراین اگر پول کافی برای خرید فیلم های اورجینال را ندارید، هنوز هم می توانید لحظات به یادماندنی ماموریت فضاپیمای آپولو را در توئیت منتشر شده توسط شرکت ساتبیز مشاهده کنید.

1 نظر
  1. نیل آرمسترانگ می گوید

    غیر منطقی بنظر میاد که یک نفر قبل از ورود ارمسترانگ بر روی ماه نشسته باشد و دقیقا دوربین را به سمت ماه نشین نشانه گرفته باشد . چون محل نشستن ماه نشین هم دقیقا مشخص نبوده است ، زمانی که سوخت ماه نشین در حال اتمام بود به ماهنشین اطلاع دادند که سوخت درحال اتمام است و در اسرع وقت فرود بیاید . پس نقطه ی فرود از قبل و به طور بسیار دقیق مشخص نبود
    ( با تقریب مکانی شاید) . احتمال دیگر این است که خود فضانوردان توانستند بدونه اینکه پا بر روی ماه بگذارند دوربین را اینقدر با دقت روی ماه قرار دهند تا موقع خروج آرمسترانگ از او فیلم گرفته شود . چگونه این امکان دارد ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.