تلسکوپ تس موفق به کشف سیاره ای بسیار داغ شد

رسانه کلیک – تلسکوپ تس متعلق به شرکت ناسا موفق به کشف سیاره ای جدید و شگفت انگیز به اندازه سیاره نپتون و با دمای بسیار بالا شده است.

ستاره شناسان موفق شدند به وسیله تلسکوپ تس سیاره جدیدی کشف کنند. این سیاره اندازه ای مشابه سیاره نپتون و حرارت بسیار زیادی دارد. این سیاره ممکن است در میانه مسیر تبدیل شدن از سیاره ای گازی و بسیار داغ به سیاره ای سرد و سنگی باشد. ستاره شناسان معتقدند که سیاره به تازگی کشف شده، در نوع خود یکی از اولین ها به شمار می رود.

این سیاره که LTT 9779b نام گرفته، دور سیاره ای خورشید مانند می گردد که 260 سال نوری فاصله دارد. این سیاره توسط تلسکوپ تس متعلق به ناسا کشف شده و اطلاعات به دست آمده نشان می دهد این سیاره هر 19 ساعت به دور ستاره خود می گردد؛ همین نکته این سیاره را به سیاره ای عجیب بدل کرده که به ستاره خود بسیار نزدیک است.

سیاره های دیگری که تا این حد به ستاره خود نزدیک هستند و یا اندازه کره زمین هستند، یا سیاره مشتری و یا از آن بزرگتر هستند. با این حال LTT 9779b اندازه ای 4.6 برابر کره زمین و جرمی 29.3 برابر آن دارد. نزدیکی این سیاره به ستاره اش دمای آن را تا حدود 2 هزار کلوین (1725 درجه سلسیوس) بالا برده و آن را به اولین سیاره بسیار داغ نپتون مانند تبدیل کرده است.

یکی از توضیحاتی که برای نزدیکی چنین سیاره ای به ستاره اش داده شده آن است که این سیاره ممکن است دورتر از ستاره شکل گرفته باشد و اکنون در حال نزدیکتر شدن به آن باشد. سیاره ای که اتمسفری قطور و گازی داشته باشد، ممکن است طی زمان گاز بسیاری از دست دهد، به ستاره اش نزدیک تر شود و دمای آن نیز به شدت افزایش یابد.

LTT 9779b که 2.5 میلیون کیلومتر با ستاره اش فاصله دارد، ممکن است نزدیک ترین سیاره به ستاره اش (پیش از نابودی اتمسفر آن) باشد. اگر این گونه باشد، این سیاره می تواند پلی میان سیاره های خارجی موسوم به مشتری های داغ (که سیاره های عظیم گازی هستند) و سیاره های کوچکتر سنگی فاقد اتمسفر باشد. این سیاره از مشتری های داغ بسیار کوچکتر است؛ با این حال هنوز اتمسفر قطوری اطراف آن وجود دارد.

قدم بعدی ستاره شناسان آن است که سرعت از بین رفتن جرم LTT 9779b را محاسبه کنند. اگر این سرعت زیاد باشد، علت عدم وجود سیاره های مشابه دیگری نیز مشخص می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .