گردشگری هوشمند با فناوری‌ های مکان محور

رسانه کلیک – ظرفیت های موجود در اشتغال‌زایی و گردش مالی بازار گردشگری در جامعه امروزی سبب شده امیر علی طاهری با نگاه جزیی و موشکافانه به بررسی این بازار پرداخته و خبرهای خوبی در رابطه با این موضوع بدهد.

امیرعلی طاهر، کارشناس گروه فناوری‌های مکان محور ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رابطه با توسعه گردشگری در ایران می گوید:

«توسعه گردشگری نه ‌تنها برای مردم به عنوان مسافر اهمیت و جذابیت ویژه‌ای دارد، بلکه ظرفیت‌‌های موجود در اشتغال‌زایی و گردش مالی آن باعث شده که شاهد حضور فعالان زیادی در این عرصه باشیم.

استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک بسیاری که غالبا در زمینه فروش آنلاین بلیط، رزرو تور و رزرو اماکن اقامتی فعالیت می‌کنند، به صنعت گردشگری روی آورده اند. شاید امروز کاربران در خرید بلیط، تور یا رزرو هتل و دیگر مراکز اقامتی به صورت آنلاین مشکل زیادی نداشته باشند و بتوانند نیاز خود را برطرف کنند، اما همچنان ظرفیت‌ها و خلاهای زیادی در حوزه گردشگری وجود دارد که مجموعه‌های کمی سراغ آن رفته‌اند.»

او در رابطه با مشکلات این بخش می گوید: «از جمله مهمترین مشکلات این بخش برای گردشگران داخلی و خارجی می‌توان به کمبود اطلاعات دقیق نسبت به مراکز اقامتی، جاذبه‌های گردشگری، مسیریابی، محتوای غنی، راهنمای سفر، اطلاعات اماکن عمومی و از همه مهمتر امکان خرید در یک بستر واحد اشاره کرد.

فناوری های مکان محور، جزو فناوری‌هایی هستند که امکان استفاده از آنها نیاز به تخصص‌های ویژه دارد. با پیشرفت تکنولوژی استفاده از این قابلیت در صنعت گردشگری دنیا افزایش چشمگیری داشته است. فناوری‌ مکان محور از جمله تکنولوژی‌های دانش بنیان است که با تهیه، ذخیره، همگام‌سازی و تحلیل داده‌های به‌دست آمده از یک موقعیت مکانی مشخص، اطلاعات موثری به مخاطبان نمایش می‌دهد.»

وی ادامه می دهد: «به جز گردشگران، آژانس‌های مسافرتی و گردشگری نیز می‌توانند در راستای فراگیرتر کردن گردشگری هوشمند با استفاده از امکانات مکان محور توریست بازار، مسیرهای گردشگری جدید تعریف کرده و تورهای عمومی یا سفارشی‌ ایجاد کنند و به این ترتیب سبک جدیدی از ارائه خدمات به گردشگران را تجربه کنند.»

طاهر در رابطه با توریست بازار که در گردشگری هوشمند پیشرو است، اضافه می کند: «توریست بازار یکی از محصولات شرکت دانش بنیان شهر هوشمند آستیاگ است که علاوه بر امکان خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و رزرو تور، یک مجله اینترنتی جاذبه‌های گردشگری در ایران است و تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز و در راستای پوشش تمام نیازهای گردشگران بتواند مفهوم واقعی «گردشگری هوشمند» را فراگیر و یکپارچه کند.

از مهمترین ویژگی‌ها و امکانات جذاب توریست بازار می‌توان به موارد مختلفی چون امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما، امکان رزرو آنلاین اقامتگاه، امکان رزرو تورهای گروهی و شخصی، امکان ایجاد تورهای سفارشی با تسهیلات ویژه، مقایسه انواع بلیط و تور، مجله اینترنتی جامع در حوزه گردشگری، معرفی دقیق جاذبه‌های گردشگری ایران، ارائه خدمات مکان محور در زمینه جاذبه های گردشگری، اقامتگاه ها و مسیرهای گردشگری، امکان خرید توسط کارت‌های بین‌المللی و ارائه نقشه کامل و دقیق از اماکن اقامتی، مراکز خدمات و جاذبه‌های گردشگری اشاره کرد.»

طاهر اضافه می کند: «توریست بازار با اتکا به متخصصان جوان و حرفه‌ای خود و با به‌کارگیری فناوری مکان محور توانسته است تجربه متفاوتی از گردشگری هوشمند را در اختیار گردشگران داخلی و خارجی قرار دهد. استفاده از فناوری مکان محور با آنالیز هوشمند داده‌ها، اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر از مسیر و مقصد سفر به کاربران ارائه می‌کند و سفری جذاب و خاطره‌انگیز را برای گردشگران رقم می‌زند.

گردشگران با استفاده از فناوری مکان محور سایت و اپلیکیشن توریست بازار قبل از سفر می‌توانند با انتخاب مقصد خود پیشنهاداتی را در مورد نزدیک‌ترین اماکن اقامتی، تفریحی، جاذبه‌های گردشگری، مراکز خدماتی، رستوران‌ها، مراکز تجاری، مراکز زیارتی و مذهبی و … به‌دست آورند. حتی در طول مسیر نیز می‌توانند پیشنهادات جذابی دریافت کنند و به جای اینکه تنها به فکر رسیدن به مقصد باشند، از مسیر و جاذبه های بین مسیر لذت ببرند.

اما جذابیت‌های فناوری مکان محور توریست بازار به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ چرا که در تمام طول سفر گردشگر می‌تواند با ارسال درخواست، تیم پشتیبانی 24 ساعته توریست بازار را در جریان موقعیت دقیق خود قرار داده و کمک یا راهنمایی مورد نیاز خود را دریافت کند.»

او در پایان تصریح می کند: «توریست بازار با استفاده از فناوری‌های مبتنی بر موقعیت جغرافیایی (GPS و GIS) می‌تواند پیش از  شروع سفر برنامه‌ای دقیق را از ابتدا تا انتهای مسافرت برای گردشگران داخلی و خارجی برنامه ریزی کند. امکان ایجاد یک برنامه سفر و تور شخصی که لحظه به لحظه مسافرت را به صورت دقیق در قالب یک برنامه جذاب و حرفه‌ای ارائه کند، ویژگی منحصر به‌فردی است که باعث می‌شود تا گردشگران نه‌ تنها سفری مقرون‌ به‌صرفه داشته باشند، بلکه بتوانند از سفر خود نهایت لذت را ببرند.

توریست بازار، سامانه جامع برنامه‌ریزی سفر، توانسته با فناوری مکان محور خود، امکان داشتن تجربه‌ای متفاوت از سفر را برای علاقه‌مندان به گردشگری ایجاد کند. فناوری مکان محور، امکان بررسی مسیر و مقصد سفر را از نظر جاذبه‌های گردشگری، اقامتگاه ها و… برای گردشگر فراهم می‌کند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.