پکیج گرمایشی چیست و چه کاربردی دارد؟

رسانه کلیک – پکیج گرمایشی دستگاهی است که وظیفه تامین آب گرم داخل واحدهای مسکونی و اداری را بر عهده دارد. در این مطلب شما را بیشتر با این دستگاه آشنا می کنیم.

در گذشته با استفاده از موتورخانه ها و سیستم لوله کشی آب گرم سراسری، آب گرم مصرفی و گرمایش هوای واحدها تامین می شد. در حال حاضر استفاده از پکیج های گرمایشی متداول ترین راه برای این منظور است. پکیج گرمایشی در انواع مختلف وجود دارد و بسته به شرایط و نیاز موجود می توان از هر یک از آن ها استفاده کرد.

پکیج گرمایشی چیست و چه مزایایی دارد

همان طور که گفته شد مدتی است که استفاده از پکیج گرمایشی جایگزین سیستم های قدیمی گرمایشی چون موتورخانه ها شده است. اما مزایای این دستگاه چیست که موجب شده تا به عنوان پرکاربردترین وسیله گرمایشی در جهان شناخته شود پکیج گرمایشی نسبت به دستگاه های قدیمی گرمایشی فضای کمی را اشغال می کند. در واقع برای نصب این دستگاه، فضایی به اندازه یک کابینت آشپزخانه لازم است. ضمن این که بسیار کم صداست و از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است. بازدهی بالا و مصرف بهینه سوخت نیز از ویژگیهای مهم پکیج گرمایشی است که کمک زیادی به کاهش هزینه گاز می کند.  با استفاده از پکیج  همواره امکان تنظیم دمای دلخواه محیط فراهم است و هر واحد آپارتمانی جدا از واحدهای دیگر از یک سیستم گرمایشی مستقل استفاده می کند. سهولت نصب و راه اندازی این دستگاه نیز از مشخصات بارز آن است که استفاده از آن را ساده و آسان می نماید.

البته استفاده از هر وسیله ای در کنار مزایای بی شمار آن ممکن است مشکلاتی نیز وجود داشته باشد، که باید مورد توجه قرار بگیرند. برخی معتقدند پکیج های گرمایشی نسبت به موتورخانه ها طول عمر کمتری دارند و در متراژهای بالا از کارایی لازم برخوردار نیستند. احتمال رسوب پذیری نیز از جمله مشکلاتی است که در رابطه با برخی از پکیج های گرمایشی مطرح است. اغلب این مشکلات در برابر مزایای دستگاه قابل چشم پوشی به نظر می رسند. ضمن این که به دلیل سهولت سرویس و تعمیر پکیج گرمایشی عموما مشکلات مربوط به عملکرد آن به راحتی قابل رفع هستند. برای واحدهایی با متراژ بالا نیز می توان از بیش از یک پکیج گرمایشی استفاده نمود. این کار با توجه به کم هزینه بودن دستگاه راهکار مناسب و به صرفه ای می تواند باشد. امروزه با توجه به نیاز بازار و استفاده روز افزون از این نوع سیستم های گرمایشی سازنده های داخلی و خارجی بسیاری اقدام به تولید انواع پکیج با سطح کیفیت متفاوت نموده اند که هریک با بهره گیری از علم روز دنیا محصولاتی طبق جدیدترین تکنولوژی ها تولید و عرضه می نمایند. از برندهای موجود در بازار ایران که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند می توان به پکیج ایران رادیاتور، بوتان، آریستون، بوش، لورچ، شوفاژکار اشاره نمود.

انواع پکیج گرمایشی از نظر نحوه قرارگیری و نصب

به چند شیوه می توان پکیج های گرمایشی را طبقه بندی کرد. معمول ترین نوع تقسیم بندی پکیج گرمایشی، بر اساس حالت ظاهری و چگونگی نصب و قرارگیری آن می باشد. بر این اساس این تجهیزات گرمایشی به دو نوع پکیج دیواری و زمینی در ظرفیت های متفاوت جهت تامین آبگرم مصرفی تولید و عرضه می شود.  

پکیج زمینی معمولا برای واحدهایی با متراژ بیش از 200 مترمربع کاربرد دارد. این نوع پکیج ها در دو مدل دارای مبدل صفحه و مخزن دار وجود دارد. پکیج زمینی با مبدل، حجم و ظرفیت کمتری دارد و از نظر رسوب پذیری تا اندازه ای آسیب پذیر است. در مقابل پکیج های مخزن دار به دلیل برخورداری از مخزن ، حجم بیشتری دارند و در برابر رسوب پذیری نیز مقاومند.

پکیج دیواری همان طور که از نامش پیداست روی دیوار آشپزخانه و یا بالکن نصب می شود. در این نوع دستگاه با باز شدن شیر آب گرم یک سنسور، جریان آب را تشخیص داده و مشعل روشن می شود و به این ترتیب مبدل حرارتی آب مورد نیاز را گرم می کند. در حالی که میزان گاز ورودی به مشعل توسط یک ترموستات کنترل می شود.

انواع پکیج گرمایشی از نظر نوع سوخت

پکیج گرمایشی را از نظر نوع سوخت مصرفی نیز می توان طبقه بندی کرد. بر این اساس پکیج گرمایشی به این صورت دسته بندی می شود

 • پکیج گرمایشی گازسوز (دیواری یا زمینی)
 • پکیج گرمایشی گازوئیل سوز (زمینی)
 • پکیج گرمایشی دوگانه سوز (زمینی)
 • پکیج گرمایشی برقی (دیواری یا زمینی)

پکیج های دوگانه سوز و گازوئیل سوز معمولا در بناهایی با متراژ بالا همچون ویلاها و منازل حیاط دار مورد استفاده قرار می گیرند. پکیج های گرمایشی گازی خود به پکیج های تک مبدل فن دار و بدون فن و دو مبدل فن دار و بدون فن تقسیم می شوند. در پکیج های تک مبدل، یک مبدل وظیفه تامین آب گرم مصرفی و گرمایش محیط را بر عهده دارد. در پکیج گرمایشی دومبدل، یک مبدل کار تهیه آب گرم و مبدل دیگر کار گرمایش محیط را انجام می دهد. در میان انواع پکیج های گرمایشی، پکیج های فن دار از بیشترین مطابقت با استانداردهای جهانی برخوردارند. این دستگاه ها کارایی بالایی دارند و از مزیت های این نوع پکیج ها نصب در محیط های باز است، وزش باد نقشی در خاموشی و عملکرد شعله ندارد.

ظرفیت پکیج گرمایشی

واژه ظرفیت پکیج گرمایشی در واقع به قدرت گرمایشی آن اشاره دارد. برای بالا بردن راندمان پکیج و افزایش کارایی آن لازم است ظرفیت پکیج را با توجه به متراژ، دمای عمومی محیط، نوع دودکش و نوع کاربری واحد در نظر بگیریم. به طور تقریبی می توان این روابط را میان ظرفیت پکیج گرمایشی و متراژ ساختمان در نظر گرفت:

 • ظرفیت گرمایشی 28000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 100 تا 200 مترمربع
 • ظرفیت گرمایشی 35000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 200 تا 300 مترمربع
 • ظرفیت گرمایشی 45000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 300 تا 400 مترمربع
 • ظرفیت گرمایشی 55000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 400 تا 500 مترمربع
 • ظرفیت گرمایشی 65000 کیلوکالری برای واحدهایی با متراژ 500 تا 600 مترمربع

این ارقام به طور تقریبی بیان شده اند و علاوه بر متراژ واحد باید به نکات دیگری چون دمای معمول شهر، رطوبت هوا، آفتاب گیر بودن یا نبودن ساختمان، تعداد حمام و سرویس، مسکونی یا اداری بودن واحد و طبقه ای که واحد در آن واقع شده نیز توجه نمود. اهمیت به این موارد و انتخاب پکیج گرمایشی با ظرفیت مناسب به افزایش طول عمر دستگاه و بازدهی بهتر آن کمک زیادی می کند.

نکات مهم در رابطه با خرید، نصب و راه اندازی پکیج گرمایشی

در رابطه با خرید و نصب پکیج گرمایشی نکاتی وجود دارد که رعایت آن ها به افزایش عملکرد دستگاه کمک می کند و کسب بهترین نتیجه را به همراه دارد. در وهله اول و پیش از خرید باید عوامل مهمی چون متراژ واحد، مقدار آب گرم مورد نیاز، ظرفیت گرمایشی پکیج، آب و هوای منطقه و مدل دودکش را درنظر گرفت.

بعد از تهیه پکیج مناسب، برای اطمینان از کارایی آن بهتر است به این موارد توجه کرد:

 1. برای نصب پکیج گرمایشی دیواری، باید دستگاه از کف زمین حداقل 120 سانتی­متر، از دیوار روبرو حداقل 100 سانتی­متر و از دو طرف 15 سانتی­متر فاصله داشته باشد.
 2. دستگاه نباید بر روی سایر وسایل گرمازا از قبیل اجاق گاز نصب شود.
 3. برای اطمینان از تامین هوای تازه در واحدهای کوچکتر از 64 مترمربع وجود دریچه تهویه هوا ضروری است.
 4. باید پکیج با فاصله ای مناسب از دریچه دودکش قرار بگیرد. هر چه میزان این فاصله بیشتر باشد خروج گازها بهتر صورت می گیرد.

در کنار همه این موارد سرویس و تعمیر به موقع پکیج گرمایشی به وسیله افراد ماهر، عامل مهمی در افزایش طول عمر و بهبود عملکرد دستگاه است.

شما بازدید کننده عزیز می توانید با مراجعه به فروشگاه دما پویا نسبت به مشاهده و خرید سایر سیستم های تهویه مطبوع اقدام نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.