شیفر

صندوق 250 میلیون دلاری پژو 206؛ پرونده جدید فساد در صنعت خودروی ایران

رسانه کلیک – سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، بهرام پارسایی به تازگی اطلاعات جدیدی از فساد در صنعت خودروی ایران منتشر کرده است.

به نظر می رسد افزایش بی رویه قیمت خودرو و عدم نظارت دولت روی آن، باعث شده مجلس شورای اسلامی دست بکار شود. به تازگی آمار و ارقامی از هزینه های پروژه های ایران خودرو توسط بهرام پارسایی، سخنگوی اصل 90 مجلس شورای اسلامی در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

[irp]

بهرام پارسایی در رابطه با هزینه 250 میلیون دلاری طراحی صندوق خودروی پژو 206 اعلام کرده است:

یکی از مواردی که در گزارش جدید به آن رسیدیم، هزینه سنگین طراحی صندوق پژو 206 بود. این خودرو در فرانسه طراحی شده و در ایران تنها یک صندوق به آن اضافه شد و تحت نام پژو 206 SD به فروش رسید. هزینه طراحی این صندوق برابر با 250 میلیون دلار بوده که با قیمت ارز امروز، برابر با 3 هزار میلیارد تومان می شود. با این هزینه می توان خط کامل تولید یک خودروی جدید را طراحی کرد.

علاوه بر پژو 206 صندوقدار، به نظر می رسد هزینه طراحی سمند نیز بسیار بالا بوده است به گونه ای که پارسایی در این زمینه می گوید:

هزینه طراحی خودروی سمند برابر با 120 میلیارد تومان در دهه 70 بود. این میزان هزینه با دلار 400 تومانی محاسبه شده است. نکته جالب در رابطه با این خودرو، عدم رعایت استانداردهای جهانی برای طراحی آن و همچنین عدم جذابیت آن برای خریدار است. برای افزایش محبوبیت این خودرو، 3 مدل جدید از آن وارد بازار شد که هزینه توسعه آن ها برابر با 111 میلیارد تومان بود. طراحی سورن برابر با 22 میلیارد تومان، طراحی دنا برابر با 49.5 میلیارد تومان و طراحی دنا پلاس برابر با 39.5 میلیارد تومان هزینه داشته است.

همانطور که در گذشته در گزارشی به ابعاد گسترده فساد در صنعت خودروی ایران پرداختیم، نماینده مردم شیراز نیز به آن اذعان کرده است (فساد و رانت؛ موانع کاهش قیمت خودرو در بازار ایران). در گذشته شاهد انتشار گزارش های مشابه از سوی مراجع مختلف بودیم؛ با این حال تغییری در صنعت خودروی ایران ایجاد نشده و همچنان شاهد انحصار، فساد و حضور مافیا در این صنعت هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.