هزینه 12 میلیون دلاری طراحی صندوق پژو 206

رسانه کلیک – اعلام هزینه 250 دلاری طراحی صندوق پژو 206 در روزهای اخیر سر و صدای زیادی به پا کرد. به تازگی این موضوع از سوی مدیر عامل سابق ایران خودرو تکذیب شده است.

در گذشته در مطلبی به این موضوع اشاره کردیم که فساد در صنعت خودروی ایران نهادینه شده است (فساد و رانت؛ موانع کاهش قیمت خودرو در بازار ایران). چند روز پس از انتشار این مطلب، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خبر از هزینه طراحی چندین محصول ایران خودرو داد که در این میان، هزینه 250 میلیون دلاری صندوق پژو 206 بیش از همه مورد توجه قرار گرفت (صندوق 250 میلیون دلاری پژو 206؛ پرونده جدید فساد در صنعت خودروی ایران).

به تازگی منوچهر منطقی، مدیر عامل سابق ایران خودرو نسبت به گفته های بهرام پارسایی از خود واکنش نشان داده است. منطقی اعلام کرده هزینه طراحی صندوق پژو 206 برابر با 12 میلیون دلار بوده است. مدیر عامل اسبق ایران خودرو به این موضوع اشاره کرده که تولید بخش جدیدی برای یک خودرو، نیاز به طراحی، ساخت تجهیزات و ایجاد خط تولید دارد.

در حالی که منطقی هزینه طراحی این صندوق را 12 میلیون دلار اعلام کرده، اشاره ای به هزینه کل توسعه و تولید این بخش از خودروی پژو 206 نکرده است. مدیر عامل سابق ایران خودرو در این زمینه گفته است:

اگر هزینه ساخت طراحی، ساخت نمونه، تست ها و سایر موارد را در نظر بگیریم، باز هم از مبلغ 250 میلیون دلار کمتر می شود.

منوچهر منطقی گفته های نماینده مردم در مجلس را سیاسی اعلام کرده و به این موضوع اشاره کرده که طراحی در صنعت خودرو زیر سوال رفته است! علاوه بر طراحی، نوآوری در صنعت خودروی ایران نیز زیر سوال رفته است.

بدون هیچ شکی نمی توان بدون ارائه سند، صحبت های آقای منطقی و یا پارسایی را تایید کرد؛ با این حال می توان به این موضوع اشاره کرد که فساد در صنعت خودروی ایران رخنه کرده و همچنین در این صنعت هیچ گونه نوآوری وجود ندارد. اگر منظور آقای منطقی از نوآوری در صنعت خودروی ایران، تغییر در طراحی چراغ های یک محصول و عرضه آن با نامی مانند سمند LX و چندین میلیون قیمت بالاتر باشد، مسلما ایشان معنی کلمه نوآوری را نمی دانند! به آقای منطقی پیشنهاد می کنیم به کشورهای دیگر حتی چین سفر کنند و نوآوری را با چشمان خود ببینند.

یکی دیگر از مواردی که در صحبت های آقای منطقی جلب توجه می کند، وابستگی صنعت خودروی ایران به کشورهای خارجی است. مدیر عامل اسبق ایران خودرو گفته صحبت های پارسایی این حس را به خواننده القا می کند که شرکت های ایرانی به دنبال خارجی ها هستند. باید به آقای منطقی بگوییم اگر صنعت خودروی ایران به خارجی ها وابسته نیست، چرا با اعمال تحریم ها شاهد افزایش چندین برابری قیمت خودرو و همچنین توقف تولید محصولات رنو و شرکت های دیگر بودیم! به نظر می رسد کتمان واقعیت بخشی از وظایف مدیران سابق و کنونی در صنایع مختلف است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.