علت شعله ور شدن سیاه چاله *Sagittarius A هنوز مشخص نشده است

رسانه کلیک – اخیرا واکنش های عجیبی در سیاه چاله *Sagittarius  A اتفاق می افتد که هنوز هیچ فردی علت اصلی آن ها را نمی داند.

در قلب تاریک کهکشان ما، یک سیاه چاله بسیار سنگین به نام *Sagittarius A وجود دارد. این سیاه چاله غول پیکر معمولا خاموش و آرام است، اما اخیرا فعالیت های غیر منتظره ای در آن صورت می گیرد. سیاه چاله *Sagittarius A به نظر می رسد پایدار نیست و اخیرا در حال انتشار شعله های نورانی انرژی است؛ شعله هایی که میزان روشنایی آن ها به 75 برابر بیشتر از حد نرمال می رسد. طبق بررسی ستاره شناسان در دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا، نور ساطع شده از *Sagittarius A دارای طول موج نزدیک به مادون قرمز بوده که تاکنون نورانی ترین پرتوی مشاهده شده در رصد خانه W.M.Keck است.

این سیاه چاله به حدی نورانی بوده که محققین در ابتدا آن را با ستاره S0-2 اشتباه گرفته اند. اما در فریم های بعدی، مشخص شد که منبع این نور شدید، حالت متغیری داشته و از سوی سیاه چاله منتشر می شود. در همان لحظه متوجه شده اند که اتفاقی عجیب در *Sagittarius A در حال وقوع است. این سیاه چاله در تاریخ 13 مه شعله ور شد و ویدیوی فشرده آن به مدت دو ساعت در توییتر قرار گرفت. طبق بررسی های انجام شده، سیاه چاله *Sagittarius A به خودی خود منور نشده، بلکه علت اصلی این پدیده، گازهای داغی بوده اند که به داخل این جرم عظیم کشانده شده اند. دلیل شعله ور شدن گازها و مدت زمان باقی مانده تا خاموشی مجدد سیاه چاله هنوز مشخص نیست.

البته حدس و گمان هایی پیرامون این واقعه وجود دارد. اول اینکه، یک ابر گازی بزرگ به *Sagittarius A رسیده و در حین کشیده شدن در سیاه چاله، انرژی خود را به صورت پرتوهای تابشی آزاد کرده است. دوم اینکه، عبور ستاره S0-2 منجر به تغییر مسیر جریان گازی و به دام افتادن گازها در سیاه چاله و سپس نورانی شدن این جرم عظیم شده است. دانشمندان برای آگاهی از صحت هر یک از این نظریه ها، به جمع آوری داده های بیشتری از رصدخانه Keck و تلسکوپ های دیگری مثل Spitzer یا Chandra احتیاج دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .