مروری بر مهم ترین اخبار فناوری ایران در هفته گذشته

رسانه کلیک –  در هفته گذشته فناوری ایران تقریبا هفته آرام و بی حاشیه ای را پشت سر گذاشت؛ در این مطلب تلاش کردیم خلاصه ای از اتفاقات هفته پیش را برای شما جمع بندی کنیم.

هفته گذشته اتفاقات زیادی در بخش فناوری ایران رخ نداد؛ با این حال با انتشار گزارشی در رابطه با عملکرد بسیار ضعیف شاتل، توانستیم در رابطه با حق خوری کاربران این شرکت شفاف سازی کنیم. برای اطلاع از مهم ترین اخبار فناوری ایران در هفته گذشته، در ادامه همراه ما باشید.

شاتل و داستان کاربران!

اول هفته در حالی شروع شد که در کلیک طی گزارشی اختصاصی به بررسی موج نارضایتی کابران در شبکه های اجتماعی پرداخته بودیم. در این مطلب تلاش شده بود به ایرادات شاتل تا جای ممکن اشاره شود و صعف های این اپراتور بدون هیچ تعارفی بیان شود. برای خواندن متن کامل این گزارش روی این لینک کلیک کنید.

داستان شکست تلگرامی فیلترینگ!

داستان فیلترینگ تلگرام و سر و صدایی که در زمان خود به پا کرده بود، بیش از همه دامن کسب و کارها و فروشگاه های آنلاین تلگرامی را گرفت؛ اما این روزها شواهد نشان می دهد فیلترینگ طرف شکست خورده این ماجراست. برای خواندن متن کامل این گزارش روی این لینک کلیک کنید.

فرق صنعت ماینینگ با سایر صنایع چیست؟

یکی از موضوعات دنیای امروز، ماینینگ رمز ارز است. امیر ناظمی، مدیر سازمان فناوری در این رابطه در کارگاه آموزشی بلاک چین که برای خبرنگاران تدارک دیده شده بود، ارایه جالب و چالش برانگیزی داشت. او با بررسی نگاه های متفاوت، به این مبحث و علت طولانی شدن این موضوع پرداخت. ناظمی در این کارگاه در نگاهی انتقادی به عملکرد وزارت نیرو عنوان کرد: اگر ماینینگ را به عنوان صنعت پذیرفته اید، چرا باید ماینینگ با سایر صنایع فرق داشته باشد؟ برای خواندن متن کامل این تحلیل جذاب به این لینک مراجعه کنید.

رفتار انحصارجویانه مخابرات!

بحث انحصار فیبر نوری مخابرات بحث امروز و دیروز نیست و شاید داغی این خبر به سال 96 بر می گردد، زمانی که محمد جواد آذری جهرمی در توییترش با انتشار پستی عنوان کرد که به زودی انحصار مخابرات از بین خواهد رفت.

اما موضوعی که باعث شده این روزها این بحث دوباره قوت بگیرد؛ قطع شدن اینترنت برخی اپراتورها و در ادامه اعتراض کاربرانی است که در پیگیری ها به مخابرات و ماجرای فیبر نوری رسیده اند. گویا علت قطعی اینترنت برخی اپراتورها به فیبر نوری باز می گردد که در برخی مناطق عرضه شده و سبب شده اپراتورهایی که فاقد این سرویس هستند، خدمات ارایه ندهند. امیر ناظمی در رابطه با رفتار انحصاری مخابرات راه حل های جالبی ارایه داده است. متن کامل این گزارش را در این لینک بخوانید.

تدوین دستورالعمل نظارت بر تاکسی های اینترنتی

وزارت کشور با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات، وزارت صنعت معدن و تجارت، دستورالعمل نظارت بر تاکسی های اینترنتی را تدوین می‌کند. وزارت کشور در این دستورالعمل پیش‌بینی کرده با ایجاد سامانه، هر کدام از شرکت‌های مسافربر ‌اینترنتی را ملزم به ارسال اطلاعات خودروهای به کار گرفته در سرویس‌های خود و رانندگانشان به این سامانه کند تا امکان نظارت بر این شرکت‌ها فراهم شود. جزییات این گزارش را در این لینک بخوانید.

موح نارضایتی کاربران اسنپ فود!

در حالی که داستان اسنپ فود و چیلیوری با عنوان انحصارگرایی اسنپ فود راهی شورای ملی رقابت شده، موج نارضایتی کاربران اسنپ فود در شبکه های اجتماعی سر به فلک می کشد.

انحصارگرایی اسنپ داستان امروز و دیروز نیست! در زمینه تاکسی های اینترنتی با ائتلاف شرکت های تپسی، ماکسیم، الو‌پیک در حالی اسنپ به انحصارگرایی پربحث محکوم بود که شورای رقابت وارد میدان شد و با عنوان این موضوع که اقدام اسنپ انحصارگرایی نیست، داستان را پرماجراتر کرد.

در میان آشفته بازار این روزها بد ندیدیم سری به شبکه های مجازی زده و میزان رضایت کاربران از اسنپ فود را بسنجیم. هشتگ اسنپ فود کافیست تا با لیست بلند بالایی از نارضایتی کاربران مواجه شویم. جزییات بیشتر این گزارش را در این لینک بخوانید.

جوابیه شاتل به گزارش کلیک

گزارشی در کلیک در رابطه با نارضایتی کاربران از عملکرد شاتل منتشر کردیم و حال در این مطلب جوابیه این شرکت را می خوانید.

در پاسخ به گزارش منتشر شده در سایت کلیک با عنوان “نگاهی به موج نارضایتی کاربران شاتل در شبکه‌های اجتماعی” در تاریخ 26/05/1398، ضمن این که گزارش یاد شده را بیشتر در پی تخریب و خبرسازی علیه شرکت شاتل می‌دانیم تا نقد منصفانه، طبق ماده 23 قانون مطبوعات، به منظور شفاف‌سازی و روشن شدن افکار عمومی، توضیحات زیر را برای درج در سایت یاد شده به استحضار می‌رسانیم. این جوابیه را در این لینک بخوانید.

جوابیه کلیک به نامه شاتل!

چندی پیش در کلیک گزارشی در رابطه با اپراتور شاتل منتشر کردیم که پاسخ از این شرکت زیاد به درازا نکشید؛ اما در این میان چند نکته قابل تامل است.

جوابیه شاتل در حالی آمده که از ما به عنوان یک رسانه خواسته شده؛ اگر هم مشتری و کاربر مایید و هم رسانه؛ ساکت باشید و اعتراض نکنید. این مطلب را در این لینک مطالعه کنید.

تهران و آلودگی های سایبری

 مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای، آمار آلودگی سایبری یک سال اخیر کشور را منتشر کرد. بر مبنای این آمار، تهران در زمینه دارا بودن بیشترین آلودگی سایبری در صدر قرار دارد. سامانه رصد ماهر وابسته به مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای، در گزارشی تعداد IP آدرس های آلوده کشور که در ۱۲ ماه اخیر ثبت شده است را منتشر کرد. برای اطلاع بیشتر از این گزارش به این لینک مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.