ابررایانه آیتکن ناسا معرفی شد؛ سازگاری بیشتر محیط زیست

رسانه کلیک – آیتکن نام جدیدترین ابررایانه ناسا است که نسبت به تجهیزات قدیمی تر، انرژی کمتری استفاده کرده و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد. ابررایانه آیتکن کاربرد بسیاری در اجرای شبیه سازی های پیچیده دارد.

ناسا به طور رسمی از ابررایانه جدید خود به نام آیتکن (Aitken) در مرکز پژوهشی ایمز رونمایی کرد. ابررایانه آیتکن از طراحی پیمانه ای و ماژولار استفاده می کند و نسبت به تسهیلات قدیمی تر به الکتریسیته و توان کمتری نیاز دارد. این ابرکامپیوتر به پژوهشگران اجازه می دهد تا شبیه سازی های پیچیده تر را با سرعت بیشتری اجرا کنند.

آیتکن می تواند شبیه سازی های لازم را با سرعت 3.69 پتافلاپ انجام دهد و حافظه داخلی آن نیز برابر با 221 ترابایت است. این ابررایانه جدید دارای 1150 گره و 46080 هسته بوده و مجهز به سیستم HPE SGI 8600 با پردازنده های نسل دوم Xeon شرکت اینتل است.

ماژول هاوسینگ مسئول خنک نگه داشتن آیتکن در هنگام اجرای محاسبات بوده و در مکانی خارج از تسهیلات ناسا قرار گرفته است. این ماژول از فناوری تهویه هوای آزاد و یک جریان آب جهت از بین بردن گرمای کامپیوترها استفاده می کند. ماژول هاوسینگ نخستین نمونه از 16 ماژولی است که به سرعت ساخته شده و برای محاسبات و ذخیره سازی داده ها به کار گرفته می شود.

ابر رایانه

آیتکن در حقیقت از یک نمونه آزمایشی به نام الکترا الهام گرفته که در سال 2016 ساخته شده است. الکترا از ماژول های سازگار با محیط زیست استفاده می کرد و مکان آن نیز خارج از تسهیلات اصلی ناسا قرار داشت.  طبق گزارش این سازمان، کاربرد ماژول های مختلف برای تامین انرژی و خنک سازی، منجر به صرفه جویی در توان (2 میلیون کیلووات بر ساعت) و مصرف آب (بیش از 3 میلیون گالن) شده است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که تسهیلات ماژولی، از آب و انرژی کمتری استفاده می کنند.

ابررایانه آیتکن توسط بیش از 1500 دانشمند و محقق مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر پروژه های متعددی بر اساس آیتکن در حال انجام هستند که از جمله آن ها می توان به شبیه سازی محیط درونی خورشید یا کوادکوپترهای کارآمدتر اشاره کرد. با این حال مهم ترین اولویت آیتکن، مدل سازی و شبیه سازی ورود به فضای ماه، پایین آمدن و فرود روی سطح آن در پروژه آرتمیس است. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .