شماره موبایل کاربران فیس بوک همچنان در معرض خطر قرار دارد؟

رسانه کلیک – علیرغم به کارگیری روش های امنیتی متعدد، هنوز امکان دیده شدن اطلاعات شخصی و شماره تماس کاربران فیس بوک در سرورهای مختلف وجود دارد.

همانطور که می دانید، داده هایی که چند روز پیش از پایگاه فیس بوک لو رفته و جمع آوری شده اند، شامل شماره تماس و سایر اطلاعات مرتبط با حساب کاربران هستند. طبق گزارش های منتشر شده از سوی CNET، با اینکه دیتابیس ابتدایی اکنون به طور مرموزی به حالت آفلاین درآمده، اما ظاهرا نسخه پشتیبان داده ها در یک مخزن آنلاین جداگانه ذخیره شده است. طبق گزارش های TechCrunch، اطلاعات مربوط به بیش از 400 میلیون کاربر آمریکایی، انگلیسی و تایوانی در این پایگاه ابتدایی وجود داشته که در دسترس قرار گرفتن آن ها، زندگی بیش از 200 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است.

هنوز مالک دیتا بیس لو رفته مشخص نشده، اما فیس بوک صراحتا بیان داشته است که این داده ها به عنوان بخشی از یک ویژگی در سرور مذکور ذخیره شده اند. ظاهرا این ویژگی به افراد اجازه می داده تا از طریق شماره موبایل، اطلاعات مربوط به یکدیگر را پیدا کنند. اما این کمپانی بزرگ هنوز هیچ توضیح قانع کننده ای را برای امنیت پایین سرورهای خود و همینطور نحوه استخراج داده ها ارائه نکرده است.

در پی این اتفاق، اعضای TechCrunch و محقق امنیتی معروف یعنی سانیام جین با میزبان سرور ابتدایی ارتباط برقرار کردند. مالک سرور در نهایت پایگاه داده را به حالت آفلاین درآورد. سپس یکی از سخنگویان فیس بوک در مصاحبه ای با TechCrunch اعلام کرده که این مجموعه داده قدیمی است و اطلاعات موجود در آن به قبل از اعمال اصلاحات امنیتی پارسال مربوط می شود. وی همچنین اظهار داشت که این مجموعه داده اکنون حذف شده و هیچ مدرکی مبنی بر به خطر افتادن حساب های فیس بوک وجود ندارد.

با این حال به نظر می رسد که افراد یا سازمان دیگری پیش از فیس بوک به داده ها دسترسی پیدا کرده و همه یا بخشی از آن ها را در سرور جداگانه ای ذخیره کرده است. ناگفته نماند که داده های به دست آمده از پایگاه لو رفته، بسیار شبیه به داده های پایگاه ابتدایی هستند. اغلب افرادی که شماره تماس آن ها در این دیتابیس وجود داشته، اکنون در معرض دریافت تماس ها و پیام های ناخواسته قرار گرفته اند.

فیس بوک هنوز شباهت این داده ها با داده های دیتابیس قبلی را تایید نکرده و معلوم نیست که آیا برنامه ای برای حذف آن ها دارد یا خیر. چراکه این اطلاعات دیگر در هیچ یک از پایگاه داده های شرکت وجود ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .