احکام مالیاتی مراکز استخراج رمزارز‌ها

رسانه کلیک – سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای که به تازگی منتشر کرده، احکام مالیاتی مراکز استخراج رمزارزها (فارم‌های ماینینگ) را برای اجرا ابلاغ کرده است. بر اساس این بخشنامه، در صورت بازگشت ارز حاصل از صادرات رمزارز‌ها به چرخه اقتصادی، فعالیت ماینینگ مشمول مالیات با نرخ صفر خواهد بود.

بر اساس آخرین بخشنامه سازمان امور مالیاتی، طبق تبصره ۲ بند ۲ استقرار واحد‌های استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده (ماینینگ) شامل محدودیت ۱۲۰ کیلومتری شهر تهران، ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان و ۳۰ کیلومتری مراکز سایر استان‌ها نیست.

همچنین بر اساس بند ۶ این مصوبه، مراکز استخراج رمزارز به عنوان واحد تولید صنعتی شناخته شده و مشمول مقررات مالیاتی خواهند بود.

علاوه بر این، براساس تبصره‌ این بند واحد‌های ماینینگ در صورتی که محصول خود را صادر و ارز حاصل از آن را براساس ضوابط بانک مرکزی به چرخه‌ اقتصادی بازگردانند، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.

در این بخشنامه «رمزارزها» اینگونه تعریف شده‌اند: «کریپتوکارنسی یا رمزارز به دسته‌ای از پول‌های دیجیتال یا مجازی گفته می‌شود که در آن‌ها از رمزنگاری (کریپتوگرافی) برای تراکنش‌های مالی استفاده شده است؛ طوری که رمزگشایی آن‌ها بسیار دشوار و بعضا غیرممکن است.»

گفتنی است؛ پیش‌تر هیات وزیران در ششم مرداد با استخراج رمزارزها به عنوان یک فعالیت صنعتی و با دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .