آموزش اینستاگرام

۸۶ کسب‌ و کار متقاضی متصل به سامانه سروا

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – سامانه سروا یک درگاه ارتباط بخش غیردولتی به بخش دولتی است که به کمک آن، امکان استفاده‌ کسب‌وکارها از داده‌های دولتی از طریق این درگاه امکان‌پذیر می‌شود. گزارش سه ماهه نخست بهره برداری این سامانه از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده است.

«سروا» واژه‌ای فارسی است به معنای عمارتی که درهای آن گشوده شده است و می‌تواند تمثیلی باشد از دولتی که داده‌های خود را روی کسب‌وکارها باز کرده است. به همین دلیل سامانه سروا به عنوان پلتفرم اتصال کسب‌وکارها به مرکز تبادل ملی داده‌ها (NIX) نام‌گذاری شده است.

پس از رونمایی از سامانه سروا در مراسم روز جهانی ارتباطات سال جاری و در ۳ ماهه نخست، برخی از کسب‌وکارهایی که متقاضی استفاده از داده‌های عرضه شده هستند، به این سامانه متصل شده‌اند.

این سامانه یک سامانه تکاملی است و به مرور زمان و با مشارکت سازمان‌های دولتی تکامل خواهد یافت و بر همین اساس در ۳ ماه گذشته با تقاضای ۸۶ کسب‌وکار برای اتصال و دریافت سرویس موافقت شده است و در حال حاضر ۳۴ کسب‌وکار در حال دریافت خدمات دولتی هستند

شهرداری تهران، شرکت ارتباطات سیار ایران، سازمان نیازمندی‌های همشهری، بانک کارآفرین، بانک‌های شهر، کارآفرین، حکمت ایرانیان، صادرات، دی، سینا، سامان، تجارت، آینده و… شرکت‌هایی هستند که تا ۱۴ شهریورماه دسترسی آن ها به سرویس شاهکار از طریق سازمان فناوری اطلاعات برقرار شده است.

مجموعه‌های دیگر مانند کلان داده‌های شهر فن‌آوران، فناوری اطلاعات پیشخوان ایرانیان، جهاد دانشگاهی، موسسه اعتباری ملل، توسعه کسب و کار توسکا، پیام رسان گپ، شاتل، سایپا، تراکتورسازی ایران، راه آهن حمل و نقل، اسنپ و… نیز شرکت‌هایی هستند که تا این تاریخ ارائه سرویس شاهکار به آن‌ها تایید شده و در صورت قرارداد سرویس‌شان برقرار خواهد شد.

در حال حاضر خدمات مربوط به ثبت احوال، شاهکار (احراز هویت)، اطلاعات جغرافیایی (GNAF) و خدمت بنیاد شهید و ایثارگران بر روی این سامانه ارائه می‌شود. همچنین تا انتهای شهریورماه خدمت مربوط به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای (مانند تایید مدرک) نیز ارائه خواهد شد.

لازم به ذکر است؛ به منظور حفظ حریم خصوصی و حفاظت از حقوق شهروندی لازم است تا از گسترش بی‌مورد و احراز هویت‌های غیرضروری جلوگیری شود، به همین دلیل در ارائه این خدمت نیاز به تاییدیه ضرورت احراز هویت نیز وجود دارد و بدیهی است که به تمامی کسب‌وکارها چنین اجازه‌ای داده نمی‌شود. متقاضیان دریافت سرویس از سامانه ملی تبادل اطلاعات با بخش غیر دولتی (سروا) می توانند درخواست خود را به صورت مکتوب به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارسال کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.