شیفر

جاسوسی از سیم کارت با استفاده از آسیب پذیری Simjacker

رسانه کلیک – بیش از یک میلیارد کاربر در سراسر جهان توسط آسیب پذیری Simjacker تحت جاسوسی هستند. دستگاه هایی که از فناوری سیم کارت S@T Browser استفاده می کنند، بیشتر در معرض خطر هستند.

پژوهشگران یک شرکت امنیتی به نام AMS، در گزارشی اعلام کرده اند که یک آسیب پذیری جدید به نام Simjacker از سیم کارت تلفن همراه برای جاسوسی کاربران استفاده می کند. بنابراین حدود یک میلیارد اسمارت فون در سراسر جهان در معرض این آلودگی قرار دارند. پژوهشگران همچنین بر این باورند که این آسیب پذیری، توسط یک شرکت محرمانه ساخته شده که برای دولت کار می کند و وظیفه آن، مکان یابی افراد است. آسیب پذیری Simjacker به مهاجمین کمک می کند تا به راحتی به شماره IMEI منحصر به‌فرد هر گوشی دلخواه، دسترسی پیدا کنند. 

برخی سیم کارت های عرضه شده توسط حامل های GSM، دارای نرم افزاری به نام S@T Browser هستند که در جعبه ابزار اپلیکیشن SIM یافت می شود. آسیب پذیری Simjacker در صورت استفاده از این نرم افزار برای راه اندازی مرورگر، یک پیام SMS باینری را به مرورگر فرستاده و به آن فرمان می دهد تا داده های مکانی و شماره های IMEI را به دست آورد. سپس این اطلاعات را مجددا با استفاده از پیام SMS، به سمت یک دستگاه سازگار ارسال می کند. از آنجا که گوشی های هوشمند از مرورگرهای HTML بهره می برند، مرورگر S@T Browser دیگر بی استفاده شده است. با این وجود طبق تحقیقات انجام شده توسط شرکت AMS، حاملان 30 کشور مختلف جهان نشان داده اند که فناوری S@T تقریبا برای یک میلیارد کاربر گوشی همراه، هنوز غیر فعال نشده است.  البته این رقم کمی اغراق آمیز به نظر می رسد، چراکه بسیاری از حاملان دیگر از سیم کارت های مجهز به فناوری S@T Browser استفاده نمی کنند. تیم پژوهشی AMS در این باره می گوید:

آسیب پذیری Simjacker تاکنون به منظور اجرای حملات دیگری علیه کاربران و اپراتورهای موبایل نیز به کار رفته است، مثل کلاه برداری، تماس های تقلبی، لو رفتن اطلاعات، منع سرویس و جاسوسی. تحلیلگران هوش تهدیدات AMS مشاهده کرده اند که هکرها نوع حملات خود را تغییر داده و بسیاری از آسیب پذیری های دیگر را مورد آزمایش قرار داده اند. از لحاظ تئوری، تمام مدل های گوشی های همراه، در معرض حمله قرار دارند، چون این آسیب پذیری به یک فناوری تعبیه شده در سیم کارت ها مربوط می شود. آسیب پذیری Simjacker می تواند به بیش از یک میلیارد کاربر گوشی همراه در سراسر جهان حمله کند. محدوده کشورهایی که بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند عبارتند از: آمریکا، غرب آفریقا، اروپا، خاورمیانه و در واقع هر ناحیه ای از جهان که در آن از فناوری سیم کارت S@T Browser استفاده می شود.

جاسوسی آسیب پذیری Simjacker

گزارش ها نشان می دهند که افراد به طور روزمره توسط Simjacker تحت ردیابی قرار گرفته اند، به طوری که برخی شماره های خاص در یک دوره هفت روزه، صدها بار ردیابی شده اند. فرایند جاسوسی روی یک گوشی همراه آسیب پذیر، به یک مودم GSM ارزان قیمت احتیاج دارد. با استفاده از این مودم، مهاجم می تواند یک پیام باینری را به سیم کارت مجهز به فناوری S@T Browser ارسال کند. با استفاده از پیام باینری که بسیار متفاوت با پیام معمولی است، دستگاه تلفن دستور می گیرد تا اطلاعات درخواست شده را جمع آوری کرده و آن ها را به سوی عامل مخرب ارسال کند. در این فرایند، کاربر به هیچ عنوان متوجه حمله نمی شود، اطلاعت بازیابی شده و به طور موفقیت آمیز  برداشته می شوند.

تنها نکته مثبت درباره این حمله، کاربرد فناوری قدیمی است که در حال حاضر در اکثر گوشی ها به کار گرفته نمی شود. اما تا زمانی که فناوری S@T به طور کامل از تمام سیم کارت ها حذف نشده است، Simjacker می تواند به عنوان یک تهدید جدی در نظر گرفته شود. البته با لو رفتن آسیب پذیری Simjacker، انتظار می رود که سازندگان و سایر عاملین مخرب، حملات خود را ارتقا داده و به حوزه های دیگری گسترش دهند. گروهی از پژوهشگران به ویژه محققین GSM هم اکنون در حال شناسایی سیم کارت های آلوده و بررسی نحوه مسدود کردن پیام های مخاطره آمیز هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.