ماهواره ای با دقت تصویربرداری یک متر سال 1400 در مدار قرار خواهیم داد

رسانه کلیک – وزیر ارتباطات، آذری جهرمی امروز در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا حضور پیدا کرد و از برنامه های فضایی ایران در آینده سخن گفت.

صبح روز شنبه، وزیر ارتباطات در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا که با حضور روسای سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد، حاضر شد و گفت: «دوست دارم صحبت‌های امروزم را با دیالوگی از یک فیلم آغاز کنم. دیالوگی که می‌گفت: «قدیم‌ها عادت داشتیم به آسمان نگاه کنیم و به جایگاه‌مان در بین ستاره ها فکر کنیم، اما الان به پایین نگاه می‌کنیم و نگران جایگاه‌مان در میان خاک هستیم.»

آنقدر درگیر مسائل زیست محیطی هستیم که فراموش کردیم ما نیز سهمی در فضا داریم. آن قدر به صنایع قدیمی و فرسوده پرداختیم که صنعت مهمی مانند صنعت فضایی از خاطر ما رفته است. این هفته زمانی است که یادمان بیاید این صنعت چقدر ارزشمند است. خودم دوست دارم بزرگ فکر کنم، به همکاران نیز همیشه این توصیه را دارم. دو سال قبل زمانی که توسعه کاربردهای فضایی را به عنوان شعار محوری خود انتخاب کردیم، خیلی‌ها ما را مسخره کردند، اما امروز شاهد آن هستیم که استارتاپ‌های حوزه فضایی به واسطه تلاش سازمان فضایی به حد قابل قبولی رشد کرده‌اند.»

آذری جهرمی ادامه داد: «روزی که من در دولت گفتم خسارات ناشی از سیل را توسط تصاویر ماهواره‌ای دقیق سازی می‌کنیم، برخی همکاران در دولت به من می‌خندیدند و می‌گفتند مگر می‌شود و شد. فکر نمی‌کنم صرفه جویی که در حوزه سیل انجام شد، کمتر از کل صرفه جویی ما در صنعت فضایی باشد.»

آذری جهرمی با اشاره به این نکته که این دستاوردی بود که در ابتدای راه همه به آن می‌خندیدند، تصریح کرد: «اما امروز بخش مهمی از آن صحبت‌ها عملیاتی شده است. ما باید با همکاری کشورهای دیگر، فضانورد ایرانی را به فضا بفرستیم. این نوع تفکر و این نوع نگاه به صنعت فضایی است که حسادت کشور آمریکا را برمی‌انگیزد. در حالی که این کشور به سایر صنایع ما اینطور حسادت نمی‌کند.»

وزیر ارتباطات افزود: «در یک شب، سه سازمان فضایی ایران که کار بشردوستانه و در راستای صلح انجام می‌دهند توسط آمریکا تحریم شدند اما جوانان ما پشت درهای تحریم نایستادند. خیلی از کشورهایی که در نشست قزاقستان حضور داشتند، پیگیر دانش صلح آمیز فضایی ایران و خواستار همکاری بودند. ما جدا از این که فرستادن انسان به فضا را دنبال می‌کنیم، تا سال ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار خواهیم داد.»

جهرمی در انتها پیغامی برای دونالد ترامپ داشت و گفت: «توصیه‌ای مشفقانه به ترامپ دارم: ۱۴۰۰ سال قبل فردی بود که در شقاوت از تو خیلی بدتر بود، در خود بزرگ بینی و خود بزرگ پنداری از تو بزرگ تر بود. اسم او یزید ابن معاویه بود. او پاک‌ترین و شریف‌ترین فرد بشر روی زمین را به بدترین شیوه ممکن به شهادت رساند. ۱۴۰۰ سال از آن روز گذشته، ماهواره های خود را فعال کن تا به خوبی مسیر نجف و کربلا را با دقت ببینی. سرنوشت تو همانی است که یزید داشت و سرنوشت پیروان حسین، آن راهی است که او رفت.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.