آموزش اینستاگرام

امیر ناظمی از ایجاد روزانه 5 صفحه جعلی بانکی خبر داد

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری ایران در رباطه با فیشینگ در اینستاگرام خود نوشت و از ایجاد روزانه 5 صفحه بانکی جعلی خبر داد.

امیر ناظمی در اینستاگرام خود نوشت: «فیشینگ، سایت ها و صفحه های اینترنتی جعلی هستند که سعی می کنند از طریق فریب کاربران اطلاعات مربوط به نام کاربری، گذرواژه یا اطلاعات کارت بانکی آنها را به دست آورند. از این طریق کاربرانی که دارای سواد دیجیتالی کمتری هستند و یا از ابزارهای بروز نشده استفاده می کنند، بیشتر در معرض خطر هستند و اطلاعات آنها مورد سوءاستفاده قرار می گیرد.»

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: «برای مقابله با فیشینگ راه های مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می توان به افزایش دانش کاربران، پایش مداوم بانک‌ها برای شناسایی صفحات جعلی و راه حل های فنی مانند نصب فایروال ها اشاره کرد. فیشینگ یک چالش جهانی است و به همین دلیل نیز ابزارهای جهانی در این خصوص طراحی شده است.»

او افزود: «اگر چه ماموریت سازمان فناوری اطلاعات به صورت مستقیم شناسایی و مسدودسازی این صفحات نیست و این امر در حیطه وظایف پلیس فتا و بانک هاست، اما بیشترین شناسایی و مسدودسازی صفحات جعلی درگاه های بانکی را ما در مرکز ماهر انجام داده ایم.»

ناظمی ادامه داد: «در ۶ ماه نخست امسال ۸۵۷ سایت فیشینگ شناسایی و مسدودسازی شده اند، این به معنی آن است که روزانه بیش از ۵ صفحه جعلی بانکی توسط کلاهبرداران ایجاد می شود. در مجموع کمتر از ۱۰ مورد (حدود یک درصد) از این موارد در شبکه های اجتماعی توسط کاربران هشدار داده می شود و با ۹۹ درصد دیگر به صورت فنی مقابله صورت می گیرد. ۹۵ درصد از این موارد را از طریق همکاری بین المللی با مراکز ( CERT) دنیا انجام می دهیم. به صورت متقابل هم مراکز مشابه مرکز ماهر در کشورهای دیگر پس از شناسایی این درگاه های جعلی آن را به ما اطلاع می دهند. در حقیقت صیانت از حقوق کاربران بر پایه قواعد جهانی است و از مبداء مسدود می شود.»

رییس سازمان فناوری تصریح کرد: «اگر چه شاید بسیاری ترجیح می دهند تا روز‌به‌روز بر کنترل بیشتر اینترنت مردم بیفزایند و این امر را به بهانه محافظت از مردم و صیانت از اطلاعات آنها انجام می دهند، اما واقعیت آن است که اصلی ترین راه مقابله با چالش های جهانی، استفاده از قواعد جهانی است. بر این اساس همکاری بین المللی نه تنها پایدارتر است، بلکه ریسک تعرض به حقوق مردم را کاهش می دهد.»

او در پایان نوشت: «در عصر فناوری به همان دلیلی که فناوری جهانی است، اتکا به شیوه ها و قواعد جهانی نیز یک راه حل است. شاید گاهی باید این نگاه منفی به همکاری بین المللی را کنار بگذاریم تا بتوانیم منافع همکاری جهانی را ببینیم. در مورد چالش های جهانی، راه حل های جهانی کارآمدتر از کنترل شدید در کاربری مردم است که گاهی پشت سر واژه های درستی مانند شبکه ملی اطلاعات پنهان می شود. شبکه ملی اطلاعات ضروری و مهم است اما حداقل این را خوب می دانیم که کاربردش مقابله با فیشینگ نیست.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.