بومی سازی فرآورده‌های دارویی پروبیوتیک در کشور

رسانه کلیک – مراسم رونمایی از ۴ فرآورده‌ دارویی پروبیوتیک که در محل پارک فناوری پردیس با حضور  معاون وزیر بهداشت، فرماندار پردیس و سورنا ستاری، معاوت علمی ریاست جمهوری برگزار شد.

سورنا ستاری امروز در  این مراسم گفت: «اتفاقات جدیدی در صنعت دارویی رخ داده که حاصل زحمات سازمان غذا و دارو است. وجود چنین سازمانی به تولید داروها کمک زیادی می کند، مشکل بزرگ ما این است که سازمانی همچون سازمان غذا و دارو در حوزه های دیگر مانند هواپیمایی و دامپزشکی و … وجود ندارد.»

ستاری با عنوان این نکته که در حال حاضر ۹۷ درصد داروها بومی سازی شده اند، افزود: «اما وقتی به بطن کار می رویم، می بینیم که برخی از این داروها مثلا در حوزه دام و طیور بومی سازی نشده اند زیرا ساختار مناسبی برای دریافت تاییدیه های فنی وجود ندارد. ما امیدواریم همواره اتفاقاتی در صنعت داروسازی رخ دهد زیرا محققان پتانسیل توزیع این داروها را دارند.»

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: «مفتخر هستیم که دو شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس به تولید داروهای پروبیوتیک ورود پیدا کرده اند. پروبیوتیک ها یک فیلد جدید هستند که حرفهای زیادی در آینده دارند. باید همواره درصدد باشیم که بازار این محصولات را بدست بیاوریم.»

ستاری با بیان اینکه واردات در حوزه پروبیوتیک ها بالا است، تصریح کرد: «از صنعت پروبیوتیک می توان در بحث لبنیات و صنایع غذایی بهره برد.»

به گفته معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در بحث لبنیات و صنایع غذایی وابستگی وحشتناکی به کشورهای دیگر داریم، از این رو لازم است که به این حوزه ورود پیدا کنیم. او در پایان خاطر نشان کرد: «اگر به صنایع غذایی با پروبیوتیک ها وارد شویم، می توانیم مانع از واردات در این زمینه شویم.»

سحر بهمنی، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان دارویی مستقر در پارک علم و فناوری پردیس؛ اظهار کرد: «محصولات دارویی پروبیوتیک جزو فرآورده‌های دارویی خاص به شمار می‌رود و ما خوشحالیم که توانسته ایم زیر نظر پارک علم و فناوری پردیس این دارو‌ها را تولید کنیم. نزدیک به ۱۰ سال است که فرآورده‌های پروبیوتیک وارد بازار کشور و حوزه سلامت شده و برای سلامت سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از محصولات پروبیوتیک برای درمان بیماری‌های مربوط به دستگاه گوارش، مخاط دهان، دستگاه تنفس فوقانی، زخم معده در بزرگسالان و کودکان استفاده می‌شود و خوشبختانه ما توانسته ایم آن را در کشور بومی سازی کنیم.»
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان دارویی تاکید کرد: «نمونه‌های مشابه خارجی محصولات پروبیوتیک در بازار وجود دارد، اما از نظر قیمت بسیار بالا است و ما توانسته ایم با هزینه بسیار کمتر همین محصولات را با کیفیت برابر تولید کنیم.»
بهمنی با بیان اینکه فرآورده‌های پروبیوتیکی علاوه بر سیستم گوارشی به درمان بیماری‌های نقص ایمنی و آلرژیک هم کمک می‌کند، افزود: «این فرآورده‌ها علاوه بر درمان قابلیت پیشگیری از بیماری‌ها را نیز دارند و تولید آن در کشور به صرفه جویی اقتصادی کمک می‌کند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .