آموزش اینستاگرام

مریخ نورد کیوریاسیتی تصاویر ترسناکی از مریخ به زمین مخابره کرد!

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – مریخ نورد کیوریاسیتی به تنهایی در حال کاوش در سیاره سرخ بوده و اخیرا تصاویر زیبا اما وهم آلودی را از یک ناحیه بیابانی متروکه برای زمین ارسال کرده است.

مریخ نورد کیوریاسیتی ناسا هنوز هم به گردش اکتشافی خود در سیاره مریخ ادامه می دهد. مریخ نورد Curiosity اخیرا تصاویر زیبا، اما خوفناکی را از چشم انداز بیابانی مریخ ارسال کرده که چشم انداز متروک در دهانه گیل را نشان می دهند.

مریخ نورد کنجکاوی جمعا دارای هفده دوربین مختلف است: یک دوربین (RMI (ChemCam، چهار دوربین جهت یابی سیاه و سفید در سمت راست و چپ، دو دوربین رنگی روی سقف (MastCam)، یک دوربین در انتهای بازوی رباتی و نه دوربین دیگر که روی بدنه مریخ نورد جاسازی شده اند. هر یک از این دوربین ها با هدف خاصی به کار رفته اند، مثل کمک به فرود یا اجتناب از خطر. تصاویر جدید نیز به وسیله دوربین های جهت یابی سیاه و سفید گرفته شده اند. 

تصاویر مریخ توسط مریخ نورد کیوراسیتی

مریخ نورد کیوراسیتی اکنون در ناحیه ای از دهانه گیل به نام ماونت شارپ به سر می برد. مانت شارپ یک کوه بسیار بلند به ارتفاع 5.5 کیلومتر بوده که کلیمانجاروی تانزانیا، همتای زمینی آن به شمار می آید. مریخ نورد تنهای ناسا در حال کاوش در کوه پایه و لایه های سنگی موجود در آن است تا سرنخ هایی از روند تغییرات تدریجی در پیرامون مریخ را به دست آورد.

در طی چند سال آینده، کنجکاوی به سمت بالای کوه رهسپار شده و به ناحیه ای به نام بخش سولفات خواهد رسید. جالب اینکه در این بخش، مواد معدنی سولفاتی تشخیص داده شده است. به بیان بهتر، این ناحیه در گذشته دور دارای آب بوده که با مرور زمان، اسیدیدته و یا خشک شده است.

تصاویر مریخ توسط مریخ نورد کیوریاسیتی

مریخ نورد کیوریاسیتی در طی سفر خود، به ناحیه تحقیقاتی دیگری به نام کانال GedizVallis می رسد؛ همان گلوگاهی که در گذشته بستر یک رودخانه جاری بوده است! از آنجا که این گلوگاه بعد از بخش سولفات تشکیل شده، با مطالعه آن می توان به جزییات بیشتری درباره تاریخچه آب در مریخ دست پیدا کرد (ایلان ماسک: ساخت شهر روی مریخ 20 سال طول می کشد).

به هر حال کیوراسیتی فعلا در ناحیه ای به نام سنترال بیوت (تپه مرکزی) در حال تحقیق است. این ناحیه فرسایش یافته، مملو از لایه هایی بوده که احتمالا بین 3.5 و 3.8 میلیارد سال پیش ساخته شده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.