کسب و کارهای آنلاین در زمان قطعی اینترنت بین الملل چقدر ضرر کردند؟

رسانه کلیک – دو روز از وصل شدن اینترنت بین‌الملل خانگی می گذرد. در زمان قطعی اینترنت بین الملل بسیاری از کسب و کارهای آنلاین ایران با ضررهای بالایی مواجه شدند.

7 روز قطعی اینترنت بین‌الملل در حالی در کشور بی خبری و پیچیدگی‌هایی به همراه داشت که بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی به گونه‌ای زمین‌گیر شدند. در حالی که به گفته رضا الفت نسب، سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی قطعی اینترنت باعث شده سرمایه‌گذارهای سنتی ریسک وارد کردن سرمایه به حوزه کسب و کارهای آنلاین را نپذیرفته و استقبال کمتری از این موضوع داشته باشند؛ بسیاری از کسب و کارهای آنلاین به علت قطعی اینترنت ضررهای بالایی را به جان خریده‌اند.

مشکلات ارتباط با مشتریانی که گریبان دیجی‌کالا را گرفت

امیر حسن موسوی، مدیر روابط عمومی دیجی کالا با بیان اینکه مشکلات دیجی کالا در هفته گذشته مختص قطع اینترنت نبود، می‌گوید: «در هفته گذشته برف و باران و وضعیت بد جوی در تهران از یک سو و اعتراضات و از سوی دیگر از کار افتادن پمپ بنزین ها در شهرهایی مانند شیراز بخش لجستیک و ارسال کالای دیجی کالا را با مشکل مواجه کرده بود. از سوی دیگر از کار افتادن درگاه های پرداخت اینترنتی در دو روز اول قطع اینترنت، پرداخت آنلاین را برای برخی مشتریان دیجی کالا ناممکن کرده بود. به طوری که به مشتریان پیشنهاد می دادیم در محل پرداخت کنند. همچنین در مواردی که نیاز به بازگشت پول مشتری بود، به دلیل مشکلات درگاه های پرداخت اینترنتی با مشکل مواجه بودیم.»

مدیر روابط عمومی دیجی کالا با اشاره به نبود دسترسی به شبکه های اجتماعی ادامه می‌دهد: «به دلیل قطع اینترنت و دسترسی به شبکه های اجتماعی، بخش بزرگی از ارتباط دیجی کالا با مشتریان قطع بود. مرکز پردازش دانش دیجی کالا در شهرک قدس قرار دارد که در آن جا اینترنت قطع بود و به این دلیل اختلال هایی نیز در ارسال سفارشات دیجی کالا به وجود آمده بود.»

او اضافه می‌کند: «زیرساخت های حیاتی دیجی کالا داخل کشور قرار دارد و این جهت دچار مشکل خاصی نشدیم، ولی برای مثال برای ارتباطات درون سازمانی از برخی ابزارهای گوگل استفاده می کردیم که با نبود دسترسی به اینترنت، دیگر میسر نبود. همچنین با قطع دسترسی به گوگل امکان پایش پارامترهای وبسایت و استفاده از ابزارهای اندازه گیری وجود نداشت.»

مدیر روابط عمومی دیجی کالا با بیان اینکه با قطع دسترسی به شبکه های اجتماعی و سایت های خارجی ترافیک آن ها به سایت های داخلی منتقل شد، تاکید می‌کند: «با قطع اینترنت بین الملل بازدید دیجی کالا با افزایش مواجه شد.»

موسوی با اشاره به بیانیه دیجی کالا در رابطه با مقابله دیجی کالا با افزایش قیمت کالا پس از افزایش قیمت بنزین تصریح می‌کند: «دیجی کالا برای کنترل قیمت کالا برای کالاهای مختلف سقف قیمت در نظر گرفته است تا فروشندگان اجازه فروش کالا با قیمت بیشتر از آن را نداشته باشند. به این دلیل ۸۳ هزار کالا از مجموع ۱.۷ میلیون کالای دیجی کالا دیگر امکان ارائه در دیجی کالا را ندارند. به این ترتیب فروش ۴ درصد از کالاها در دیجی کالا غیرفعال شده است.»

ضرر 75 درصدی استاد سلام

بنیانگذار استاد سلام در رابطه با مشکلاتی که در رابطه با قطعی اینترنت گریبان‌گیر استاد سلام شد؛ می‌گوید: «استاد سلام شاگردان زیادی در خارج از ایران دارد ولی با وضع پیش آمده، برای هماهنگی معلم و شاگرد امکان استفاده از ایمیل و پنل نیست و شخصا هماهنگی بین شاگرد و معلم را انجام می‌دهم.»

عقیلی با بیان اینکه استاد سلام ۲ میلیون کاربر دارد، ادامه می‌دهد: «نمی توانم به تمام ۲ میلیون کاربر استاد سلام پیامک دهم ولی برای حفظ اعتبار استاد سلام روزانه به ۱۰ تا ۲۰ هزار کاربر پیامک می‌دهم. یعنی از ۲۵ درصد فروش خود ۲۰ درصد را به ارسال پیامک اختصاص داده‌ام.»

بنیانگذار استاد سلام تاکید می‌کند: «معلم‌ها برای فعالیت و نمایش اطلاعات تماس خود در استاد سلام از قبل هزینه پرداخت کرده‌اند ولی در حال حاضر امکان نمایش اطلاعات آن‌ها وجود ندارد. ما مانند دولت نیستیم که بتوانیم بگوییم تقصیر من نیست، باید ضرر معلم‌ها را جبران کنیم. کاش موتور جستجوی خوب و جوابگو داشتیم ولی در حال حاضر به دلیل نبود موتور جستجوی داخلی کارآمد مشکلات زیادی برایمان به وجود آمده است. با وضع پیش آمده برای اینترنت، جو حاکم در بین کارمندان استاد سلام عزم برای مهاجرت از ایران است. کارمندانی داریم که هم خانم و هم آقا کار آنلاین دارند و در حال حاضر دچار بحران شده‌اند.»

کارمندان مسیریاب نشان در بحث تحقیقات دچار مشکل شده‌اند

جواد عامل، مدیرعامل مسیریاب نشان از رشد ۶ برابری میزان نصب روزانه مسیریاب‌ نشان خبر می‌دهد اما عنوان می‌کند با قطع اینترنت بین‌المللی مشکلاتی دارند.

جواد عامل با بیان اینکه به طور طبیعی با قطع اینترنت بین الملل و پابرجا ماندن نیاز مردم، کسب و کارهای اینترنتی که امکان خدمات‌دهی دارند، رشد خواهند کرد، می‌گوید: «ویز رقیب خارجی نشان است که در هفته گذشته امکان فعالیت نداشت. با این حال مسیریاب نشان قبل از هفته اخیر، در حضور «ویز» و بدون تبلیغات نیز در حال رشد بود. براساس اطلاعات فایربیس، مسیریاب نشان پیش از قطع اینترنت در هفته گذشته ۳.۳ میلیون نصب داشت. کاربران، مسیریاب نشان را دهان به دهان می شناختند ولی به دلیل چسبندگی کاربر به نرم‌افزار مورد استفاده، مهاجرت کاربران به نرم افزار جدید سخت بود.»

مدیرعامل مسیریاب نشان با ابراز مخالفت با قطعی اینترنت، اضافه می‌کند: «قطعی اینترنت کارمندان مسیریاب نشان را نیز در بحث تحقیقات و تولید محتوا دچار مشکل کرده است.»

کاهش 30 درصدی فروش ایسام

مدیر عامل ایسام از کاهش ۳۰ درصدی فروش این فروشگاه اینترنتی در پی قطع دسترسی به اینترنت بین الملل خبر می‌دهد.

سام مدن‌پور در رابطه با مشکلات پیش آمده برای ایسام به دلیل قطع اینترنت، می‌گوید: «نبود دسترسی به گوگل از جمله دلایل زیان ایسام است. آنالیز ایسام از طریق گوگل آنالیتیکس صورت می‌گرفت که در حال حاضر مختل شده است. به دلیل قطع اینترنت بارها مجبور به تعویض IP شدیم. درگاه بانک سامان نیز قطع شد و مشکلات زیادی برای ایسام به وجود آورد.»

مدن‌پور با اشاره به نبود دسترسی به ایمیل، اضافه می‌کند: «بخشی از کاربران ایسام از طریق ایمیل با ما کار می کردند که در حال حاضر این دسترسی وجود ندارد.»

کاهش 70 درصدی فروش زودشور و 90 درصدی داروخانه آنلاین

محمد رهی، بنیانگذار زودشور و مدیر فنی داروخانه آنلاین از کاهش فروش ۷۰ درصدی زودشور و ۹۰ درصدی داروخانه آنلاین خبر می‌دهد.

محمد رهی در رابطه به تاثیرات قطع اینترنت بر «داروخانه آنلاین» می‌گوید: «بازدید روزانه داروخانه آنلاین ۸۰۰۰ بود که با قطع اینترنت به ۲۰ نفر در روز رسید. تمام ورودی داروخانه آنلاین از گوگل بود و با قطع دسترسی به گوگل فروش داروخانه آنلاین ۹۰ درصد کاهش داشت. زودشور به دلیل وجود اپلیکیشن با افت فروش کمتری مواجه شد و در شرایط قطع اینترنت توانست ۳۰ درصد از فروش خود را حفظ کند.»

او با اشاره به زیان وارده به زودشور و داروخانه آنلاین اضافه می‌کند: «فروش روزانه زودشور ۸ میلیون بود که با قطع اینترنت به زیر ۱ تومان در روز رسید. فروش روزانه داروخانه آنلاین نیز از ۱۵ میلیون تومان به ۵۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. آیا صاحب ملکی که اجاره کرده ایم و یا اداره برق ۶ روز تعطیلی ما را درک می کند؟ با توجه به ضرر این ۶ روز توان پرداخت حقوق پرسنل خود را نداریم.»

محمد رهی با بیان این که هم برای داروخانه آنلاین و هم برای زودشور در طول چند ماه برای سئو هزینه کرده بودیم، تاکید می‌کند: «تمام زحمات چند ماهه ما از بین رفت. استراتژی فروش کسب و کارهای آنلاین کار روی سئو است. قسمت بزرگی از ترافیک اینترنتی از گوگل حاصل می شود. همچنین برای رسانه های اجتماعی کسب و کارهای خود متخصص استخدام کرده بودیم ولی کانال های ارتباطی ما با مشتری ناگهان بسته شد. نمی دانیم از این پس باید در گوگل و رسانه های اجتماعی سرمایه گذاری کنیم یا نه.»

کاهش 90 درصدی فروش تخفیفان

مدیرعامل تخفیفان از کاهش ۹۰ درصدی فروش این پلتفرم به دلیل قطع اینترنت خبر می‌دهد.

نازنین دانشور در رابطه با وضعیت تخفیفان در هفته قطع اینترنت، می‌گوید: «در زمان قطع اینترنت در دسترسی به درگاه پرداخت، زیرساخت های مانیتورینگ، ابزارهای بازاریابی، استفاده از سرویس های خارجی و ارتباط با مشتری دچار مشکل بودیم.»

دانشور با بیان این که فروش تخفیفان به ۰.۱ حالت عادی کاهش پیدا کرده بود، تاکید می‌کند: «صرفا وبسایت تخفیفان بالا بود و ترافیک و فروش نداشت. در حال حاضر کم کم وضعیت فروش ما بهتر شده است ولی هنوز به رقم قبلی نزدیک نیست. هنوز اینترنت موبایل وصل نشده است و تخفیفان از این جهت که سرویس محور است و کسب و کارهای سرویس محور، مکان محور هستند به دلیل وصل نشدن اینترنت همچنان با زیان همراه است.»

دانشور در پایان تصریح می‌کند: «شرکت بیش از یک هفته است که در حالت تعلیق است و مرخصی های اجباری و شرایط به وجود آمده انگیزه پرسنل تخفیفان را کم کرده است.»

16 نظرات
 1. دل شور می گوید

  تو را به خدا نت همراه پیگیری کنید وصل بشه

 2. حسن می گوید

  چرا اینترنتای موبایل هنوز وصل نشده پ !!!!!

  1. جهرمی می گوید

   به زودی اینترنت برقرار می شود

   1. جهرمی می گوید

    درحال پیگیری هستیم تا اینترنت همراه هرچه سریع تر وصل خواهد شد

   2. Ali می گوید

    بخدا ک کل پروژه هامون رو هواس دسترسی به به رفرنس های معتبر بسته شده حداقل اونا رو باز کنید چرا بعضی جاها وصله ولی کرج ن

   3. ابراهیم می گوید

    آقای جهرمی اگه واقعا خودتی تو رو به هر چی ک میپرستی جان عزیزات اینترنتو وصل کن چکام داره برگشت میخوره کارم فلج شده خواهش میکنم یکاری بکن

 3. نا شناس می گوید

  خدا ازتون نگذره ، ۱۰ روزه ، معلوم نیست چ برنامه ای برای مردم چیدین ، چرا فردیس و کرج هیچیش وصل نشده ، واقعا متاسفم براتون

 4. محمدی می گوید

  اخه چرا اینترنت همراه هنوز قطع هستش یکی بگه چرا تا الان هنوز وصل نکردن چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 5. مری می گوید

  اتصال نت همراه رو پیگیری کنید جون مادرتون قسم….

 6. mamad می گوید

  baw net hamraho vasl konid bazia mesle mn bekhatere mantaghashon sharayete etesal be adsl nadaran

  1. بی نام می گوید

   چند روز که اوج اعتراضات بود ، قطعی اینترنت قابل قبول بود ولی الان که اوضاع آرام شده ، وصل نکردن اینترنت مردم آزاری هست ، خیلی ها کسب و کارشان به اینترنت وابسته هست ، درست نیست بیشتر از این به مردم فشار بیاورند .

 7. آزاده می گوید

  تو رو خدا در مورد نت همراه حداقل یه خبری بگیرید تو سایت بذارین تا بدونیم تا کی قراره تو این وضعیت بمونیم خسته و کلافه ایم

 8. امیر می گوید

  الان صبح ۵\۹\۹۸ هنوز adsl های ما وصل نشده چرا همش میگید وصل شده
  ساکن اسلامشهر هستم و اقوام ساکن تهرانپارس ولی هنوز برای هیچ کدام وصل نشده

 9. مهرداد می گوید

  سلام و عرض ادب خیلی سایت خوبی دارید واقعا تو این چند وقت که اینترنت قطع بود توانستید معتبرترین و به روز ترین اخبار و نقدها را بنویسید ،شما حرف دل مردم را انتقال می دهید ،از مژده خانوم هم ممنون که قلم بسیار خوبی دارند پاینده باشید

 10. محمد می گوید

  خوزستان هم همچنان به اینترنت بین الملل دسترسی ندارد!
  واقعا این یک روند قانونی است؟

 11. Earth می گوید

  ۵ آذر اینترنت وصل نیست. هیچ کس هم پاسخگو نیست. از اون بدتر وقتی به اخبار نگاه میکنی تو این بحران بی اینترنتی طرف میره از خواص چای سبز برا من خبر آپ میکنه..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.