SSL چیست و چگونه آن را نصب و فعال سازی کنیم؟

رسانه کلیک – در این مطلب قصد داریم به معرفی گواهینامه SSL توضیح دهیم که SSL چیست؟ و انواع آن بپردازیم و همچنین نحوه نصب SSL در cPanel و دایرکت ادمین را آموزش دهیم.

بسیاری از ما با عبارت گواهی SSL را شنیده ایم؛ با این حال اطلاعات کاملی از آن نداریم. در صورتی که وبمستر باشید، باید این گواهینامه را نصب و فعال سازی کنید. در این مطلب آموزش این کار را برای شما آماده کرده ایم. در ادامه با رسانه کلیک همراه باشید.

گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL چیست؟

پروتکل SSL یا Socket Secure Layer یک فناوری امنیتی محسوب می شود که ارتباط رمزنگاری شده میان سرور و کاربر را فراهم می کند. اطلاعات توسط این پروتکل به صورت کد شده ارسال می شود تا احتمال سرقت آن ها کاهش پیدا کند. با استفاده از گواهی SSL می توان از امنیت یک وبسایت اطمینان حاصل کرد و اطلاعات شخصی خود مانند شماره کارت اعتباری را وارد آن کرد.

فروشگاه های اینترنتی و پایانه های فروش آنلاین دارای گواهینامه SSL هستند تا کاربران بدون نگرانی خرید خود را انجام داده و پول پرداخت کنند. سایت هایی که دارای گواهی اس اس ال باشند، در ابتدای آدرس آن ها به جای http، کلمه https به چشم می خورد و همچنین روی نوار آدرس مرورگر خود، شاهد خودنمایی یک قفل خواهید بود.

انواع گواهی امنیتی SSL

انواع گواهی امنیتی SSL

گواهینامه امنیتی SSL انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

1. گواهینامه اعتبار سنجی دامنه یا DV SSL

در این نوع از گواهینامه  SSL صادر کننده گواهینامه بر اساس نام دامنه اعتبارسنجی را انجام می دهد و به بررسی صحت یا اعتبار سازمان یا صاحب دامنه نمی پردازد. این نوع گواهی زمان بسیار کوتاهی از درخواست تا صدور دارد. بیشتر صادرکنندگان به صورت آنلاین و در لحظه آن را صادر می کنند.

گواهینامه DV SSL بیشتر برای صاحبان وب سایت و اشخاص عادی یا شخص حقیقی مناسب است که هدف از تهیه گواهی SSL برای آنها صرفا تغییر http به https باشد. معمولا درخواست اعتبارسنجی یا گرفتن تایید SSLDV  از طریق ارسال ایمیل به یک آدرس از دامنه که صادرکننده مشخص می کند، صورت می گیرد.

در گواهی DV SSL هیچ نامی از صاحب گواهی یا سازمان مربوطه در بخش اطلاعات گواهینامه در نوار آدرس مرورگر به بازدیدکننده نمایش داده نمی شود.

2. گواهینامه اعتبارسنجی سازمانی یا OV SSL

این نوع گواهینامه SSL علاوه بر تامین امنیت، درصدد تایید اعتبار یک کسب و کار و تجارت اینترنتی است و سطح اعتبار بسیار بالاتری نسبت به گواهینامه اعتبار سنجی دامنه دارد. در صورتی که این نوع گواهینامه SSL را خریداری کنید، بازدیدکنندگان با مشاهده نام سازمان در بخش جزئیات گواهینامه با اطمینان از این وب سایت‌ها سرویس می گیرند.

گواهی OV SSL با توجه به مدارک موردنیاز فقط به اشخاص حقوقی و صاحبان کسب و کار دارای مدارک رسمی دولتی از قبیل روزنامه رسمی قابل واگذاری است. خرید گواهینامه OV SSL نیاز به تایید کامل هویت درخواست کننده دارد. شرکت ها، سازمان های دولتی، بانک ها، وزارتخانه ها و به طور کل اشخاص حقوقی از متقاضیان این نوع گواهینامه SSL هستند.

درخواست کننده باید مدارک کامل ثبتی و قانونی و هویتی شرکت، سازمان و نهاد مربوطه را به همراه فرم های درخواست و معرفی یک شخص مسئول همراه مدارک در مرحله اول به صورت اینترنتی ارسال کرده و پس از قبول درخواست از سمت صادرکننده نسخه ترجمه شده تمام مدارک مهر شده را از طریق پست بین المللی مانندDHL  به صادر کننده ارسال کند. در صورت تهیه و فعال کردن این نوع از گواهینامه، اطلاعات تایید شده هویت آن سازمان در بخش جزئیات گواهینامه SSL نشان داده می شود که خاص آن سازمان و یا شرکت است.

3. گواهینامه اعتبار سنجی یا EV SSL

مشخصه اصلی گواهینامه EV SSL نشان سبز رنگ در مرورگر است و دریافت آن بسیار شبیه گواهینامه OV ولی با اعتبار و ارزشی بالاتر است و معمولا سازمان های بزرگ در دنیا از جمله شرکت هایی مانند گوگل و اپل از این نوع گواهینامه استفاده می کنند. مدارک موردنیاز برای سفارش این نوع از گواهینامه SSL همانند گواهینامه OV است با این تفاوت که احراز هویت سازمان و یا شرکت دقیق تر بوده و مدارک بیشتری و با دقت بالاتری مورد بررسی قرار می گیرد. هزینه این نوع گواهی SSL در مقایسه با دو نمونه دیگر بالاتر است. برای اعتبارسنجی کلیه اطلاعات از جمله شماره تلفن ها و اطلاعات وب بررسی می شود.

مراحل دریافت و نصب گواهی SSL

مراحل دریافت و نصب گواهی SSL

برای دریافت گواهی SSL ابتدا باید ابتدا نوع آن را انتخاب کنید. همانطور که گفته شد، 3 نوع گواهینامه SSL داریم و هرکدام با قیمت متفاوتی در اختیار کاربران قرار می گیرد. پس از انتخاب نوع اس اس ال، باید آن را سفارش دهید و هزینه مربوطه را پرداخت کنید. پس از خرید گواهی SSL نیاز به نصب و فعالسازی آن دارید. در ادامه نحوه نصب SSL در دایرکت ادمین و سی پنل برای شما آماده شده است.

نحوه نصب SSL و فعالسازی رایگان در دایرکت ادمین

پس از خرید SSL و فعالسازی آن توسط منبع صادرکننده، باید آن را نصب کنید. نحوه نصب SSL در دایرکت ادمین مطابق مراحل زیر است:

 • وارد پنل دایرکت ادمین خود شوید.
 • روی گزینه SSL Certificates در بخش Advanced Features کلیک کنید:

 • گزینه Paste a pre-generate Certificate and key را فعال کنید. در بخش زیرین آن، کلید خصوصی (Private Key) که توسط کد CSR تولید شده و کد گواهینامه که از سوی صادرکننده آن دریافت کرده اید، جایگذاری کنید. در صورتی که کلید خصوصی شما در این بخش قرار گرفته، به سادگی کد گواهی اس اس ال خود را کپی و پیست کنید. این کد شامل عبارت های BEGIN CERTIFICATE  و END CERTIFICATE می شود. پس از این کار، روی گزینه ذخیره کلیک کنید.

نحوه نصب SSL و فعالسازی رایگان در دایرکت ادمین

 • برای اینکه گواهی شما در تمام مرورگرها قابل شناسایی و اعتماد باشد، باید زنجیره تاییدیه CA یا CA Bundle که از منبع صادرکننده گواهی SSL دریافت کرده اید را نیز نصب کنید. برای آپلود CA Bundle، روی عبارت Click Here در جمله Click Here to paste a CA Root Certificate کلیک کنید.

نحوه نصب اس اس ال و فعالسازی رایگان در دایرکت ادمین

 • تمام تاییدیه از فایل CA Bundle را کپی و در بخش Certificate Authority SSL Certificate قرار دهید. حواستان باشد گزینه Use a CA Cert فعال باشد و  سپس گزینه ذخیره را انتخاب کنید.

نحوه نصب SSL و فعالسازی رایگان در دایرکت ادمین

 • از این موضوع اطمینان حاصل کنید که ارتباط SSL فعال باشد. در بخش بالایی SSL Certificates عبارتی با کلمه Enabled قابل مشاهده است.

نحوه نصب SSL و فعالسازی رایگان در دایرکت ادمین

 • در صورتی که SSL غیرفعال باشد، می توانید روی لینک You Can Enable it here کلیک کرده و گزینه Secure SSL را فعال کنید. در نهایت گزینه ذخیره را فشار دهید.

نحوه نصب SSL و فعالسازی رایگان در دایرکت ادمین

 • گواهینامه SSL شما با موفقیت نصب شد.

آموزش نصب گواهینامه SSL در cPanel

پس از خرید SSL و فعالسازی آن توسط منبع صادرکننده، باید آن را نصب کنید. نحوه نصب SSL در cPanel مطابق مراحل زیر است:

 • وارد حساب سی پنل خود شوید.
 • در بخش Security، روی گزینه SSL/TLS کلیک کنید:

آموزش نصب گواهینامه SSL در cPanel

 • در بخش (Install and Manage SSL for your site (HTTPS، روی گزینه Manage SSL sites کلیک کنید:

آموزش نصب گواهینامه SSL در cPanel

 • کد مربوط به گواهینامه SSL که از صادرکننده آن دریافت کرده اید را کپی کنید. این کد شامل عبارت های BEGIN CERTIFICATE و END CERTIFICATE می شود. این کد را درون بخش (Certificate: (CRT پیست کنید. فایل های گواهینامه را می توانید توسط برنامه هایی مانند نوت پد در سیستم عامل ویندوز اجرا کنید. لازم به ذکر است؛ کد گواهی اس اس ال معمولا در فایل yourdomain.crt قرار دارد.
 • روی گزینه Autofill by Certificate کلیک کنید. در این بخش دامین شما به همراه کلید خصوصی (Private Key) فچ (Fetch) می شوند. شما می توانید دامین خود را انتخاب کرده و گواهینامه و کلید خصوصی را به صورت دستی وارد کنید. در صورتی که سیستم موفق به فچ کردن کلید خصوصی نشد، می توانید آن را در بخش (Private Keys (KEY در SSL/TLS Manager پیدا کنید. 

آموزش نصب گواهینامه SSL در سی پنل

 • زنجیره گواهینامه های واسط (CA Bundle) را کپی و در بخش بسته صدور گواهینامه (CABUNDLE) جایگذاری کنید، البته شاید این بخش در گذشته پر شده باشد. در صورتی که خواهان استفاده از این گواهی برای سرویس های ایمیل (Exim و Dovecot) باشید، باید بخش Enable SNI for Mail Services را فعال کنید.

آموزش نصب گواهینامه اس اس ال در cPanel

 • روی گزینه Install Certificate کلیک کنید. گواهینامه SSL با موفقیت در cPanel نصب شد و آدرس وب‌سایت شما با https آغاز می شود.
1 نظر
 1. امید می گوید

  اس اس ال رو دومین .ir مثل نصب پلاک پسر شایسته سال رو گردن یه تروریست خطرناکه! :))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.