مریخ نورد مارس 2020 موفق به کشف حیات باستانی در سیاره سرخ می شود؟

رسانه کلیک – مریخ نورد مارس 2020 با تجهیزات جدید و پیشرفته تری به سوی سیاره سرخ فرستاده می شود. هدف این کاوشگر، جستجوی حیات در سطح مریخ است.  

پس از سال ها تلاش، بالاخره مریخ نورد مارس 2020 متعلق به ناسا، آماده اکتشاف در جهان بیگانه است. این کاوشگر پس از اتمام آزمایش نهایی، به فلوریدا فرستاده می شود تا سفر چند ماهه خود به مریخ را آغاز کند.

هدف مریخ نورد مارس 2020، جستجو برای شواهد مبنی بر حیات باستانی روی سیاره سرخ است. طبق گفته های زک اوزنامر، یکی از مهندسین ناسا این گردشگر در اطراف دهانه جزرو فرود می آید که دلتای یک رودخانه قدیمی است. از آنجا که زندگی در زمین حول چنین مکان هایی به وجود آمده، پس این دهانه می تواند موقعیت خوبی برای یافتن حیات احتمالی باشد.

ناسا تاکنون ابزارها و تجهیزات متعددی را به مریخ و اطراف آن فرستاده که از جمله آن ها می توان به کاوشگرهای کیوراسیتی، اینسایت و مدارگرد شناسایی مریخ اشاره کرد. با این حال مارس 2020 دارای ابزارهای جدید و پیشرفته تری بوده و قابلیت های عملی بیشتری نسبت به کاوشگرهای قبلی دارد.

مارس ۲۰۲۰ چیست؟

طبق گفته اوزنامر، مریخ نورد مارس 2020 به همراه هفت ابزار جدید به سوی مقصد فرستاده می شود. برخی از این ابزارها شبیه به تجهیزات کیوراسیتی بوده ولی ارتقا یافته اند. ابزار دیگری نظیر موکسی، برای نخستین بار روی سطح سیاره سرخ مورد استفاده قرار خواهند گرفت. موکسی می تواند در هر ساعت، 10 گرم اکسیژن را از طریق تبدیل CO2 رها شده در اتمسفر مریخ، تولید کند. باقی تجهیزات بیشتر برای اکتشافات علمی به کار می روند. مثلا SuperCam که در بالای دکل سنجش از راه دور وصل شده، قادر به طیف نگاری لیزری است. این ابزار، امکان شناسایی ترکیبات شیمیایی سنگ ها و خاک موجود در سطح مریخ را فراهم می آورد.

تفاوت اصلی مارس 2020 با کاوشگر کیوراسیتی، به نحوه پژوهش آن مربوط می شود. مریخ نورد جدید ابتدا نمونه ها را جمع آوری کرده و سپس آن ها را در محفظه های قوطی مانند قرار می دهد. سپس قوطی ها را پلمپ کرده و آن ها را روی سطح مریخ رها می سازد. بدین وسیله، کاوشگرهای آینده می توانند این قوطی ها را پیدا کرده و نمونه ها را جهت تحلیل و پژوهش، به زمین ارسال کنند. مارس 2020 بین 17 ژوئیه و 5 اوت سال آینده میلادی به سمت سیاره سرخ فرستاده می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .