انتقام سخت؛ اصلی‌ترین هشتگ توییتر فارسی در واکنش به شهادت سردار

رسانه کلیک – روز جمعه، 13 دی ایرانی‌ها با خبر دردناک شهادت سردار قاسم سلیمانی چشم گشودند. بر اساس جدیدترین آمار، انتقام سخت تبدیل به اصلی ترین هشتگ توییتر فارسی شده است.

سامانه رصد و تحلیل محتوای فضای مجازی «دیتاک» که در حوزه داده کاوی (Data Mining) و کلان داده (Big Data) فعالیت دارد، تا عصر روز شنبه ۱۴ دی ماه بیش از ۱۲۰ هزار پست و ۴۹۰ هزار کامنت از اینستاگرام در زمینه اقدام تروریستی آمریکا علیه سردار سپاه قدس جمع‌آوری کرده‌ است و از این دیتا برای افکارسنجی کاربران ایرانی نسبت به این رخداد بهره می‌برد.

افکارسنجی اینستاگرام نشان می‌دهد بخش بزرگی از کاربران، احساساتی چون غم و اندوه و خشم نسبت به اقدام آمریکا در جهت به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی از خود نشان دادند. این کاربران که بیش از ۸۵ درصد پست‌های اینستاگرام در این موضوع را به خود اختصاص داده‌اند، در مطالب خود به ستایش سردار و یاد کردن از موفقیت‌های او پرداختند.

کاربران در اینستاگرام چه واکنشی از خود نشان دادند؟

موضوع مورد توجه دیگر، خون‌خواهی این شهید راه وطن بوده است، به طوری که حدود ۳۰ درصد کاربران اینستاگرام بر لزوم انتقام گرفتن از آمریکا تاکید کردند.

نگرانی از وقوع جنگ هم موضوع حدود ۵ درصد اظهارنظر کاربران در اینستاگرام است. برخلاف تصور عمومی، تحلیل این بیگ دیتا نشان می‌دهد با وجود متحمل شدن این ضربه و افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا، نگرانی زیادی از ایجاد ناامنی یا وقوع جنگ در بین کاربران ایجاد نشده است. در این میان اینستاگرام به دلیل تحریم‌های آمریکا، بسیاری از عکس‌های مربوط به سردار سپاه قدس را از حذف کرد که موجب انتقاد برخی ورزشکاران و هنرمندان ایرانی شد.

تحلیل کلان داده این رویداد نشان می‌دهد، تاثر و خشم از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی در حمله تروریستی آمریکا، اصلی‌ترین جو حاکم بر اینستاگرام ایرانیان است. درگیری احساسی کاربران با این خبر سبب شده است تعداد اندکی به ابعاد سیاسی داخلی و خارجی این ضایعه توجه کنند. می‌توان انتظار داشت با گذشت زمان و کاسته شدن از شوک این خبر، نظرات جدی‌تری از سوی کاربران در تحلیل اوضاع منتشر شود.

از هشتگ‌های اصلی به کاربرده شده در این موضوع به جز نام‌های مختلف سردار قاسم سلیمانی می‌توان به انتقام_سخت، ایران، شهادت و شهید اشاره کرد. تلگرام هم در عزای خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی به سر می‌برد. کانال‌های فارسی تلگرام از ابتدای انتشار اخبار مربوط به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی تا روز گذشته، بیش از ۶۸ هزار پست منتشر کردند.

داده‌های پایش شده تا عصر روز جمعه در تلگرام نشان می‌دهد که ابراز ناراحتی، غم و اندوه از به شهادت رسیدن حاج قاسم حجم بالایی از پست‌ها را دربرگرفته است. ابراز نفرت از آمریکا و صهیونیسم از دیگر محورهای پرتکرار است. حدود ۶ درصد پست‌ها از وقوع جنگ نظامی بین ایران و آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند.

اصلی ترین هشتگ توییتر فارسی در واکنش به شهادت سردار سلیمانی

انتقام سخت؛ اصلی‌ترین هشتگ توییتر فارسی در واکنش به شهادت سردار سلیمانی است. فعالیت کاربران توییتر در واکنش به خبر ترور شهید سلیمانی تا دو برابر حالت عادی افزایش یافت. فعالان توییتر در هشتگ‌های مربوط به این خبر تنها فارسی زبانان نبوده‌اند. بیش از ۲۰۰ هزار توییت فارسی در این زمینه نیز منتشر شده و بیش از ۶۵ هزار کاربر فارسی در این موج فعال بوده اند.

شخصیت‌هایی چون ترامپ، رهبر انقلاب و ابومهدی المهندس از فرماندهان حشدالشعبی که در کنار سپهبد در ترور روز جمعه به شهادت رسید، نیز بیشترین تکرار را در میان توییت‌ها داشتند.

این در حالی است که متعاقب انتشار این خبر بسیاری از کاربران آمریکایی نسبت به احتمال وقوع جنگ جهانی سوم گمانه‌زنی کرده و نسبت به اعزام سربازان بیشتر به خاورمیانه اظهار نگرانی کردند. هشتگ WWIII به معنای جنگ جهانی سوم در روز جمعه ترند جهانی شد.

انتقاد از سیاست‌های ترامپ و درخواست برای کاهش تنش‌ها از محورهای دیگر توییتر بود که به ترند اصلی جهان تبدیل شد. تمسخر ترامپ در تصمیم‌گیری‌های نادرستش ادامه پیدا کرد به طوری که نام او همچنان جزو ترندهای توییتر باقی مانده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .