شروع غیرفعال سازی رمز دوم ایستا از 8 بهمن

رسانه کلیک – با توجه به رفتار مردم و دیتای تراکنش‌های اینترنتی، تراکنش های زیر صدهزار تومان با پذیرش مخاطرات توسط مشتری از رمز دوم پویا معاف  می شود. رمز دوم ایستا نیز از 8 بهمن به تدریج غیرفعال می شود.

باتوجه به رفتار مردم برای خرید اینترنتی و مقایسه مبالغ تراکنش‌های اینترنتی انجام شده، مشخص می‌شود که بیشترین استفاده مردم از رمز دوم برای پرداخت قبوض و همچنین خرید شارژ است. با توحه به این نکته، بانک مرکزی به پیشنهاد اپراتورهای کشور امکان پرداخت با رمز ایستا را برای مبالغ کمتر از ۱۰۰ هزار تومان برای هر کارت در یک روز مجاز اعلام کرد.

در این راستا بانک‌ها برای پیاده سازی امکان استفاده از هر دو رمز در زیرمجموعه خود، مجبور به اعمال تغییراتی در سوییچ‌های کارت خود می شوند. پیاده‌سازی رمز دوم پویای پیامکی از هفته دوم دی‌ماه به تدریج در بانک‌های مختلف کشور آغاز شد.

پیش‌بینی می‌شود تا سوم بهمن ماه تمامی بانک‌ها به سامانه هریم متصل شوند و در نهایت امکان ارسال پیامکی رمز دوم پویا را در زیرمجموعه خود پیاده کنند.

در مرحله اول تمرکز بانک مرکزی روی پیاده‌سازی رمز دوم پویا در بخش صادرکنندگی بانک‌ها بود. با پیاده‌سازی رمز دوم پویا در این بخش با استفاده از هر اپلیکیشن پرداخت یا از طریق هر درگاه پرداختی امکان دریافت رمز پویا به صورت پیامکی فراهم خواهد شد. در مرحله بعد بانک‌ها باید این امکان را در اینترنت‌بانک یا اپلیکیشن‌های خود ایجاد کنند. هم‌اکنون بسیاری از بانک‌ها این امکان را در اپلیکیشن‌های خود نیز ایجاد کرده‌اند.

مهران محرمیان در این رابطه در توییتر نوشت: «تراکنش های زیر صد هزار تومان با پذیرش مخاطرات توسط مشتری از رمز دوم پویا معاف شد. دکمه دریافت پیامکی رمز دوم پویا نیز در درگاه های پرداخت فعال است. فعال سازی این سرویس فقط نیازمند تایید شماره تلفن مشتری است. از ۸ بهمن به تدریج رمز دوم ایستای بانک‌های مختلف غیرفعال می شود.»

پبش بینی ها خبر از این می دهد که استفاده از رمز دوم ایستا تا 25 بهمن ماه ادامه پیدا می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.