اپل به علت کاهش سرعت آیفون 27 میلیون دلار در فرانسه جریمه شد

رسانه کلیک – فرانسه کمپانی اپل را به دلیل پایین آوردن سرعت عملکرد آیفون ها، 27 میلیون دلار جریمه کرد. ظاهرا شرکت کوپرتیونیی مشکلی برای پرداخت جریمه ندارد.

یک سازمان فرانسوی موسوم به DGCCRF (اداره کل رقابت، مصرف و پیشگیری از کلاهبرداری)، شرکت اپل را به سبب کاهش عمدی سرعت عملکرد آیفون های قدیمی جریمه کرد. مبلغ این جریمه برابر با 25 میلیون یورو، یعنی چیزی حدود 27.3 میلیون دلار بوده است. ظاهرا اپل سعی داشته تا با ایجاد یک اختلال در بخش مدیریت باتری، افراد را وادار به ارتقا و تعویض گوشی های خود کند. کمپانی اپل به این موضوع اقرار کرده و قرار است علاوه بر پرداخت جریمه، این خبر را در وب سایت فرانسوی خود منتشر کند.

اپل مدت هاست که سرعت عملکرد آیفون های قدیمی را کاهش می دهد تا کاربران مجبور به خرید گوشی های جدید شوند؛ اما شرکت کوپرتینویی هر بار از گفتن حقیقت طفره می رود. اگر به خاطر داشته باشید اپل در سال 2017 اعلام کرد که از این موضوع کاملا آگاهی داشته اما آن را روشی برای فریفتن مردم و بالا بردن میزان فروش خود نمی داند. در عوض ادعا کرد که این تغییرات به منظور کاهش فشار بر CPU گوشی های قدیمی به وجود آمده اند؛ اما در این میان عملکرد باتری نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

کاربران، گروه مصرف کنندگان و دولت های مختلف به خشم آمده بودند؛ به خصوص آنکه اپل تا آن زمان هیچگاه به تشریح موضوع نپرداخته بود. مقامات فرانسه در اوایل سال 2018 تحقیقات خود پیرامون این مسئله را آغاز کردند. آیا شرکت کوپرتینویی واقعا در تلاش بود تا گوشی های قدیمی و قابل استفاده را منسوخ جلوه دهد؟ اپل در آن هنگام از عموم کاربران معذرت خواهی کرد و باتری های جایگزین را با تخفیف قابل توجهی در اختیار آنان قرار داد. گفته می شود حدود 11 میلیون نفر باتری آیفون خود را با قیمت 29 دلار تعویض کردند. 

شرکت اپل اکنون اظهار داشته که سیستم مدیریت انرژی آیفون 11 را مجددا توسعه داده است تا بدین ترتیب سلامت و طول عمر باتری افزایش یابد. این غول فناوری در گفتگویی با رسانه France24، متعهد شده که از این پس اقدامات لازم را جهت به حداکثر رساندن طول عمر اسمارت فون ها انجام خواهد داد. ظاهرا در ماه آینده شاهد نمایش یک بنر در وب سایت فرانسوی اپل خواهیم بود که در آن از تجارت فریبکارانه و پرداخت جریمه توسط اپل پرده برداری می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.