شیفر

نحوه رسیدگی به ویروس کرونا مورد اعتراض دانشجویان دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران است

رسانه کلیک – در حالی که ویروس کرونا هر روز در حال تکثیر بیشتر در ایران است؛ دانشجوهای دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران از عدم فراهم کردن تمهیدات لازم و حتی به عدم تهیه ماسک، گان و ضدعفونی کنننده معترضند.

دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حالی معترضند که برای آنها توسط دولت و وزارت بهداشت تجهیزات ایمنی برای محافظت از ابتلا به کرووید 19 تدارک دیده نمی‌شود و هر آن احتمال ابتدای هر کدام از این دانشجوها به این ویروس وجود دارد. دانشجویان که خود خط اول ارتباط با افرادی که به این ویروس مبتلا هستند را تشکیل می‌دهند در حالی که باید به بیشترین شکل ممکن رویین تن شده و به جنگ با این ویروس بروند، با کم ترین اهمیت و توجه مسئولین به این امر مواجه شده‌اند . غافل از این که ابتلای هر کدام از آنها می‌تواند به ابتلای افراد و بیماران بیشتری که با آنها در ارتباطاتند، ختم شود.

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران در نامه‌ای به دکتر حقدوست، معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نوشته‌اند:

  • 30بهمن ماه 1398: 2 نفر مشکوک به ویروس کرونا در یکی از بیمارستان های قم بستری شده اند.
  • 1 اسفندماه 1398: کیانوش جهانپور رئیس پایگاه خبری و اطلاع رسانی رسمی وزارت بهداشت، نتایح آزمایشات هر دو شخص را مثبت اعلام کرده اند.
  • 2 اسفندماه 1398: آقای علیرضا وهاب زاده، مشاور رسانه ای وزیر محترم بهداشت در توئیتی از ابتلای 18 نفر به ویروس کرونا و فوت 4 نفر از هم وطنانمان خبر داده اند.
  • سکانس آخر : وزیر بهداشت کشور ترکیه، بیان کردند طی تماس تلفنی که با دکتر سعید نمکی داشته اند، دکتر نمکی از مشکوک بودن به 758 نفر به ایشان خبر داده اند.

جناب آقای دکتر حقدوست

معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور

صحبت هایتان را شنیده ایم، نه یکبار بلکه دوبار، اما استاد ارجمند بد نیست به نظر سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این باره گوشه نظری بیندازید. نظر به نشر اخبار ضد و نقیض از همکارانتان در اتاق های کنار دستی! آنچه بر همگان واضح و مبرهن است، عدم مشخص بودن ابعاد قضیه شیوع ویروس کرونا، عدم تبیین و آموزش راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن در سطح جامعه، عدم مشخص بودن سطح آمادگی کادر درمان و بهداشت کشور و همینطور گنگ و مبهم بودن بسیاری دیگر از ابعاد این ماجراست.

شورای صنفی دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران برای آخرین بار، با تکیه بر جایگاه حقوقی خود، اعلام می دارد که این دانشگاه در بیمارستان های تابعه ی خود از حیث تمهیدات اندیشیده شده برای کادر آموزشی خود در شرایط مطلوبی به سر نمی برد بگونه ای که حتی در تهیه ماسک و دستکش به تعداد دانشجویان عاجز مانده است و همینطور نظر به وسعت و پراکندگی خانه اول دانشجویان محصل این دانشگاه در سطح کشور و تهدید شیوع انفجاری این ویروس در سطح کشور، خواهشمند است به موضوع تعویق کلاس های آموزشی کارآموزان در بیمارستان های آموزشی و کاهش بهینه و منطقی کشیک های کارورزان ورود کرده تا انشالله در جلسات تخصصی و کارشناسی شده در طول هفته پیش رو ابعاد این موضوع به بحث گذاشته و آنگاه همگی تحت الامر نگاه دقیق و نظر کارشناسی مجموعه تحت نظر جنابعالی هستیم.

بعد از این بیانیه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران، هیچگونه مسئولیتی نسبت به اتفاقات افتاده شده در سطح این دانشگاه ندارد و تماما آن ها را متوجه مسئولین دانشگاهی و وزارتخانه می داند.

مدتیست دستمان قلم شد از نوشتن و خوانده نشدن، حداقل قلممان را قلم نکنید.

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران»

دانشجویان دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران نیز طی بیانیه‌ای در اعتراض به عدم  فراهم کردن تمهیدات لازم نوشته‌اند:

در این رابطه لازم می دانیم مطالبی را به سمع و نظر همگان برسانیم:

  1. طبق گاید لاین‌های بین‌المللی نظیر WHO؛ ویروس COVID-19 ویروسی با نرخ بالای گسترش و راه‌های انتقال آسان و بیماری زایی سخت است که تاخیر در شناسایی آن و بی‌توجهی به گایدلاین‌ها و عدم اختیار ملاحظات لازم و اطلاع رسانی مناسب که-نشان از عدم آمادگی برای مقابله با بیماری- داشته است، شرایط خطیری را  برای کشور رقم زده است.
  2. برای پیشگیری از بیماری‌زایی و انتقال این ویروس دستورالعمل‌های خاصی تهیه شده است که در پیوست در اختیارتان قرار می گیرد؛ اما طبق دستور العمل WHO یکی از تمهیداتی که باید در نظر گرفته شود، ایمنی و سلامت افراد در معرض خطر از جمله کادر درمان مراکز بهداشتی است که از جمله این تمهیدات ضرورت لغو حضور “غیر ضروری” و تامین “ضروریات لازم” حضور افراد است که مسئولان به طور مشخص با آنها آشنا هستند و در این عرصه نیاز به مطرح شدن ندارد.
  3. دانشگاه علوم‌ پزشکی تهران به عنوان میراثی گرانبها و ارزشمند برای کشور که همواره پاسدار گذشتگانی بوده‌ است که فخر و افتخار کشور و دانشجویان خود بوده اند، اکنون به جایگاهی رسیده‌ است که مسئولانش حتی برخود لازم نمی بینند که حرمت و احترام قریب به ۱۴۰۰ دانشجوی خود را حفظ کرده و درصدد پاسخگویی به آنان برآیند و جای سوال آن جاست که چگونه عده‌ای می توانند از کلماتی زیبا چون #شوق_خدمت در حالی که اعتباری برای آن قائل نیستند سخن به میان آورند!
  4. انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران اعتراض شدید خود را به ریاست دانشگاه برای این بی‌احترامی بزرگ به حیثیت و حرمت دانشجو و دانشگاه اعلام داشته و هرگونه حقی را برای خود و دانشجویان محفوظ می داند.

با توجه به شرایط پیش آمده و شرایط حاکم در بیمارستان های تابعه‌ دانشگاه مبنی بر فراهم نکردن تمهیدات لازم برای کادر آموزشی خود که حتی در تهیه ماسک و دستکش به تعداد دانشجویان عاجز مانده است و واکنش نادرست مسئولان، از خواست بر حق دانشجویان حمایت می کنیم و تمامی مسئولیت و تبعات این امر را به دانشگاه علوم پزشکی تهران و وزارت بهداشت ارجاع می دهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.