آموزش اینستاگرام

مک بوک 2021 با پردازنده های ARM سفارشی از راه می رسد

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – مک بوک 2021 اپل با پردازنده های ARM سفارشی مبتنی بر لیتوگرافی 5 نانومتری در نیمه دوم سال آینده به بازار عرضه می شوند.

بر اساس گزارش های اخیر، ظاهرا عرضه دستگاه های مک مجهز به پردازنده های ARM سفارشی به سال آینده موکول شده است. طبق گفته های مینگ چی کو، تحلیلگر معروف اپل اولین مک بوک مجهز به این پردازنده سفارشی در نیمه دوم سال آینده از راه خواهد رسید.   

چی کو به هیچ یک از جزییات مهم در خصوص مک مجهز به ARM اشاره نکرده است؛ با این حال طبق اظهارات بیان شده در وب سایت MacRumors، محصولات جدید اپل در 12 تا 18 ماهه آینده، از پردازنده های مبتنی بر معماری 5 نانومتری استفاده خواهند کرد. پشتیبانی آیفون از فناوری 5G، استفاده آیپد از فناوری پنل خلاقانه در اندازه متوسط و همچنین بهره گیری مک بوک از نخستین پردازنده سفارشی، همگی جزو استراتژی های فناوری و تولیدی مهم اپل محسوب می شوند.

با توجه به اینکه پردازنده، مولفه اصلی در محصولات جدید به شمار می آید، به نظر می رسد که اپل پس از شیوع ویروس کرونا، سرمایه گذاری خود روی لیتوگرافی 5 نانومتری را افزایش داده است. به علاوه، تصاحب منابع بیشتر از تامین کننده های مربوطه، موانعی را برای پیشرفت کمپانی های رقیب به وجود می آورد.

گفته می شود تراشه بایونیک A14 اپل، بر اساس معماری 5 نانومتری FinFET پیشرفته ساخته شده است. طبق گزارش های قبلی، این تراشه به حدی قدرتمند است که می تواند جایگزین پردازنده های موبایل شش هسته ای اینتل شود. به هر حال، اگر بایونیک A12X در آیپد پرو 2018 از لحاظ کارایی معادل با CPU شش هسته ای اینتل در مک بوک های 2018 باشد، آنگاه باید می توان انتظار داشت که مک بوک های مبتنی بر پردازنده های ARM سفارشی که از از لیتوگرافی 5 نانومتری نیز استفاده می کنند، قابلیت های جدیدتر و قابل ملاحظه ای نسبت به مدل های قبلی داشته باشند.   

برای رسیدن به این هدف، کمپانی اپل دست به اقدامات سخت گیرانه ای زده است. این غول فناوری در وهله اول یک طراح CPU ARM و همچنین یک تیم اختصاصی را استخدام کرده تا این انتقال را هر چه سریع تر آغاز کند. ظاهرا کمبود پردازنده های اینتل در سال 2016 یکی از انگیزه ها و دلیل مهم اپل برای استفاده از پردازنده های سفارشی به شمار می آید. طبق اخبار آن زمان، تعداد تراشه های نسل هفتم اینتل (تراشه های کبی لیک)، برای تامین نیاز کمپانی اپل و خانواده مک بوک پرو 2016 کافی نبود. به همین خاطر، کمپانی کوپرتینویی مجبور شد تا از نسل ششم پردازنده های اینتل یا همان تراشه های اسکای لیک استفاده کند، آن هم درست در زمانی که رقیب این شرکت، تمام نوت بوک های خود را با جدیدترین نسخه پردازنده های اینتل به بازار فرستاد.

البته، شایعه کمبود پردازنده های اینتل و آغاز همکاری با شرکت ARM هنوز از سوی هیچ منبع موثقی مورد تایید قرار نگرفته است. در حال حاضر تنها می توان در انتظار عرضه مک بوک 2021 باقی ماند تا اخبار جدیدتری در اختیار اصحاب رسانه قرار گیرد.

منبع wccftech

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.