هواوی دوباره از سرویس های گوگل در دستگاه های خود استفاده می کند؟

رسانه کلیک – ظاهرا گوگل قصد دارد تا با اخذ جواز مخصوص از سوی کاخ سفید، روابط تجاری خود با کمپانی بزرگ هواوی را از سر گرفته و سرویس های خود را در اختیار این شرکت قرار دهد.  

گزارش جدیدی در فضای آنلاین منتشر شده که به رابطه تجاری بین هواوی و گوگل اشاره می کند. کمپانی هواوی در حال حاضر حق ندارد از سرویس های گوگل در اسمارت فون های خود استفاده کند. اما به نظر می رسد که غول جستجوی اینترنتی خواهان تغییر شرایط بوده و تلاش می کند تا روابط تجاری با غول چینی را از سر بگیرد. 

در اوایل سال 2019، شرکت هواوی از سوی وزارت بازرگانی دولت ایالات متحده آمریکا تحریم شد. نام هواوی در لیست تحریم ها قرار گرفت و از آن زمان به بعد دسترسی این شرکت به فناوری ها و نرم افزارهای آمریکایی ممنوع شد.

بدین ترتیب، گوشی های هوشمند هواوی از سری میت 30 به بعد، فاقد سرویس های گوگل بوده و از سیستم عامل اندروید ساده و سرویس های موبایل هواوی (HMS) استفاده می کنند. به هر حال، ظاهرا گوگل قصد دارد با اخذ یک مجوز مخصوص از کاخ سفید، همکاری خود با تولیدکننده چینی را مجددا آغاز کند. جالب اینکه یکی از مدیران اجرایی هواوی چند هفته پیش گفته بود که این شرکت حتی در صورت رفع تحریم ها نیز دیگر با گوگل همکاری نخواهد کرد. البته به نظر می رسد که این گفته جنبه شخصی داشته و از طرف کل شرکت نیست.

این اقدام دوستانه و البته تجاری خبر خوشایندی به حساب می آید، اما مشخص نیست که آیا هواوی باز هم به سرویس های گوگل متکی خواهد شد یا نه. این سازنده چینی تاکنون میلیاردها دلار صرف HMS و سرویس اپ گالری انحصاری خود کرده که ظاهرا سومین فروشگاه اپلیکیشن بزرگ در دنیاست. اقدامات هواوی باعث می شود تا شمار بسیاری از کاربران اندرویدی از اکوسیستم گوگل فاصله بگیرند که نتیجه ای به غیر از ضرر برای این کمپانی آمریکایی به همراه نخواهد داشت. بنابراین هیچ جای تعجبی نیست که گوگل به دنبال اخد مجوز مخصوص و بازسازی روابط خود با هواوی باشد.

متاسفانه هنوز مشخص نیست که هدف گوگل از اخذ مجوز، بازسازی روابط با هواوی است یا بهبود برنامه منبع باز خود؛ به هر حال تصمیم اصلی در خصوص صدور جواز بر عهده ترامپ خواهد بود.

منبع gizmochina

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .