تعداد مشترکین و سرعت سرویس های اینترنت ثابت چقدر است؟

رسانه کلیک – در این مطلب سعی داریم تا به معرفی انواع سرویس های اینترنت ثابت پرداخته و تعداد مشترکین و سرعت هر یک از آن ها را با یکدیگر مرور کنیم.

امروزه در دنیایی زندگی می کنیم که تلاش برای افزایش سرعت اینترنت به یک چالش مهم برای اپراتورها و شرکت های مخابراتی تبدیل شده است. در گذشته مردم برای اتصال به اینترنت از Dial-Up استفاده می کردند. سپس سرویس های ADSL روی کار آمدند که سرعت های در حد مگابایت را برای مشترکین فراهم می آورند. اکنون نیز در برخی مناطق از فناوری فیبر نوری استفاده می شود که سرعت آن به مراتب از سرویس های قبلی بیشتر است.

در حال حاضر اینترنت پرسرعت در ایران به واسطه VDSL، ADSL و FTTX تامین می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که این سرویس ها در برخی نقاط کشور قابل دسترس نیستند. لذا افراد باید پیش از انتخاب، موقعیت مکانی خود را در نظر بگیرند.

جدول زیر که بر اساس آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تنظیم شده، نشان می دهد که تعداد کل مشترکین اینترنت ثابت تا آخر فصل پاییز، تقریبا برابر با 8 میلیون و 771 هزار نفر بوده است. در این میان شرکت مخابرات توانسته تا با ارائه سرویس X-DSL نظر مخاطبین بیشتری را به خود جلب کند. جدول تعداد مشترکین اینترنت ثابت به تفکیک سرعت و نوع فناوری نیز در ادامه آورده شده است.

انواع سرویس های اینترنت ثابت در کشور کدامند؟

اولین سرویسی که در این بخش به معرفی آن می پردازیم اینترنت ADSL است که روی همان خطوط تلفن ثابت پیاده سازی می شود و کاربر را از نصب خطوط جدید بی نیاز می کند. این سرویس مزایای بسیاری دارد؛ مثلا آنکه آسان تر و ارزان تر در اختیار افراد قرار می گیرد و خللی را در تماس های صوتی ایجاد نمی کند. ظاهرا هر چه کاربر به مراکز مخابراتی نزدیک تر باشد، سرعت و کیفیت سرویس بالاتر می برد. ناگفته نماند که حداکثر سرعت دانلود و آپلود اینترنت ADSL حداکثر برابر با 24 و 2 مگابیت بر ثانیه است.

سرویس بعدی VDSL است که تفاوت های بسیاری با ADSL دارد. به عنوان مثال، افراد برای بهره مندی از این سرویس باید از کابل های جداگانه استفاده کنند. سرعت دانلود و آپلود VDSL به ترتیب 5 و 10 برابر بیشتر از ADSL است. گفته می شود که فاصله کاربر از مرکز مخابراتی تاثیری روی کیفیت اینترنت نمی گذارد.

سومین مورد، اینترنت فیبر نوری یا همان FTTx است که بر اساس کابل و سیگنال های نوری کار می کند و وابستگی خاصی به خطوط تلفن ندارد. سرعت دانلود و آپلود در این سرویس به بیش از 1 گیگابایت نیز می رسد.

در پایان به سرویس ثابت بی سیم می رسیم که انواع ADSL ،TD-LTE، وایمکس و اینترنت نقطه به نقطه را در بر می گیرد. این سرویس نسبتا گران قیمت امکان اتصال چند دستگاه در آن واحد را فراهم می آورد؛ اما در صورت فاصله کاربر از آنتن یا بروز اختلالات رادیویی، ارتباط ضعیف و حتی قطع می شود. سرعت آزمایشگاهی و عملیاتی  TD-LTEبه ترتیب برابر با 110 و 40 مگابیت بر ثانیه برآورد شده است.

1 نظر
  1. چونگ گیو می گوید

    ببخشید منبع رو هم ذکر کنید ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.