اپل به پرداخت 1.2 میلیارد دلار به خاطر فعالیت انحصارطلبانه در فرانسه محکوم شد

رسانه کلیک – اپل به دلیل اقدامات انحصارطلبانه به این جریمه محکوم شده است. این شرکت فناوری قصد دارد نسبت به این جریمه اعتراض کند.

یک سازمان مرجع رقابتی در فرانسه، اپل و شرکای تجاری در امر فروش عمده آن شامل شرکت‌های Ingram Micro و Tech Data را به اتهام دست داشتن در یک رقابت ناسالم تجاری، تبانی و ایجاد انحصار در بازار مقصر دانسته و آ‌نها را به مبلغ 1.1 میلیارد یورو (1.2 میلیارد دلار) برای اپل، 62.9 میلیون یورو (70.2 میلیون دلار) برای Ingram Micro و 76.1 میلیون یورو (85 میلیون دلار) برای Tech Data جریمه کرد. 

طبق گفته این سازمان، اپل و شرکای آن توافق کردند که با یکدیگر رقابت نکنند و از فروش کالا به دیگر توزیع کنندگان جلوگیری کنند. با این کار بازار عمده فروشی محصولات اپل انحصاری شده است. همچنین این بدان معناست که دیگر فروشندگان چاره ای جز بالا نگه داشتن قیمت‌ها برای مطابقت با عمده فروشان ندارند.

این مقام تجاری ادعا می‌کند که اپل با قرار دادن شرکت‌ها در شرایط تجاری ناعادلانه و نامساعد نسبت به شبکه عمده فروشان، از وابستگی تجاری سواستفاده کرده است.

این حکم شامل کلیه محصولات اپل از جمله لب‌تاپ و تبلت و به جز گوشی‌های آیفون که اغلب از راه‌های دیگر عرضه می‌شوند در نظر گرفته شده است.

ایزابل دوسیلوا، رئیس این سازمان رقابتی در بیانیه ای گفت: «با توجه به تأثیر بسیار زیاد این شیوه ها بر رقابت سالم تجاری در توزیع محصولات اپل از طریق فروشندگان عمده اپل، این اداره بالاترین مجازات تاکنون را در مورد این شرکت اعمال کرده است. سنگین‌ترین مجازات به این دلیل علیه یک بازیگر دنیای تجارت صادر شده است چون که ابعاد مختلف این تخلف توسط اپل به صورت واضح مشخص شده است.»

این حکم حاصل پرونده شکایت سال‌های گذشته فروشگاه زنجیره‌ای eBizcuss است که باعث شد مرجع رقابتی فرانسه به تحقیق و بررسی در فعالیت‌های اپل در فرانسه رجوع کند.

اپل می گوید قصد دارد به این حکم اعتراض کرده خواستار تجدید نظر شود. این شرکت در بیانیه ای گفت: «تصمیم سازمان رقابت فرانسوی ناامید کننده است. این امر مربوط به شیوه های مربوط به بیش از یک دهه قبل است و ۳۰ سال سابقه تجارت قانونی را زیر سوال خواهد برد. پس از این تمام شرکت های فرانسوی با ارسال سفارش به اپل باعث ایجاد هرج و مرج در بازار خواهند شد. ما با این حکم مخالف هستیم و درخواست تجدید نظر داریم.»

منبع engadget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.