آیا سهام شرکت‌های بزرگ تکنولوژی سقوط می‌کند؟

رسانه کلیک – در پی گسترش این ویروس در اکثر کشور‌های اروپایی و قرنطینه شدن اکثر ایالت‌های آمریکا، بازار بورس یکی از محتمل‌ترین قربانی‌های این پاندمی مخوف در نظر گرفته می‌شود. شرکت‌های حوزه فناوری نیز از تبعات شیوع ویروس کرونا در امان نیستند و این را می‌توان در سقوط سهام آلفابت، اپل و فیسبوک دید.

برخی از تحلیلگران بازار بورسی شرکت اورکور (Evercore) عقیده دارند با وجود این که سهام این شرکت‌ها یک چهارم با بالاترین مقدار ارزش سهام خود در بازه یک ساله فاصله دارند اما هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به ارقام بحرانی مانده است.

در نتیجه این کمپانی‌های بزرگ که هر کدام بخشی از زندگی ما را کنترل می‌کنند، هنوز جای کافی برای کاهش ارزش سهام خود دارند.

اپل

تحلیلگران شرکت اورکور عقیده دارند سهام آلفابت در حال حاضر ۱۸.۵ برابر درآمد‌های این کمپانی معامله می‌شود، ولی در چند روز گذشته تا ۱۱.۵ برابر درآمدها نیز کاهش یافته است. طی بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ که رکودی عجیب بر بازار بورسی انداخته بود، بدترین رکورد این کمپانی ۱۳.۵ برابر درآمدزایی بود.
 
تحلیلگران عقیده دارند اگر رکود سال ۲۰۰۸ را ملاک قرار دهیم، سهام این کمپانی از ارزش فعلی ۱۱۰۰ دلار به ازای هر سهم به رقم ۷۱۵ الی ۸۳۰ دلار خواهد رسید.
 
در رابطه با فیسبوک نیز تحلیلگران می‌گویند: «سهام این کمپانی هیچگاه کمتر از حداقل مطلق پایین‌تر نرفته ولی این کمپانی نگرانی شدیدتری بابت رشد کند ارزش سهام خود دارد».
 
اگر بخواهیم سهام این شرکت را با گوگل مقایسه کنیم، هر سهم فیسبوک در سال گذشته همواره ۱۵ درصد کمتر از پیش‌بینی‌های گوگل معامله شده است.
 

اگر این روند امسال نیز تکرار شود و گوگل دوباره به حداقل ارزش سهام خود برسد، ارزش هر سهم فیسبوک از ۱۵۰ دلار فعلی به ۱۲۰ دلار خواهد رسید. در صورتی که بخواهیم به افت سهام کلی این کمپانی‌ها را بررسی کنیم، آلفابت با ۹.۵ درصد، فیسبوک با ۱۱.۶ درصد و اپل با ۱۲ درصد افت رو به رو شده‌اند.

منبع cnbc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.