تمام آنچه باید درباره مرورگر جدید مایکروسافت ایج بدانیم!

رسانه کلیک – نسخه‌ جدید مرورگر مایکروسافت ایج (Microsoft Edge) با بهره‌مندی از کرومیوم، قابلیت‌های متنوعی را ارائه می‌کند که شاید به‌مرور منجر به افزایش محبوبیت آن شود.

مایکروسافت در به‌روزرسانی‌های جدید ویندوز ۱۰، نسخه‌ جدید مرورگر ایج را برای کاربران منتشر کرد. مرورگر ایج که ابتدا با اولین نسخه‌های ویندوز ۱۰ منتشر شد، پس از عدم استقبال مناسب تغییر مسیر را در پیش گرفت و درنهایت مدیران ملزم به تغییر موتور رندر آن به کرومیوم شدند. به‌ هر حال نسخه‌ جدید هم با همان نام Microsoft Edge شناخته می‌شود، اما از موتوری مشابه با گوگل کروم بهره می‌برد که شاید کارایی و قدرت آن را افزایش دهد.

مرورگر جدید مایکروسافت ایج چیست؟

نسخه‌ جدید مرورگر ایج از پروژه‌ متن‌باز کرومیوم بهره می‌برد. کرومیوم، پایه‌های مرورگر گوگل کروم را شکل می‌دهد، درنتیجه مرورگر جدید ردموندی‌ها شباهت زیادی به گوگل کروم دارد. این مرورگر، از قابلیت‌های موجود در کروم و افزونه‌های آن پشتیبانی می‌کند و همان‌طور که گفته شد، موتور رندر مشابهی دارد. با تغییرات جدید، دیگر وب‌سایت‌هایی که با کروم هماهنگ باشد، با ایج نیز هماهنگ خواهند بود و بسیاری از چالش‌های گذشته از بین خواهد رفت.

مرورگر ایج نیز مانند گوگل کروم هر ۶ هفته یک بار به‌روزرسانی می‌شود. درنتیجه کاربران برای دریافت نسخه‌های جدید نیازی به صبر کردن برای عرضه‌‌ به‌روزرسانی‌های جامع ویندوز ندارند. نسخه‌ قبلی ایج، تنها با به‌روزرسانی‌های ویندوز ۱۰، به‌روزرسانی دریافت می‌کرد.

مایکروسافت نسخه‌ پایدار مرورگر جدید ایج را در تاریخ ۱۵ ژانویه‌ سال ۲۰۲۰ منتشر کرد. کاربران علاوه بر دریافت مرورگر در به‌روزرسانی جدید ویندوز ۱۰، می‌توانند آن را به‌صورت مستقیم از وب‌سایت مایکروسافت نیز دانلود کنند. پس از نصب، مرورگر جدید جایگزین نسخه‌ قبلی می‌شود. نسخه‌ اولیه‌ مرورگر ایج اکنون به‌نام نسخه‌ Legacy شناخته می‌شود.

مایکروسافت اج / Microsoft Edge

از لحاظ فنی، نسخه‌ قدیمی مرورگر ایج روی سیستم کاربر به‌صورت نصب‌شده باقی می‌ماند تا شاید در برخی کاربردهای هماهنگی و سازگاری استفاده شود؛ البته ویندوز آن را مخفی می‌کند. برای تشخیص جدید بودن نسخه‌ مرورگر ایج خود، به آیکون آن توجه کنید. نسخه‌ جدید از آیکونی با طراحی گرد آبی و سبز بهره می‌برد و دیگر خبری از آیکون آبی به‌شکل حرف e نیست.

مایکروسافت تصمیم دارد تا نسخه‌ جدید مرورگر ایج را ازطریق به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ برای همه‌ کاربران ارائه کند. البته هیچ تقویم زمان‌بندی مشخصی برای ارائه‌ نسخه‌ جدید منتشر نشده است. طبق آخرین اخبار، یک عرضه‌ آزمایشی در کانال اینسایدرها ویندوز در ۲۵ فوریه‌ انجام شد. به‌هرحال پیش‌بینی می‌شود به‌روزرسانی ایج پیش از ارائه‌‌ به‌روزرسانی نسخه‌ ۲۰۰۴ ویندوز ۱۰ در ماه آوریل یا مه ۲۰۲۰، انجام شود.

جلوگیری از نصب مرورگر ایج جدید

کاربران می‌توانند از نصب مرورگر ایج جدید جلوگیری کنند، اما به‌هرحال چنین اقدامی پیشنهاد نمی‌شود. مایکروسافت با به‌روزرسانی جدید، مرورگر حرفه‌ای‌تر و کارآمدتری را جایگزین ایج قدیمی می‌کند که قطعا کاربرد زیادی برای شما خواهد داشت. اگر هم ایج قدیمی را نادیده می‌گرفتید، نادیده گرفتن ایج جدید آن‌چنان دشوار نیست!

مایکروسافت می‌داند که برخی کسب‌وکارها به دلایل متنوع نیازی به نصب مرورگر ایج جدید ندارند. به‌همین دلیل آن‌ها ابزاری برای مسدود کردن نصب مرورگر ایج جدید مبتنی بر کرومیوم ارائه کرده‌اند که می‌توان از این لینک دریافت کرد. این ابزار، یک بخش به‌نام DoNotUpdateToEdgeWithChromium به رجیستری ویندوز اضافه می‌کند و درنتیجه فرایند به‌روزرسانی خودکار متوقف می‌شود.

مایکروسافت اج / Microsoft Edge

دلیل استفاده از Chromium به‌جای EdgeHTML

مایکروسافت در دسامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد که در نسخه‌های بعدی ایج، به‌جای موتور EdgeHTML از کرومیوم استفاده خواهد کرد. خبر مذکور در آن زمان بسیار شوکه‌کننده بود. به‌هرحال مایکروسافت همیشه از موتورهای اختصاصی خود در مرورگرها استفاده کرده بود. حتی موتور EdgeHTML براساس Microsoft Trident نوشته شده بود که سال‌ها در اینترنت اکسپلورر کاربرد داشت.

جو بلفیوره، معاون ارشد سازمانی مایکروسافت در بخش ویندوز در آن زمان گفت که تصمیم به مهاجرت به کرومیوم، «با هدف ایجاد هماهنگی و سازگاری بهتر وب برای مشتریان و چالش‌های کمتر در وب برای همه‌ توسعه‌دهنده‌های وب» اتخاذ شده است. نکته‌ جالب توجه اینکه مایکروسافت به‌خاطر استفاده از کرومیوم، توسعه‌هایی را هم در موتور مذکور اعمال می‌کند که در مجموع به پیشرفت پروژه‌ متن‌باز و حتی بهبود گوگل کروم هم خواهد انجامید.

تقاوت ایج جدید با کروم

اگرچه ایج و کروم اکنون در ساختارهای بنیادی شباهت زیادی به هم دارند، هنوز تفاوت‌های متعددی بین آن‌ها دیده می‌شود. ایج از سرویس‌های گوگل پشتیبانی زیادی ندارد و حتی در بسیاری موارد آن‌ها را با سرویس‌های مایکروسافت جایگزین می‌کند. به‌عنوان مثال ایج داده‌های مرورگر شما با با حساب کاربری مایکروسافت هماهنگ و تنظیم می‌کند و خبری از حساب کاربری گوگل نیست.

مایکروسافت اج / Microsoft Edge

مرورگر ایج جدید، قابلیت‌هایی دارد که در کروم شاهد آن‌ها نیستیم. به‌عنوان مثال ایج جدید یک قابلیت جلوگیری از ردگیری دارد و همچنین اپلیکیشن‌های ناخواسته (PUP) را هم مسدود می‌کند. در طراحی رابط کاربری هم المان‌هایی برای هرچه شبیه‌تر ماندن ایج جدید با ایج قدیمی دیده می‌شود. به‌عنوان مثال شاهد یک دکمه‌ افزودن وب‌سایت به‌علاقه‌مندی‌ها هستیم که با همان طراحی ستاره‌ای عرضه می‌شود. از قابلیت‌های دیگر می‌توان به Collections اشاره کرد که در مرورگر قدیمی هم موجود بود و امکان ذخیره‌ تصاویری از بخش‌های یک وب‌سایت را در یک محال مخصوص به کاربر ارائه می‌کند.

اگر مایکروسافت را به گوگل ترجیح می‌دهید، احتمالا مرورگر ایج جدید هم جایگزین گوگل کروم برای شما خواهد بود. به‌علاوه، اگر به‌دنبال مرورگری هستید که باوجود تجهیز به موتور رندر شبیه به کروم، شما را ردگیری نکند، ایج جدید انتخاب مناسبی خواهد بود.

درنهایت، کاربران ویندوز ۱۰ که همیشه از مرورگر پیش‌فرض سیستم‌عامل استفاده می‌کنند، اکنون انتخاب مدرن‌تر و حرفه‌ای‌تری خواهند داشت. مرورگر جدید آن‌ها همچنین از موتور قدرتمند متن‌بازی بهره می‌برد که در دوره‌های زمانی منظم‌تر به‌روزرسانی می‌شود. درنهایت مرورگر ایج کاربران بسیار زیادی را راضی و خشنود خواهد کرد.

مایکروسافت، مرورگر جدید ایج را تقریبا برای همه‌ی سیستم‌‌های عامل موجود، منتشر کرد. درحال‌حاضر، ویندوزهای ۱۰ و ۸/۱‍ و ۸ و ۷ از اج جدید پشتیبانی می‌کنند. به‌علاوه، کاربران مک، آیفون، آیپد و اندروید هم می‌توانند ایج جدید را روی سیستم‌‌های خود نصب کنند. ردموندی‌ها در آینده‌‌ نزدیک نسخه‌ مخصوص لینوکس را هم منتشر خواهند کرد. کروم درحال‌حاضر از همه‌ پلتفرم‌ها پشتیبانی می‌کند، درنتیجه پورت کردن ایج جدید مایکروسافت برای پلتفرم‌های متنوع، آن‌چنان دشوار نخواهد بود.

مایکروسافت اج / Microsoft Edge

نبرد مرورگرها پایان نمی‌یابد!

اگرچه اکنون مهندسان گوگل و مایکروسافت، همکاری نزدیکی در توسعه‌ مرورگرها و خصوصا موتور رندر آن‌ها دارند، هنوز هیچ نشانه‌ای از پایان نبرد مرورگرها دیده نمی‌شود. هرچقدر هم که مرورگرهای جدید به هم شبیه باشند، گوگل هنوز از شما می‌خواهد که از کروم استفاده کنید. درمقابل مایکروسافت هم تمام تلاش خود را برای تبلیغ و توسعه‌ اج جدید به کار می‌گیرد.

کاربران اکنون می‌توانند افزونه‌های کروم را در ایج جدید هم نصب کنند. ازطرفی اگر چنین اقدامی انجام دهید، مایکروسافت هشدار می‌دهد که افزونه، تایید شده نیست و شاید تاثیری منفی در عملکرد مرورگر داشته باشد. در ادامه اگر پیغام هشدار مایکروسافت را هم تأیید کنید، گوگل هشدار می‌دهد که برای کاربرد امن‌تر افزونه، بهتر است از کروم استفاده کنید!

اگرچه مرورگر ایج جدید از کدهای پایه‌ای شبیه به کروم استفاده می‌کند، بسیاری از وب‌سایت‌های گوگل در زمان مرور پیغام می‌دهند که برای تجربه‌ی بهتر، نصب کروم منطقی‌تر خواهد بود. به‌عنوان مثال اگر Google News را در مایکروسافت اج جدید باز کنید، با پیغام هشداری ازسوی گوگل روبه‌رو می‌شوید که نصب «مرورگر سریع‌تر و امن‌تر، با به‌روزرسانی‌های پیش‌فرض منظم» را پیشنهاد می‌کند.

مایکروسافت هم کاربران کروم را تشویق می‌کند تا از مرورگر ایج جدید استفاده کنند. به‌عنوان مثال سرویس جست‌وجوی بینگ، دانلود ایج را به کاربران کروم پیشنهاد می‌دهد. اپلیکیشن تنظیمات در ویندوز ۱۰ هم در زمان تنظیم مرورگر پیش‌فرض، ایج را مرورگر پیشنهادشده برای ویندوز ۱۰ نام‌گذاری می‌کند. فایرفاکس هم از خط آتش ردموندی‌ها در امان نیست. اگر از این مرورگر استفاده کنید، در منوی استارت ویندوز با یک تبلیغ روبه‌رو می‌شوید که می‌‌گوید: «هنوز از فایرفاکس استفاده می‌کنید؟ مرورگر ایج اکنون در دسترس شما است».

درنهایت نزدیک شدن هرچه بیشتر مرورگرها به هم، منجر به پایان نبرد شرکت‌های توسعه‌دهنده نمی‌شود و همه‌ آن‌ها، به‌دنبال جذب مخاطبان بیشتر و درآمدزایی نهایی از زمان مرور وب هستند.

1 نظر
  1. هادیحسینی می گوید

    ممنون از وقتی که گذاشتید و از توضیحات خوبتون، شاد باشید و بمونید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.