پیش‌بینی نیاز بیماران کرونایی به دستگاه‌های تنفس مصنوعی مبتنی بر هوش مصنوعی

رسانه کلیک – محققان دانشگاه کپنهاگ می‌گویند: «هوش مصنوعی توانایی پیش‌بینی و ارزیابی اینکه کدامیک از افراد مبتلا به کرونا به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند را دارد.»

سیستم هوش مصنوعی تازه ای که بدین منظور ابداع شده به پزشکان کمک می‌کند تا علائم ابتلا به کرونا را در افراد مختلف به طور دقیق شناسایی کنند و بر همین اساس مشخص می‌شود که چه اشخاصی به طور حاد به کرونا مبتلا شده و بیش از سایرین به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند.

با استفاده از ابزار یاد شده برنامه‌ریزی برای تخصیص دستگاه تنفس مصنوعی به بیماران مختلف با سهولت بیشتری انجام می‌شود و اختصاص منابع بدون اتلاف وقت و سرمایه صورت می‌گیرد.

لازم به ذکر است که علائم ابتلا به بیماری کرونا در بیماران بسیار گسترده و متنوع است و این علائم در روزهای مختلف کاهش یافته و گاهی ناگهان تشدید می‌شوند. همین مسئله از یک سو و ناشناخته ماندن بسیاری از ویژگی‌ها و خصوصیات رفتاری ویروس کرونا از سوی دیگر باعث می‌شود تا تصمیم گیری در مورد شیوه‌های درمانی مناسب و ضرورت استفاده از دستگاه‌های گران قیمت و کمیابی همچون دستگاه تنفس مصنوعی با دشواری و سردرگمی مواجه باشد.

سیستم هوش مصنوعی محققان دانمارکی با بررسی انبوهی از آزمایش‌های اشعه ایکس، سوابق درمانی، بررسی آزمایش‌ها و نسخه‌های متنوع بیماران مبتلا به کرونا و غیره توانسته به مدلی برای تصمیم گیری قاطع در مورد نحوه اختصاص دستگاه تنفس مصنوعی به این بیماران دست یابد.

داده‌های یادشده در اختیار یک ابررایانه قرار می‌گیرند و ابررایانه بعد از پردازش اطلاعات مذکور به پزشکان اعلام می‌کند که دستگاه تنفس مصنوعی را به بیمار بررسی شده متصل کنند یا خیر. پیش از این سیستم مشابهی در کشور چین مورد استفاده قرار گرفته بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .