اولین داروی اختصاصی درمان کرونا در حال تست نهایی است

رسانه کلیک – نشریه علمی Cell نوشت دانشمندان به داروی درمان کرونا دست یافتند که به شکل موثری جلوی اتصال ویروس کرونا به بدنه سلول‌ها را مسدود می‌کند و می‌تواند به صورت بالقوه سبب درمان بیماری کرونا در همان ساعات اولیه شود.

نتیجه تحقیقات که در مورد درمان بیماری کرونا در نشریه معتبر Cell منتشر شده است سبب افزایش امیدها برای یافتن درمان موثر این ویروس است.

این داروی جدید توسط گروهی از دانشمندان در نقاط مختلف جهان و به سرپرستی دانشگاه بریتیش‌کلمبیا در کانادا کشف شده است. پزشکان و محققان برجسته‌ای در کانادا، اسپانیا و همچنین تیم زیست‌شناسی عفونی سوئد به ریاست دکتر علی میرعظیمی این تحقیقات را به صورت مشترک انجام داده‌اند.

داروی کشف‌شده توسط این گروه تحقیقات بین‌المللی، hrsACE2 نام دارد و به‌زودی آزمایش های بالینی آن توسط شرکت Apeiron Biologics در اروپا آغاز خواهد شد.

این تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا می‌تواند علاوه بر ریه به صورت مستقیم در رگ‌های خونی و کلیه تکثیر شود.

تحقیقات منشر شده درباره این داروی جدید بر دو جنبه متمرکز بوده است. از یک سو نحوه تعامل ویروس با غشای سلول‌های بدن انسان و چگونگی بی‌اثر کردن مکانیسم اتصال ویروس به سلول‌های بدن و آلوده کردن و از دیگر سو چگونگی گسترش عفونت در رگ‌ها و درگیر شدن کلیه با این بیماری است.

ژوزف پنینگر، سرپرست تیم تحقیق این دارو در دانشگاه بریتیش کلمبیا گفته است که «ما امیدواریم که نتایج تحقیقات ما به تولید گسترده داروی جدید برای درمان این بیماری همه‌گیر منجر شود». در این تحقیق یک پروتئین کلیدی به نام ACE2 در سطح غشای سلولی کشف شده است که نقش مهمی در فرآیند اتصال ویروس به سلول‌های بدن ایفا می‌کند.

محققان همچنین از ارگانوئیدهای رگ‌های خونی و کلیه استفاده کردند تا نشان دهند که SARS-CoV-2 می‌تواند به طور مستقیم در این بافت‌ها تکثیر شود تا دلیل احتمالی برای نارسایی چند اندام و آسیب قلبی عروقی در موارد شدید بیماری کرونا است. علاوه بر این استفاده از hrsACE2 عفونت SARS-CoV-2 را در این ارگانوئیدها کاهش می‌دهد.

محققان نشریه Cell خاطر نشان کردند که آزمایش داروی درمان کرونا فقط در مراحل اولیه ابتلا به SARS-CoV-2 مورد بررسی قرار گرفته و نیاز به تحقیقات بیشتر جهت مشخص کردن دوز مورد نیاز برای انسان و حتی مراحل پیشرفته بیماری نیز مورد نیاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .