معرفی فیلم ها و مستندات ساخته شده درباره بیل گیتس

رسانه کلیک – در این مطلب نگاه کوتاهی داریم به مستندات و مجموعه فیلم هایی که در رابطه سرگذشت یکی از نوابغ دنیای تکنولوژی یعنی بیل گیتس ساخته شده اند.

بیل گیتس یکی از قدرتمندترین تاجران حال حاضر و دومین فرد ثروتمند در جهان است که بیشتر به عنوان بنیان گذار و مدیر عامل اسبق کمپانی مایکروسافت شناخته می شود. بی تردید اقداماتی که گیتس در طول عمر پر ثمر خود انجام داده، دنیای ما را متحول کرده است. برای همین در ادامه نگاه کوتاهی بر زندگی این نابغه تکنولوژی می اندازیم و مجموعه های تلویزیونی و سینمایی که پیرامون این شخصیت بزرگ ساخته شده اند را با یکدیگر مرور می کنیم.

شرح مختصری از زندگی بیل گیتس

ویلیام هنری گیتس سوم در 28 اکتبر سال 1955 و در شهر سیاتل چشم به جهان گشود. او از کودکی علاقه زیادی به انجام بازی های فکری داشت، در هر زمینه ای اهل رقابت بود و مانند هر دانش آموز نابغه دیگری از محیط خسته کننده مدرسه دوری می کرد؛ بطوریکه والدینش پس از مدتی مجبور شدند او را به آموزشگاه سطح بالاتری بفرستند. بیل در همین آموزشگاه و در سن سیزده سالگی با دوست و شریک آینده اش یعنی پال آلن ملاقات کرد.

گیتس پس از مشاهده اولین کامپیوتر، به آن علاقه مند شد و نخستین برنامه کامپیوتری خود را به عنوان یک دانش آموز نوشت؛ اما به دلیل هک کردن سیستم مدرسه به همراه چند تن از همکلاسی هایش دیگر قادر به استفاده از آن ها نبود. او سپس با کمک پال آلن یک برنامه کامپیوتری را نوشت که کمک بسیاری به پیگیری الگوهای ترافیکی شهر سیاتل کرد.

دانش آموز نابغه ما چندی بعد راهی هاروارد شد و پس از معرفی نخستین کامپیوترهای شخصی Altair به فکر نوشتن نرم افزار BASIC افتاد. او چندی بعد به نیو مکزیکو رفت تا نرم افزار خود را به ALtair بفروشد و موفق هم شد. او از دانشگاه کناره گیری کرد و در سال 1975 و به همراه پال آلن شرکت مایکروسافت را تاسیس نمود. این دو با فروش سیستم عامل MS-DOS به شهرت بالایی رسیدند و در سال 1985 سیستم عامل دیگری به نام Microsoft Windows را روانه بازار کردند. دیری نگذشت که بیش از 90 درصد کامپیوترهای جهان مجهز به سیستم عامل ویندوز شدند.

با ارائه برنامه های دیگر نظیر ویندوز آفیس (وورد، اکسل و غیره)، شهرت مایکروسافت نیز افزایش پیدا کرد و بعدها نسخه های جدیدتر و بهتری از ویندوز به بازار آمدند.گیتس در سال 1986 موفق شد تا عنوان ثروتمندترین مرد جهان را به خود اختصاص دهد. او هم اکنون نیز دارایی های بسیاری دارد و بخش عمده ای از آن را سالانه صرف امور خیره می کند. در ادامه فهرستی از فیلم های تلویزیونی و سینمایی را برای شما آماده مرده ایم که در رابطه با این شخصیت برجسته ساخته شده اند.

Pirates of Silicon Valley (1999)

این فیلم به تاریخچه شرکت های اپل و مایکروسافت اشاره می کند. غارتگران دره سیلیکون در واقع شرح حال دو نابغه فراموش نشدنی دنیای کامیپوتر، یعنی بیل گیتس و استیو جابز را به تصویر می کشد. در ابتدای این فیلم، وازنیاک از نوجوانی استیو جابز سخن می گوید و در بخش دوم، بالمر به روایت داستان بیل گیتس می پردازد. غارتگران دره سیلیکون به خوبی نشان می دهد که چطور نبوغ این دو جوان با استعداد باعث ایجاد یک تحول بزرگ در عصر حاضر شده است.   

Nothing So Strange (2002)

این فیلم مستندنما، در حقیقت روایتی خیالی از قتل بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت را به مخاطبین نمایش می دهد. داستان از آنجا شروع می شود که گیتس وارد غرفه ای در پارک مک آرتور در شهر لوس آنجلس می شود تا چکی به مبلغ یک میلیون دلار را به عنوان سرمایه گذاری به مؤسسه Literacy For Life اهدا کند. پس از ورود به صحنه، یک تک تیرانداز ابتدا تیری را به شانه سمت راست و سپس تیر دیگری را به سر بیل گیتس شلیک کرده و وی را به قتل می رساند. 

Gates (2013)

گیتس در واقع یک تله فیلم بسیار جالب در ژانر کمدی است که سماجت و اعتماد به نفس بالای بیل را برای تاسیس و پیشرفت شرکت به خوبی به تصویر می کشد. در این فیلم خواهید دید که چطور برخی مسائل پیش پا افتاده و کوچک، بزرگترین ایده ها را در ذهن گیتس به وجود می آورند.

Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates (2019)

این مجموعه تلویزیونی سه قسمتی به بررسی و کاوش ذهنیت و انگیزه های بیل گیتس، مدیر عامل اسبق شرکت بزرگ مایکروسافت می پردازد. این مستند، داستان زندگی گیتس و همین طور تلاش وی جهت یافتن راه حل برای پیچیده ترین مسائل موجود در دنیا را به مخاطبین نمایش می دهد. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .