بازداشت 5 کارمند سابق هواوی به دلیل صحبت آنلاین در مورد رابطه ایران با هواوی

رسانه کلیک – پلیس چین 5 کارمند سابق هواوی را که دسامبر 2018 از طریق اپلیکیشن وی‌چت در خصوص روابط تجاری ایران و شرکت هواوی صحبت کرده بودند را دستگیر کرده است.

هواوی به صراحت از تحت کنترل‌های دولت چین است؛ این به دلیل آن است که چین بسیار مشتاق است تا از منافع بزرگترین شرکت تکنولوژی خود دفاع کند.

این موضوع پس از انتشار گفت‌وگوی یکی از این افراد با نشریه نیویورک تایمز فاش شد. اگرچه شواهد دقیقی از جزئیات این دستگیری در دسترس نیست اما به نظر می‌رسد صحبت با رسانه‌های خارج از کشور چین برای دلیل بازداشت سایر افراد کافی بوده است.

دستگیری لی هونگیوان یکی از کارمندان سابق هواوی موجی از عصبانیت را در میان دیگر کارمندان ایجاد کرده است. اگرچه ابتدا گفته شد بازداشت او به خاطر مسائل مالی است اما بعدا هواوی اعلام کرد این موضوع به دلیل گزارش فعالیت‌های غیرقانونی بوده است. پس به نظر می‌رسد شرکت هواوی علاوخ بر رصد کارمندان حال و سابق خود، به استفاده از حمایت‌های دولتی برای ساکت کردن منتقدان خود نیز نیازمند است.

شرکت هواوی از اظهارنظر جدید در این خصوص خودداری کرده و مجددا اظهارات قبلی خود را درباره لی اعلام می‌کند. پلیس شنژن نیز به سوالات پاسخ نداده است.

به نظر می‌رسد اختلافات تجاری چین و آمریکا سرانجام منجر به اتهامات مربوط به نقض تحریم‌های ضد ایران شده است. همچنین نشان می‌دهد که مقامات چینی چقدر مایلند از هواوی محافظت کنند. این شرکت با تسلط بر بازار موبایل و تأثیر بر بخش بزرگی از صنعت فناوری این کشور، نفوذ گسترده‌ای در چین دارد. حال باید دید اگر لی و دیگران شواهدی ارائه دهند که هواوی تحریم ها را دور زده است، چه اتفاقات جدیدی رخ خواهد داد.

منبع engadget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .