شیفر

رشد بیش از 300 درصدی میزان واردات گوشی های موبایل

رسانه کلیک – آمار روند واردات گوشی های موبایل طی 12 ماه سال 1398 نشان می‌دهد که واردات موبایل از طریق رویه تجاری در سال 1398 نسبت به سال 1397 بیش از 90 درصد رشد داشته است؛ به‌طوری‌که در سال گذشته تعداد 15 میلیون و 380 هزار دستگاه موبایل وارد کشور شده که از این تعداد چیزی بالغ بر 14 میلیون آن توسط مصرف‌کنندگان در شبکه ارتباطی تلفن همراه کشور فعال شده است.

این در حالی است که طبق گزارش فدراسیون فاوا، سال گذشته 4000 تن گوشی تلفن همراه به ارزش یک میلیارد و 413 میلیون دلار به کشور وارد شده است. سهم ارزشی واردات این کالا از کل واردات کشور در سال 98 معادل 3.2 درصد است. در عین حال ارزش واردات گوشی های موبایل در سال 98 نسبت به سال 97 رشد 328 درصدی را تجربه کرده و وزن واردات این کالا با رشد 360 درصدی همراه بوده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ارزش هر تن موبایل وارد شده به کشور 353 میلیون و 250 هزار دلار بوده است.

همچنین آمارهای سازمان توسعه تجارت حکایت از آن دارد که سال 98، گوشی تلفن همراه سومین قلم عمده وارداتی بوده است. ذرت دامی و برنج دو کالای وارداتی هستند که ارزش واردات آنها بیشتر از موبایل است. الکترودهای زغالی برای کوره‌ها، جو به استثنای بذر، کنجاله سویا، لوبیای سویا، شکر تصفیه‌نشده، قطعات بی‌استخوان منجمد از نوع گاو و روغن دانه آفتابگردان و روغن گلرنگ یا زعفران کاذب در رده‌های چهارم تا دهم عمده‌ترین اقلام وارداتی قرار گرفته‌اند.

از طرفی این روزها ادامه تعطیلی مراکز آموزشی و به طبع آن تمرکز بر آموزش آنلاین و البته معرفی برنامه کاربردی شاد برای استفاده آموزشی دانش آموزان، تقاضای موبایل را در بازار افزایش داده است. در مجموع عواملی همچون کمبود جهانی کالا به دلیل کرونا، بالا رفتن نرخ ارز، بسته شدن مرزها و محدودیت های ترانزیتی برای واردات کالا و معرفی اپلیکیشن شاد منجر به ایجاد عدم اطمینان بازار برای تامین محصولات در آینده شده که در نهایت تمام این عوامل تعادل بین عرضه و تقاضا را در بازار واردات گوشی های موبایل بر هم زده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.