شیفر

Zip و UnZip کردن فایل‌ها

آموزش Zip و UnZip کردن فایل‌ها در سیستم‌عامل مک

رسانه کلیک – در سیستم‌عامل مک، ابزار مختلفی برای فشرده‌سازی فایل‌ها و خارج کردن آن‌ها از حالت فشرده وجود دارد که از آن‌ها می‌توان برای Zip و Unzip فایل‌ها به آسانی استفاده کرد.

Zip و Unzip کردن فایل‌ها در مک با استفاده از اپلیکیشن Finder

ابتدا اپلیکیشن Finder را باز کنید و فایل‌هایی را که می‌خواهید فشرده کنید را انتخاب کنید. برای انتخاب چند فایل هم‌زمان، در حین انتخاب فایل‌ها  کلید Command را نگه دارید. به محض اینکه فایل‌های خود را انتخاب کردید، روی آن‌ها کلیک راست کنید. از منوی باز شده روی گزینه Compress کلیک کنید.

Zip و UnZip اگر چند فایل را هم‌زمان انتخاب کرده باشید در پنجره باز شده تعداد فایل‌های انتخاب برای شما نمایش داده می‌شود. به محض اینکه فشرده‌سازی انجام شد اگر چند فایل را انتخاب کرده باشید همه فایل‌ها در یک فولدر با نام Archive.Zip قرار می‌گیرند و آن فولدر فشرده می‌شود اما اگر فقط یک فایل را فشرده کرده باشید، فقط همان فایل فشرده‌سازی می‌شود.

بعد از انجام عملیات فشرده‌سازی می‌توانید از فولدر یا فایل فشرده شده استفاده کنید.

خارج کردن فایل‌ها و فولدرها از حالت فشرده در سیستم‌عامل مک

با استفاده از روشی که ر ادامه توضیح داده می‌شود، می‌توانید هر نوع فایل فشرده‌شده‌ای را در سیستم‌عامل مک از حالت فشرده خارج کنید.

Zip و UnZip برای این کار ابتدا در اپلیکیشن Finder روی فایلی که به حالت Zip در آمده دو بار کلیک کنید. بعد از چند ثانیه فایل شما از حالت فشرده خارج می‌شود و در فایل یا پوشه‌ای با نام مشابه ذخیره می‌شود.

تغییر تنظیمات Archive Utility

اپلیکیشن Archive Utility در مک، فاقد یک واسط کاربری است اما خوشبختانه امکان اعمال تغییرات در تنظیمات آن وجود دارد. برای تغییر تنظیمات این اپلیکیشن ابتدا دو کلید ترکیبی Command+ Space را فشار دهید و در منوی باز شده گزینه Archive Utility را تایپ کنید.

Zip و UnZip کردن فایل‌هابه محض باز شدن، روی آیتم Archive Utility از نوار منو کلیک کنید و سپس روی گزینه Preferences کلیک کنید.

Zip و UnZip کردن فایل‌هادر این قسمت می‌توانید تنظیمات مربوط به این اپلیکیشن را تغییر دهید. مثلاً می‌توانید محل ذخیره فایل‌ها و فولدرهایی که فشرده می‌شوند و یا از حالت فشرده خارج می‌شوند را تغییر دهید.

فشرده کردن فایلاستفاده از اپلیکیشن Unarchive برای Zip و Unzip کردن فایل‌ها و فولدرها

اگر می‌خواهید از امکانات و قابلیت‌های بیشتری برای فشرده کردن فایل‌ها و فولدرها استفاده کنید می‌توانید اپلیکیشن Unarchive را روی سیستم‌عامل مک نصب کنید. این اپلیکیشن یک اپلیکیشن کاملاً رایگان است که با استفاده از آن می‌توانید فایل‌ها و فولدرهای خود را با فرمت‌های مختلف فشرده کنید.

فشرده کردن فایلامکان اعمال تغییرات در تنظیمات پیش‌فرض این اپلیکیشن نیز وجود دارد.  

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.