آموزش اینستاگرام

با امضای تفاهم نامه همکاری شکل گرفت؛

تبادل خدمات و امکانات میان سازمان فناوری اطلاعات و مرکز نوآوری بانک ایران زمین

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – مراسم امضا تفاهم‌نامه مرکز نوآوری ایران زمین با سازمان فناوری اطلاعات 11 تیر  با حضور امیر ناظمی رییس سازمان فناوری ایران  برگزار شد.

مراسم امضا تفاهم‌نامه مرکز نوآوری ایران زمین با سازمان فناوری اطلاعات با حضور امیر ناظمی، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و وحید محمودیان، مدیرعامل بانک ایران زمین  برگزار شد؛ طی این تفاهم نامه قرار است، یک بسته رایگان خدمات ارتباطی به ۵۰۰۰ عضو سامانه نوآفرین، دسترسی به سرویس api بانک ایران زمین ارائه شود.

امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به این موضوع که تکنولوژی و صنعت دیجیتال زندگی ما را دچار تغییرات اساسی کرده است، گفت: «ده سال پیش درباره آینده بانکداری پیش‌بینی‌های انجام شده که امروزخ شاید عجیب به نظر برسد. سه حوزه وجود داشتند که در بانکداری با هم به تعارض رسیدند؛ بانک‌ها به عنوان بازیگران سنتی بحث پولی بانکی، اپراتورها بودندکه یکسری از کشورها جایگزین بانک ها شدند و حوزه سوم فین‌تک ها که هیچکدوم از این دسته ‌ها نبودند ولی کیف‌پول‌های خود را ارائه دهند. امروز همچنان این تعارض وجود دارد و مراکز نوآوری به غیر از کارکرد متعارف خودشان ، باید این سه را بهم نزدیک کنند، اپراتورها می‌توان فراگیری مالی رو بالا ببرند، کارکردهای اعتباری دارند و بخشی از امتیار کرد کارت را بگیرند وکیف پول را تشکیل دهند. حوزه فین تک بسیار در حال رشد است اما درگیری در ان وجود دارد و کسب که بتواند زودتر میف پپول خود را ارائه دهد می‌تواند جایگاه خوبی داشته باشند.

وحید محمودیان، مدیر عامل مرکز نوآوری ایران زمین؛ درباره تفاهم نامه بین سازمان و بانک ایران زمین خبر از رونمایی از بانک دیجیتال به صورت پایلوت در پاییز سال جاری داد.
او در این باره گفت که نگاه بانک ایران زمین به این حوزه، بحث معماری بانک‌داری باز است. مرکز نوآوری ایران زمین ، شرکت آرین تل و سازمان فناوری اطلاعات ایران در راستای حمایت از کسب‌وکارهای‌ نوپا و شرکت‌های دانش بنیان که عضو سامانه نوآفرین هستند ، بسته حمایتی فراهم کرده‌اند. در این بسته خدمات بانکی / ارتباطی شامل سیم‌کارت، اینترنت پرسرعت، نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتریان و دسترسی به زیرساخت باز API بانکی در اختیار اعضای نوآفرین قرار می‌گیرد. اعضای سامانه نوآفرین با استفاده از بسته خدمات ارتباطی نوآوران به سیم‌کارت رایگان، اینترنت پرسرعت، مکالمه و نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتریان مجهز می‌شوند.

علاوه بر این خدمات بانکداری باز بانک ایران زمین از طریق سامانه نوآفرین برای گروه‌های خلاق و شرکت‌های دانش بنیان قابل استفاده خواهد بود. بیش از 70 خدمت حوزه فناوری مالی و در مجموع 200 خدمت بانکی به این ترتیب در اختیار زیست‌بوم نوآورانه کشور است. مرکز نوآوری ایران زمین به عنوان درگاه ارتباطی با زیرساخت بانکداری باز بانک ایران زمین، بستر ارائه خدمات API سایر زیرساخت‌های موجود را نیز فراهم کرده تا صاحبان کسب‌وکارهای نوآور و گروه‌های خلاق برای رفع نیازهای خود یا خلق کسب‌وکارهای جدید از آن استفاده کنند.» به گفته محمودیان هدف مرکز نوآوری بانک ایران زمین ارائه زیرساخت‌های مناسب به کسب و کارها به جای سرمایه و سرمایه‌گذاری است.

فرزاد غصنفری، مدیر توسعه تجاری آرین تل درباره همکاری خود با بانک ایران زمین توضیح داد: «در راستای همگرایی بانک ایران زمین و مجموعه‌هایی که در درون بانک است بازوی ایجاد کرده است که چابک بودن در تصمیم‌گیری و قابلیت‌های مسائل سازمانی کار را میتواند انجام دهد، استراتژی ما رفتن در اقیانوس آبی است و استارتاپ هایی رو انتخاب کردیم که بازار ساز هستند، پلتفرم که در بانک ایران زمین ایجاد شده سیستم اوپن ای پی ای هست و در اختیار استارتاپ‌ها قرار داده شده است تا رشد کنن و هدف این است که خدماتی چون تراکنش های مالی احراز هویت و… ارائه دهیم. یکی از بحث‌هایی که مرکز روی آن بسیار متمرکز است موضوع فین تک است که ما تلاش می‌کنیم که استارتاپ‌ها بیییند و خدمات خود را ارائه دهند.»

سعید روشنی، مشاور رئیس سازمان نوآوری نوآفرین با اشاره به این موضوع که نوآفرین بزرگترین درگاه ارائه خدمات دولتی به اکوسیستم استارتاپی ایران گفت: در ابتدا تلاش این سامانه ارائه خدمات دولتی در یک پلتفرم واحد و ییکپارچه به اکوسیستم نوافرینی ارائه دهد. پس از گذشت زمان و پس از آن که ما توانستیم بزرکترین پایگاه داده اکوسیستم استراتاپی ایران را تولید کنیم و آن را در اختیار خود مجریان اکوسیستم قرار دادیم. اردیبهشت ۹۷، طرح نوآفرین تصویب شده است و یکسال از این فرایند می‌گذرد. در این یکسال ما توانسته ‌ایم؛ ۲۵۴۸ کسب و کار نوپا ، ۱۳۰ سرمایه گذار ، ۲۲۲مرکز رشد، شتابدهنده و فضای کار اشتراکی ، ۱۹۲۴تیم نوپا، ۶۳۰ شرکت بزرگ رشدیافته، ۲۵۵علاقمند به حوزه کارآفرینی در به این سامانه اضافه کنیم.
ما 13 سامانه دولتی چه در قالب وب سرویس چه در قالب ارائه خدمات به اکوسیستم نوآرفرینی معرفی کردیم که منجر به ایجاد یک پلتفرم کسب وکار و کسب و کار بوم‌واره به اکوسیستم معرفی کنیم که از یک ماه پیش فعالیت خود را شروع کرد که در حال حاضر 24 سرویس روی این پلتفلرم ارائه خدمات دادند.
تاکنون 750 سرویس از پلتفرم بوم‌واره استفاده کردند که این یکی از بزرگترین دستاوردهایی که یک بخش دولتی می تواند در اکوسیستم نوآوری کشور رقم زند. برنامه ما برای یکسال آینده در هر ماه یک سرویس جدید را به اکوسیستم نوآفرنی کشور اضافه خواهیم کرد مه مهم‌ترین آن سرویس بوسرمایه ما است که ارتباط سمرایه‌گذاران با اکوسیسم استارتاپی اربارن برقرار خواهد کرد.
قرار است هر ماه یک سرویس ارائه شود که مهمترین آن بوم سرمایه است که سرمایه‌گذاران را به کسب و کارها متصل می‌کند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.