دستکش جدیدی که زبان اشاره را به گفتار تبدیل می‌کند

رسانه کلیک – دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا و لس آنجلس دستکش جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند زبان اشاره آمریکایی را به زبان گفتار ترجمه کند.

این دستکش می‌تواند به واسطه یک اپلیکیشن تلفن همراه زبان اشاره آمریکایی را به گفتار انگلیسی ترجمه کند. با اینکه این دستکش هنوز در مرحله پروتوتایپ است، اما روزی می‌تواند به افرادی که به زبان اشاره نیاز دارند کمک کند تا ارتباط بیشتری با دیگران برقرار کنند. 

جون چن، استادیار مهندسی پزشکی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: سیستم ما از دوام مکانیکی و شیمیایی خوب، حساسیت بالا، زمان پاسخ سریع و کشش عالی برخوردار است.

این تکنولوژی جدید، شامل یک جفت دستکش می‌شود که به حسگرهای باریک و قابل کشش مجهز هستند. هر یک از حسگرها، در امتداد یکی از انگشت‌های دست قرار می‌گیرند. این حسگرها، از الیاف رسانای الکتریسیته ساخته شده‌اند و می‌توانند حرکت‌های دست و انگشتان را که هر یک نشانه حرف، شماره، کلمه یا عبارتی هستند بررسی کنند.

سپس این ابزار، حرکات انگشتان را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند و به صفحه‌ای به اندازه یک اسکناس یک دلاری می‌فرستد. این صفحه، روی مچ دست کاربر قرار دارد و می‌تواند سیگنال‌ها را به صورت بی‌سیم به تلفن همراه منتقل کند تا به گفتار ترجمه شوند.

این سیستم اکنون می‌تواند ۶۶۰ علامت از جمله حروف الفبا انگلیسی و اعداد صفر تا ۹ را تشخیص دهد. پژوهشگران، این ابزار را روی چهار داوطلب ناشنوا آزمایش کردند که از زبان اشاره آمریکایی استفاده می‌کنند. داوطلبان، حرکات هر دست را ۱۵ مرتبه تکرار کردند و یک الگوریتم مبتنی بر یادگیری ماشینی، این حرکات را به حروف، شماره‌ها و کلمات ترجمه کرد.

همچنین این استادیار گفت که سیستم‌های پوشیدنی پیشین که برای ترجمه زبان اشاره آمریکایی ابداع شده‌اند، محدودیت‌هایی دارند و بسیار بزرگ و سنگین هستند و استفاده از آن‌ها برای کاربر ساده نیست. اما ابزار ارائه شده در این پژوهش، از پلیمرهای سبک و کم‌هزینه ساخته شده که بادوام و قابل کشش هستند. حسگرهای الکترونیکی نیز انعطاف زیاد و هزینه کمی دارند.

لازم به ذکر است که این گروه پژوهشی موفق نشده‌اند اختراع خود را ثبت کنند؛ زیرا یک مدل تجاری مبتنی بر این فناوری، به کلمات بیشتری نیاز دارد و باید ترجمه را سریع‌تر انجام دهد.

منبع digital trends

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.