آموزش اینستاگرام

ایجاد هیستوگرام یا نمودار در Microsoft Excel

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – هیستوگرام‌ها که شامل انواع نمودارها می‌شوند ابزارهای قدرتمند و کاربردی برای نمایش داده‌ها و تحلیل روی آن‌ها هستند. در این مطلب قصد داریم تا نحوه ایجاد هیستوگرام در Microsoft Excel را توضیح دهیم.

آموزش‌های توضیح داده شده در این مطلب برای استفاده از ابزار هیستوگرام در Excel 2016 و یا نسخه‌های بعد از آن مناسب هستند.

ایجاد هیستوگرام در Excel

تحلیل داده‌ها به این معنی است که از روی مجموعه‌ای از داده‌ها رفتار یک یا چند نوع داده را بررسی کنیم. مثلاً اگر شما به دنبال تحلیل داده‌های مربوط به نتیجه آزمون‌های مجموعه‌ای از دانشجویان باشید و بخواهید بررسی کنید که روند نتایج دانش‌آموزان به چه صورت بوده است.

با استفاده از هیستوگرام‌ها می‌توانید به راحتی این تحلیل‌ها را به صورت بصری در نمودارهای Excel نمایش دهید.

برای ایجاد هیستوگرام در Excel ابتدا داده‌های وارد شده در Excel را انتخاب کنید. این کار را می‌توانید به صورت دستی و یا با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL+A انجام دهید.

هیستوگرام در Excelبعد از انتخاب داده‌ها برگه Insert در نوار ابزار را انتخاب کنید. در این حالت در قسمت Chart گزینه‌های زیای برای شما نمایش داده می‌شود. روی گزینه Insert Statistic Chart برای مشاهده فهرستی از نمودارها کلیک کنید.

هیستوگرام در Excelروی گزینه Histogram کلیک کنید و از منوی باز شده مطابق تصویر زیر نمودار سمت چپ را انتخاب کنید.

هیستوگرام در Excelبا این کار نمودار روی صفحه ایجاد می‌شود. خوشبختانه امکان ویرایش کردن این نمودار وجود دارد که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم.

ویرایش انواع نمودارها در Excel

به محض ایجاد یک هیستوگرام روی صفحه امکان ویرایش آن با استفاده از منوهای مختلف برای شما ایجاد می‌شود. برای ویرایش هیستوگرام ابتدا روی محورها کلیک راست کنید و سپس گزینه Format Axis را از منوی باز شده انتخاب کنید.

ویراش نموداردر نرم‌افزار Excel گروه‌بندی داده‌ها را می‌توان بر اساس نوع تحلیلی که می‌خواهیم تغییر داد. مثلا اگر شما بخواهید نتایج آزمون 100 دانشجو را مورد بررسی قرار دهید می‌توانید عدد 100 را به گروه‌هایی مثلاً 10 تایی تقسیم کنید.

ویرایش نموداربا استفاده از گزینه Bin Width شما می‌توانید داده‌های خود را به گروه‌های مختلف دیگری دسته‌بندی کنید.

نمودار در Excelاستفاده از گزینه Number of Bins نیز همین نتیجه را برای شما نمایش می‌دهد.

هیستوگرام در Excelهمچنین می‌توانید داده‌ها را به دو بخش با یک مرز مشخص تقسیم کنید. مثلاً داده‌های بالای یک عدد خاص و داده‌های زیر آن عدد خاص. برای این کار باید از گزینه‌های Overflow و Underflow استفاده کنید. مثلاً داده‌های زیر عدد 50 و داده‌های بالای عدد 50.

نمودار در Excel 

می‌توانید ظاهر هیستوگرام خود را نیز زیباتر کنید. مثلاً یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید قرار داده عنوان برای محورها است برای این کار روی محدوده محور دو بار کلیک کنید. آپشن‌های مربوط به تغییر متن برای شما نمایان می‌شود.

با استفاده از گزینه Format Chart Area می‌توانید تغییرات دیگری روی متن و رنگ‌‌ها و گزینه‌ها ایجاد کنید. همچنین امکان تغییر دادن حاشیه، خطوط و حالت پر شدگی نمودار نیز از طریق این گزینه امکان‌پذیر است.

هیستوگرام در Excel

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.