آموزش اینستاگرام

استفاده از هوش مصنوعی در خودرو Rimac C-Two برای کنترل رانندگی راننده

همراه اول در کلیک

رسانه کلیک – خودرو Rimac C-Two یک ابر خودرو با ویژگی‌های منحصر به فرد است که برای بهبود عملکرد راننده، مجهز به هوش مصنوعی است. 

خودرو Rimac C-Two یک ابر خودرو با ویژگی‌های منحصر به فرد است که از آن می‌توانید برای سفرهای درون شهری و حتی سفرهای آخر هفته و خارج شهر استفاده کنید. استفاده از هوش مصنوعی در Rimac C-Two برای افزایش و بهبود عملکرد راننده یک ویژگی و قابلیت منحصر به فرد برای آن است.

در Rimac C-Two از تکنولوژی هوش مصنوعی به منظور کنترل عملکرد راننده در هنگام رانندگی استفاده شده است. به عقیده بسیاری این خودرو شبیه به یک مربی تعلیم رانندگی عمل می‌کند و به خصوص در جاده‌های شلوغ می‌تواند نوع رانندگی فرد را به خوبی کنترل کند. تکنولوژی هوش مصنوعی بکار رفته در این خودرو ارتباط میان راننده و خودرو را تا حد قابل توجهی ارتقا می‌دهد. این ارتباط چیزی فراتر از وجود یک دستیار صوتی در خودرو است.

در خودرو Rimac C-Two قابلیتی با نام Driver Coach یا مربی رانندگی ایجاد شده است که در واقع همه داده‌هایی که از محیط اطراف ثبت می‌کند را در لحظه تحلیل می‌کند و بر همان اساس، عملکرد و تصمیم‌هایی را که راننده در حین رانندگی می‌گیرد، کنترل و مدیریت می‌کند.

استفاده از هوش مصنوعی در Rimac C-Twoاز جمله ویژگی‌های برتر و خیره کننده خودرو Rimac C-Two قدرت موتور آن است که چیزی در حدود 1887 اسب بخار است. هرچند قدرت موتور با این اندازه ممکن است برای راننده چالش‌های زیادی از جمله دقت در رانندگی و توانایی کنترل خودرو را به همراه داشته باشد اما برای بسیاری از رانندگان حرفه‌ای این قدرت یک مزیت فوق‌العاده محسوب می‌شود.

ساشا ورازیک مدیر گروه فنی خودکارسازی عملکرد Rimac در مصاحبه‌ای با تخته گاز در خصوص قدرت موتور این خودرو گفته است که آنچه این گروه فنی در حال کار بر روی آن هستند سیستمی است که در آن هوش مصنوعی نقش اصلی و عمده‌ای را ایفا می‌کند. به گفته او همه افرادی که از این خودرو استفاده می‌کنند حرفه‌ای نیستند و همه تلاش و هدف اصلی این گروه ایجاد حس لذت و هیجان حتی برای رانندگان غیرحرفه‌ای این خودرو است.

در این خودرو از بار کامپیوترهایی به منظور تحلیل داده‌های دریافتی در هر ساعت استفاده شده است. این داده‌ها از طریق 9 دوربین نصب شده روی خودرو، رادار، LIDAR و 12 سنسور مافوق صوت یا اولتراسونیک جمع‌آوری می‌شوند. در طراحی سیستم هوش مصنوعی این خودرو شامل الگوریتم‌های قدرتمند مختلفی است که حتی قابلیت تشخیص نقطه ترمز حتی پس از طی یک مسافت طولانی با سرعت بالا را دارند.

به عبارت دیگر این الگوریتم‌ها به نوعی طراحی شده‌اند که هشدارهای لازم را برای ترمز گرفتن قبل از رسیدن به مانع برای حفظ جوانب احتیاط حتی پس از یک مسیر طولانی که با سرعت زیادی طی شده است، به راننده می‌دهند. همان‌طور که اشاره شد الگوریتم‌های بکار رفته در سیستم تحت کنترل تکنولوژی هوش مصنوعی این خودرو به نوعی ایجاد شده است که رانندگی را برای راننده در امن‌ترین حالت ممکن کنترل می‌کند.

همچنین در سیستم هوشمند این خودرو قابلیت نشان دادن واکنش مناسب در هنگام رسیدن به وسیله‌ای نقلیه و یا حتی اشیا روی جاده را دارد. این خودرو با سایر خودروهایی که از قبل برای تنها یکسر اتفاقات برنامه ریزی شده‌اند کاملاً متفاوت است. ساشا ورازیک، در مصاحبه خود به این موضوع اشاره کرده است که گروه وی برای طراحی الگوریتم‌های سیستم هوش مصنوعی این خودرو با چندین راننده حرفه‌ای به منظور بررسی بهترین واکنش‌ها در زمان‌هایی که اتفاقات غیرمترقبه‌ای ممکن است رخ دهد، مشاوره کرده‌اند و از نظرات آن‌ها استفاده شده است.

 

منبع motor1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.