در صورت محدودیت عرضه، ورود خودرو به بورس برطرف‌کننده مشکلات نخواهد بود

رسانه کلیک – رضا شیوا رئیس شورای رقابت در یک برنامه رادیویی اعلام کرد که در حال حاضر میزان عرضه خودرو در کشور به مراتب پایین‌تر از میزان تقاضاست؛ بنابراین ورود خودرو به بورس در شرایط محدودیت عرضه چندان راهگشا نخواهد بود.

به گزارش رسانه کلیک به نقل از ایران جیب، رئیس شورای رقابت در برنامه رادیویی رهیافت ضمن اشاره به انحصاری بودن بازار خودرو در کشور تصریح کرد: یکی از وظایف شورای رقابت این است که بر بازارهای انحصاری نظارت داشته باشد تا انحصارگر نتواند با قیمت انحصاری به مصرف کننده کالا بفروشد. وی در خلال صحبت‌هایش ضمن اشاره به مخالفت شورای رقابت با قیمت‌های دستوری بیان داشت: اگر بازار رقابتی و آزاد باشد، این شورا به هیچ وجه مداخله نخواهد کرد، چون مکانیزم عرضه و تقاضا به خودی خود قیمت‌ها را تنظیم می‌کند. به گفته وی وظیفه شورای رقابت در مورد کالاهای انحصاری تدوین دستورالعمل قیمت منصفانه برای مصرف‌کننده با در نظر گرفتن تمامی شرایط تولید است.
 
او خاطرنشان کرد عرضه خودرو در بورس در صورتی که مشکل محدودیت عرضه از سمت تولیدکننده پابرجا بماند، نه تنها مشکلی را در این بخش حل نخواهد کرد بلکه ممکن است با توجه به حجم گسترده تقاضا قیمت‌های بالاتری نیز در بورس کشف شود.
 
او ادامه داد: «بازار خودرو کشور تحت شرایط ممنوعیت واردات کاملا انحصاری بوده و در این وضعیت باید شورای رقابت برای قیمت‌گذاری منصفانه وارد عمل شود تا شرایط بازار بر اساس منافع تولیدکننده و مصرف‌کننده ساماندهی شود. او در میان صحبت‌های خود اشاره کرد که طرح عرضه خودرو در بورس اساسا دارای ابهامات و بحث‌های زیادی است، چرا که بورس محلی برای عرضه کالاهای غیر انحصاری بوده و از اینرو مشمول خودرو نمی‌شود. طبق اظهارات ایشان کشف قیمت خودرو در بورس به دلیل عرضه محدود این کالا موجب نزدیک شدن قیمت آن به حاشیه بازار می‌شود و در این حالت به هیچ عنوان نفعی برای مصرف کننده واقعی پدید نخواهد آمد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.