ادعای جدید شرکت مایکروسافت؛

آیا هوش مصنوعی مایکروسافت از انسان‌ها جلو زده است؟

رسانه کلیک – کمپانی مایکروسافت مدعی است که توانسته هوش مصنوعی بسازد که تصاویر را بهتر از یک انسان توصیف می‌کند و حداقل ۲ برابر پیشرفته‌تر از هوش‌های مصنوعی فعلی است.

امروزه هدف بیشتر ربات‌های هوش مصنوعی عبور از ربات بودن و رسیدن به قدرت تشخیص یک انسان است. در سال 2016 ، گوگل گفت هوش مصنوعی او می‌تواند تصاویر را تقریباً به اندازه انسان و با دقت 94 درصد توصیف کند. اکنون رقیب او مایکروسافت نیز ادعا کرده است  که از  این نیز پا  فراتر گذاشته این شرکت ادعا می‌کند که محققان آن یک سیستم هوش مصنوعی ساخته‌اند که حتی از انسان نیز دقیق‌تر است – به حدی که اکنون این هوش مصنوعی معیاری برای توصیف تصاویر بدون توضیح در ساز و کارهای این کمپانی است. به گفته مایکروسافت این مدل از هوش مصنوعی حداقل دو برابر پیشرفته‌تر و بهتر از مدل فعلی است که این شرکت از سال 2015 برای زیرنویس کردن عکس‌ها استفاده می‌کنند.

گرچه این فناوری به خودی خود یک نقطه عطف قابل توجه است، اما مایکروسافت قصد ندارد آن را فقط برای خودش حفظ کند. او اکنون این مدل زیرنویس جدید را به عنوان بخشی از خدمات شناختی Azure ارائه می‌دهد، بنابراین هر توسعه‌دهنده می‌تواند آن را در برنامه‌های خود مورد استفاده قرار دهد. این برنامه امروز در Seeing AI ، برنامه مایکروسافت برای کاربران نابینا و کم بینا که می تواند جهان اطراف خود را روایت کند نیز در دسترس است. و در اواخر امسال، این شرکت همچنین تا اواخر امسال این هوش مصنوعی را برای بهبود ارائه های شما را در PowerPoint برای وب ، Windows و Mac عرضه می‌کند. این هوش مصنوعی همچنین در Word و Outlook در پلتفرم‌های دسک‌تاپ نیز ظاهر می‌شود.

به گفته اریک بوید اریک بوید، معاون ریاست تیم هوش مصنوعی Azure: “[شرح تصویر] یکی از سخت ترین چالش‌های هوش مصنوعی است.” این‌کار نه تنها درک اشیا در یک صحنه، بلکه نحوه تعامل آنها و چگونگی توصیف آن‌ها است. ” اصلاح روش‌های شرح تصویر می‌تواند به هر کاربر کمک کند تا تصاویری را که به دنبال آن می گردد در موتورهای جستجو آسان تر پیدا کند. و برای کاربران کم بینا می تواند پیمایش در وب و نرم افزار را به طرز چشمگیری آسان‌تر کند.

البته اینکه شرکت‌ها از روش‌های پر سر و صدا برای معرفی نوآوری های تحقیقاتی خود در زمینه هوش مصنوعی استفاده کنند غیر معمول نیست، اما بسیار نادر است که این کشفیات به سرعت کاربردی در  محصولات پیدا کنند . زیدونگ هوان، مدیر ارشد فناوری بخش خدمات شناختی Azure AI ، به دلیل مزایای بالقوه این هوش مصنوعی جدید برای کاربران، سعی در ادغام سریع آن در Azure دارد. تیم وی این مدل را با تصاویر برچسب زده شده با کلمات کلیدی خاص آموزش داده، که به آن کمک می کند تا زبان بصری را که اکثر هوش‌های مصنوعی ندارند، یاد بگیرند. به طور معمول ، این نوع مدل‌ها با تصاویر و زیرنویس های کامل آموزش داده می‌شوند ، که این امر یادگیری نحوه تعامل اشیا خاص را برای آن‌ها دشوارتر می‌کند.

اما اگرچه پشت سر گذاشتن معیارها موجود حرکت بسیار چشم‌گیر و قابل توجهی است اما آزمایش واقعی هوش مصنوعی مایکروسافت نحوه عملکرد آن در دنیای واقعی خواهد بود. به گفته بوید، دیدن ساقیب شیک به‌عنوان توسعه دهنده هوش مصنوعی، برای هرچه سریع‌تر عملی کردن این هوش مصنوعی در برنامه‌های مایکروسافت که همچنین یک فرد نابینا نیز هست، آن را پیشرفت چشمگیری نسبت به قبل تبدیل می‌کند . و اکنون که مایکروسافت نقطه عطف جدیدی را تعیین کرده است ، جالب است که در آینده ببینیم رقبای این شرکت مانند گوگل و سایر محققان نیز چگونه با این هوش مصنوعی رقابت می کنند.

منبع endgadget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.