کاهش قیمت خودروها در بازار آزاد در پی ریزش قیمت ارز

رسانه کلیک – بازار خرید و فروش خودرو در داخل کشور که به دلیل نوسانات نرخ ارز و دلار اخیرا افزایش قیمت بی‌سابقه و غیرمنتظره‌ای را تجربه کرده بود، اینک و در پی ریزش بهای ارزهای خارجی شاهد کاهش ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی بوده است.

به گزارش رسانه کلیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، همزمان با نزول قیمت ارز، قیمت خودرو نیز از این موضوع متاثر شده و با کاهش مواجه شده است. طی دو ماه اخیر افزایش قیمت‌های بسیار شدیدی را در انواع مدل‌های داخلی مشاهده کردیم که از جمله عوامل تاثیرگذار بر آن، مسئله نوسانات نرخ ارز عنوان شده است. با این حال قیمت‌ها چنان بالا رفته که میزان کاهش ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومانی نیز در آنها چندان مشهود نیست.
 
به عنوان مثال خودرو دنا پلاس توربو اتوماتیک طی هفته گذشته بیش از ۶۰۰ میلیون تومان قیمت داشته و هم‌اکنون حدود ۵۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود. همچنین پژو ۲۰۶ تیپ ۵ کاهش قیمت ۲۷ میلیون تومانی را تجربه کرده و بهای آن به ۲۸۰ میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ کاهش 24 میلیون تومانی را به خود دیده و حوالی ۲۲۰ میلیون تومان ارزش گذاری می‌شود. پراید ۱۳۱ نیز ۱۲ میلیون تومان ارزان شده و با قیمت ۱۱۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
 
از سوی دیگر سمند ال ایکس ۲۱۰ میلیون تومان قیمت دارد که حدود ۱۵ میلیون تومان نسبت به قبل ارزانتر شده است. پژو پارس ال ایکس ۲۹۰ میلیون تومان، دنا معمولی ۳۰۵ میلیون تومان، پژو پارس سال معادل ۲۴۵ میلیون تومان، سایپا ساینا ۱۵۹ میلیون تومان، پژو پارس دوگانه سوز ۲۸۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۷ دستی ۳۴۵ میلیون تومان، و پژو ۴۰۵ بنزینی ۲۱۰ میلیون تومان ارزش گذاری شدند.
 
البته واضح است که این قیمت‌ها همچنان بالا بوده و طبق اظهارات فعالان بازار طی این مدت خرید و فروش واقعی در بازار صورت نگرفته و همه دست اندرکاران منتظر تثبیت قیمت‌ها هستند. به گفته فعالان بازار، در طول دو ماه اخیر میزان خرید و فروش خودرو به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده اما با این حال روند افزایشی قیمت‌ها راه خود را در پیش گرفته و هر کسی در این بازار به صورت سلیقه‌ای قیمت دلخواه را برای خودروهای خود ارائه می‌دهد. قیمت خودروهای مونتاژ داخلی همچون پژو ۲۰۰۸ نیز به بهای یک میلیارد و صد میلیون تومان رسید که علی‌رغم کاهش قیمت، همچنان از بهای بسیار غیرمنطقی برخوردار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.