قیمت‌های مسکن به صورت زیر پوستی به آگهی‌های مجازی برگشتند

رسانه کلیک – بازگشت قیمت بعضی آگهی‌های مسکن در آگهی‌های اینترنتی فروش ملک، اعتراض برخی نمایندگان را به دنبال داشت و آن‌ها خواهان برخورد دستگاه قضایی با متخلفین شده‌اند.

اردیبهشت ماه امسال بود که متعاقب نوسانات قیمت در بازارها، دادستانی کل در ابلاغیه‌ای به مدیران سایت‌های اینترنتی آن‌ها را از درج قیمت مسکن و خودرو باز داشت. البته بعضی اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها نیز با ایجاد آگهی‌های نشان‌دار امکان مشاهده قیمت به نحوی برای کاربران خود فراهم کردند که این نیز کمی بعد متوقف شد.
 
اما طی چند روز گذشته مجددا در مواردی بعضی کاربران امکان مشاهده قیمت‌های مسکن در آگهی های فروش مسکن را پیدا کرده اند که انتقاد نمایندگان مجلس را در پی داشته است. در این خصوص احمد جباری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه درج قیمت در آگهی های اینترنتی خرید و فروش مسکن تخلف است، گفته است: دستگاه قضا و پلیس فتا باید با سایت های متخلف برخورد جدی کنند.
 
برخی فعالان بازار مسکن که با ممنوعیت درج قیمت‌های مسکن در فضای مجازی موافقند، از دلایل ایجاد التهاب در بازار مسکن را تغییر لحظه به لحظه قیمت از سوی برخی کاربران سایتهای اینترنتی عنوان می کنند. در مقابل، مخالفان این ممنوعیت می گویند عدم شفافیت، جدا از آنکه بازار لطمه می زند منجر به دردسرهای تماس برای متعاملین شده است. از طرف دیگر آمارها نشان می دهد برداشتن قیمت از آگهی ها تاثیر چندانی در بازار نداشت و از اردیبهشت ماه تا کنون متوسط قیمت مسکن در تهران حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.
 
شهریور ماه امسال، دادستانی در نامه‌ای به منظور جلوگیری از ایجاد آگهی توسط کاربران بدون هویت کسب و کارهای اینترنتی فعال در حوزه آگهی‌ها اینترنتی خودرو و مسکن را موظف کرد تا کاربران خود را از اول مهر ماه از طریق سامانه امتا احراز هویت کنند. گفته می شود کاربران با درج کد ملی می توانند حساب کاربری بسازند و در صورت تایید هویت امکان ثبت آگهی  خواهند داشت. نامه دادستانی برای همه کسب و کارهای فعال در فضای مجازی است اما در مرحله اول اولویت با کسب و کارها و پلتفرم‌هایی است که در حوزه فروش خودرو و املاک فعالیت می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.