تنظیمات کیبورد مجازی روی صفحه در سیستم‌عامل لینوکس

رسانه کلیک – یکی از قابلیت‌هایی که در سیستم‌عامل‌هایی مثل ویندوز و لینوکس در سال‌های اخیر در اختیار کاربران گرفته است، ایجاد کیبورد مجازی روی صفحه است. کاربر با استفاده از این کیبوردها می‌تواند به زبان‌های مختلفی تایپ کند.

فعال کردن کیبورد روی صفحه در توزیع Gnome

کیبورد روی صفحه در توزیع Gnome یکی از بهترین کیبوردهای روی صفحه‌ای است که در سیستم‌عامل لینوکس می‌توانید از آن استفاده کنید. برای فعال کردن این صفحه‌کلید باید از طریق منوی Setting وارد شوید. برای باز کردن منوی Setting، شما می‌توانید کلید Super را فشار داده و سپس در کادر باز شده عبارت Setting را تایپ کنید و یا از نوار system Tray در گوشه سمت راست صفحه‌نمایش روی گزینه Setting کلیک کنید.

کیبورد مجازی روی صفحه در سیستم‌عامل لینوکسکیبورد مجازی

در منوی باز شده در سمت راست صفحه‌نمایش، بخش Universal Access را پیدا کنید. در این بخش گزینه Screen Keyboard را انتخاب کنید و سپس آن را فعال کنید.

سیستم‌عامل لینوکسبا این کار وقتی شروع به تایپ کردن عبارتی می‌کنید، یک صفحه‌کلید مجازی روی صفحه‌نمایش داده می‌شود. این کیبورد مجازی هر زمانی که شما شروع به تایپ کردن می‌کنید برای شما نمایش داده می‌شود. حتی زمانی که سیستم شما قفل است نیز با تایپ کردن روی صفحه‌کلید ، این صفحه‌کلید روی صفحه‌نمایش داده می‌شود.

سیستم‌عامل لینوکسسیستم‌عامل لینوکس

کیبورد مجازیوقتی تنظیمات مربوط به این صفحه‌کلید را انجام دادید، یک منو با نام Universal Setting در system Tray ظاهر می‌شود. با استفاده از این منو می‌توانید زبان کیبورد خود را تنظیم کنید. بسته به اپلیکیشنی که استفاده می‌کنید، گاهی اوقات باید اندازه پنجره اپلیکیشن را کوچک‌تر کنید تا بتوانید از صفحه‌کلید مجازی روی صفحه استفاده کنید.

تنظیمات زبان روی صفحه‌کلید مجازی روی صفحه

اگر بخواهید روی صفحه‌کلید خود از چند زبان استفاده کنید باید تنظیمات مربوط به آن را از طریق گزینه Region and Language در بخش Setting سیستم‌عامل لینوکس با توزیع Gnome انجام دهید. برای این کار وقتی روی گزینه Region and Language کلیک کردید، روی گزینه + کلیک کنید. با کلیک کردن روی این گزینه می‌توانید فهرستی از زبان‌هایی که این صفحه‌کلید از آن‌ها پشتیبانی می‌کند نمایش داده می‌شود. هر کدام از آن‌ها را که می‌خواهید انتخاب کنید.

سیستم‌عامل لینوکسبرای تغییر زبان صفحه‌کلید باید روی آیکون پرچم که کنار کلید Space قرار دارد کلیک کنید. در این قسمت فهرست زبان‌هایی را که در بخش Region and Language انتخاب کرده‌اید مشاهده خواهید کرد.

سیستم‌عامل لینوکسفعال کردن صفحه‌کلید مجازی در دسکتاپ‌هایی به غیر از Gnome

اگر شما از Gnome استفاده نمی‌کنید، ممکن از توزیع‌های DE مثل KDE  یا Cinnamon استفاده کنید. برای این کار می‌توانید وارد اپلیکیشن Menu شده و سپس عبارت Virtual Keyboad را انتخاب کنید.

اگر در توزیعی که استفاده می‌کنید، به صورت کیبورد به صورت مجازی نصب نشده است، می‌توانید از نرم‌افزارهای شخص ثالث کیبورد مجازی استفاده کنید. این نرم افزارها روی همه توزیع‌های سیستم‌عامل لینوکس قابل استفاده هستند.

نصب نرم‌افزار کیبورد مجازی Florence

یکی از کیبوردهای مجازی که می‌توانید روی سیستم‌عامل لینوکس آن را نصب کنید، نرم‌افزار Florence است. نصب این نرم‌افزار کمی مشکل است به همین دلیل در این مطلب مراحل نصب این نرم‌افزار را روی لینوکس توضیح می‌دهیم.

برای نصب این نرم‌افزار در ترمینال لینوکس debian یا ubuntu ابتدا فرمان زیر را اجرا کنید:

Sudo apt install florence

یا اینکه در لینوکس fedora فرمان زیر را اجرا کنید.

Sudo yum install Florence

با اجرای این فرمان اپلیکیشن Florance برای شما نصب خواهد شد. بعد از نصب این اپلیکیشن آیکون آن روی System Tray شما نمایش داده می‌شود. از آنجایی که این نرم‌افزار با توزیع‌های DE لینوکس یکپارچه‌سازی نشده است، در این توزیع‌ها نمی‌توان به صورت خودکار به آن دسترسی داشت.

سیستم‌عامل لینوکسبا وجود اینکه این نرم‌افزار دارای قابلیت فعال شدن خودکار نیست، اما استفاده از آن بسیار راحت و کاربردی است.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.