محصولات ایران خودرو با قوای محرکه جدید به بازار خواهند آمد

رسانه کلیک – کیانوش پورمجیب معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصولات ایران خودرو اعلام کرد به منظور کاهش مصرف سوخت و میزان آلایندگی تولیدات این شرکت مطابق با نقشه راه موتور و قوای محرکه ایران خودرو، ارتقاء کیفیت مدل‌های جاری، تولید پیشرانه شش سیلندر، و عرضه محصولات با گیربکس‌های جدید در دستور کار اولین شرکت خودروسازی کشور قرار گرفته است.

آقای پورمجیب در ادامه افزود: بر اساس نقشه راه موتور، مسیر آینده برای مجموعه موتور ایران خودرو مشخص شده است. طبق این طرح ظرفیت خط تولید و مونتاژ موتورهای ایران خودرو روزانه به هزار دستگاه خواهد رسید.

پروژه بهبود موتورهای ef نیز در دستور کار قرار دارد که حداکثر ظرف یک سال آینده تولیدات آن وارد بازار خواهند شد. کاهش مصرف حداقل یک لیتری به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر به عنوان هدف این به‌روزرسانی تعیین شده است. از طرف دیگر خانواده‌های موتور xu نیز به صورت جدی مورد به روز رسانی و ارتقا قرار می‌گیرند. پورمجیب گفت: موتور ایکس یو پلاس در سال جاری تولید می‌شود. موتور ec۵ نیز که نمونه ارتقا یافته TU5 است دیگر پروژه شرکت ایران خودرو بوده و با ظرفیت تولید روزانه هزار دستگاه در دستور کار قرار دارد و همزمان با تولید پروژه کی ۱۳۲ محقق خواهد شد

معاونت تحقیقات شرکت ایران خودرو پروژه استراتژیک دیگری در حوزه موتور را فرایند توسعه موتورهای سه سیلندر این شرکت اعلام کرد و بیان داشت: موتور سه استوانه یکی از فرایندهای جهانی است که تا آخر سال نمونه اولیه آن به تولید می‌رسد. تولید انبوه این موتور نیز تا سال ۱۴۰۰ طول خواهد کشید که در نوع خود کار بزرگی است.

کیانوش پورمجیب به توسعه گیربکس به عنوان یکی از برنامه‌های مهم شرکت خودرو ایران خودرو اشاره کرد و خاطرنشان نمود: برای حرکت بهتر خودرو در سرعت‌های، بالا کاهش مصرف سوخت و راحتی سرنشین، پروژه تولید گیربکس ۶ دنده را در دستور کار قرار دادیم. رانا با گیربکس ۶ دنده امسال به بازار خواهد آمد و در پی آن گیربکس نیمه اتوماتیک amt نیز تا آخر سال وارد فاز نمونه اولیه خواهد شد.

وی تصریح‌کرد: دنا پلاس توربو با گیربکس ۶ دنده اتوماتیک و موتور ef۷ توربوشارژ نیز اوایل سال جاری تولید شد که به زودی گیربکس شش دنده دستی نیز مجهز خواهد شد. تا آخر امسال پژو ۲۰۷ هم با گیربکس ۶ دنده اتوماتیک روانه‌ بازار می‌شود. همچنین موتور توربوشارژ مجهز به گیربکس شش دنده اتوماتیک روی محصول پروژه کی ۱۳۲ به کار گرفته خواهد شد. خرداد سال آینده نیز این محصول با موتور ec۵ و گیربکس شش سرعته اتوماتیک تولید می‌شود. پژو پارس هم در آینده مجهز به گیربکس شش سرعته اتوماتیک خواهد شد. آقای پول موجب از آغاز طراحی و توسعه گیربکس DCT اتوماتیک خبر داد و گفت: ما با روند کاملا روشن طراحی و تولید گیربکس اتوماتیک با ساخت داخل بالا را در برنامه خود داریم و در بازه زمانی دو ساله به نیازهای مشتریان در این حوزه پاسخ خواهیم داد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.